Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie. W Zespole Szkół nr 2 zrezygnowano z dzwonków na lekcję. Młodzież ma się dzięki temu nauczyć odpowiedzialności i samodyscypliny

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Ostateczna decyzja co do przyszłości dzwonków będzie należała do uczniów.
Ostateczna decyzja co do przyszłości dzwonków będzie należała do uczniów. arc.
Na razie to tylko testy, ale niewykluczone, że wkrótce ciekawe szkolne rozwiązanie wejdzie w życie w Zespole Szkół nr 2 w Jastrzębiu. Od 1 września nie dzwonią tam dzwonki. To pomysł, na który wpadli nauczyciele. Ich zdaniem bez hałaśliwego dzwonka jest nie tylko bardziej komfortowo, ale uczniowie się przy okazji samodyscypliny.

Jastrzębie. W Zespole Szkół nr 2 zrezygnowano z dzwonków na lekcję. Młodzież ma się dzięki temu nauczyć odpowiedzialności i samodyscypliny

Ani symboliczny pierwszy dzwonek, ani kolejne nie rozbrzmiały jeszcze w tym roku szkolnym w popularnym "Korfantym", czyli Zespole Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Nie oznacza to jednak, że w szkole nie odbywają się lekcje, a uczniowie przeszli np. na zdalny tryb nauczania. Nic bardziej mylnego. Placówka funkcjonuje, jak wszystkie inne.

Różnica polega jedynie na tym, że nie ma w niej dzwonków. I to zarówno tych oznaczających początek, jak i koniec lekcji. Skąd taki pomysł? Jak się okazuje, stoją za nim nauczyciele, na których inicjatywę przystała dyrekcja. Grono pedagogiczne "Korfantego" uznało, że na braku dzwonków uczniowie tylko skorzystają.

- Pomysł wyłączenia dzwonków zrodził się podczas posiedzenia zespołu promocji i zespołu do planu pracy w naszej szkole. Nauczyciele doszli do wniosku, że może to jest dobry czas, aby zrobić coś nowego i wprowadzić innowację - mówi Ewa Mentel, dyrektor ZS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, wyjaśniając, jak to się stało, że w szkole nie dzwonią dzwonki.

Jak przekonują w "Korfantym", młodzież na takim posunięciu zyska komfort, a przy okazji lekcje samodyscypliny. - Młodzież uczy się kontrolować czas, co sprzyja samodyscyplinie - podkreśla Ewa Mentel, dodając, że uczniowie uczą się w ten sposób odpowiedzialności.

A jak pomysł wyłączenia dzwonków oceniają uczniowie? Opinie są pozytywne. - To dobry pomysł - opiniuje uczennica klasy pierwszej LO w ZS nr 2, Weronika, która twierdzi, że po latach spędzonych w szkolnych murach, zarówno ona, jak i inni uczniowie, nie mają problemów w odnalezieniu się w szkolnej rzeczywistości bez dzwonków.

- Nie mamy problemów, aby zdążyć na lekcje lub w odpowiednim czasie ją zakończyć - mówi uczennica. - Doskonale wiemy, co w jakich godzinach się odbywa - dodaje.

Jak zauważają z kolei inni, w szkole na pewno zrobiło się ciszej. - Jest ciszej i spokojniej - mówi uczeń klasy technikum w "Korfantym", Adam, dodając, że jemu dzwonki nie robią większej różnicy jeśli chodzi o organizację się w szkole. - Dla mnie nie ma większego znaczenia, czy dzwonki są, czy też ich nie ma - przyznaje.

Opinia uczniów w kwestii dzwonków jest ważna. Wprawdzie to nie oni podjęli decyzję o rezygnacji z nich, ani nie byli nawet jej pomysłodawcami, ale to jednak od nich zależy, jaka będzie ich przyszłość.

- Przeprowadzimy ankietę wśród uczniów, potem zostanie podjęta decyzja, co do tego, czy rezygnacja z dzwonków będzie obowiązywało przez cały rok szkolny - wyjaśnia dyrektor "Korfantego", która dodaje, że obecnie takie rozwiązanie jest wprowadzone testowo i na razie będzie obowiązywać do końca września.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera