18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie wraca do solanek

Katarzyna Spyrka
Projekt nowego inhalatorium w Jastrzębiu
Projekt nowego inhalatorium w Jastrzębiu arc.
Historia lubi się powtarzać. Niedługo przekonają się o tym jastrzębianie, którzy wyczekują na zainstalowanie w Parku Zdrojowym inhalatorium, w którym będzie można wdychać leczniczą solankę. Jak za starych, dobrych czasów, kiedy w Jastrzębiu-Zdroju działało jeszcze uzdrowisko. Przenieśmy się w czasie 150 lat wstecz...

- W 1859 roku odkryto w Jastrzębiu złoża leczniczej solanki. Od tego momentu historia Jastrzębia zaczęła się zmieniać. Wybudowano tu basen dla mieszkańców. Kąpiele miały poprawiać zdrowie. Wkrótce po tym zapadła decyzja o utworzeniu w tym miejscu uzdrowiska, zaś w 1961 roku z, hrabia Felix von Koningsdorf został właścicielem uzdrowiska i zaczął tutaj stawiać pierwsze budynki sanatoryjne - przybliża historię uzdrowiska w Jastrzębiu, Dariusz Mazur, współautor książek o historii Jastrzębia-Zdroju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jastrzębie-Zdrój jako uzdrowisko [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

W tutejszych sanatoriach, kuracjusze, którzy przybywali do Bad Jastrzemb, bo tak nazywało się w ów czasach uzdrowisko, czerpali siłę z kąpieli w borowinach i pili wodę z solanką. Po takiej kuracji, pacjenci niczym nowonarodzeni, z efektem jak po miesięcznym pobycie nad morzem, wracali pełni zdrowia do swojego normalnego życia.

Dziś, po słynących uzdrawiającymi mocami solankach niewiele zostało. Przechadzając się Parkiem Zdrojowym o dawnej świetności przypomina Dom Zdrojowy. A jak niegdyś wyglądało inhalatorium?

- Budynek w stylu szwajcarskim z grubo ciosanych bali został oddany do użytku wiosną 1861 r. Poza pijalnią znajdowały się w nim cztery kabiny. W pierwszej i drugiej kabinie były wanny do pełnej kąpieli i kąpieli nasiadowej. W trzeciej była wanna do pełnej kąpieli, a w czwartej do pełnej kąpieli wraz z irygatorem. Wszystkie wanny były wykonane z cynku, na który niekorzystnie działała wykorzystywana do kąpieli solanka. Przed budynkiem był przedsionek, a za nim wieża wiertnicza. W wieży znajdował się zbiornik na solankę, która pod własnym ciśnieniem spływał do pijalni znajdującej się w budynku oraz do pijalni powstałej w 1872 r. na wyżej położonym placu zdrojowym - opisuje dokładnie działanie inhalatorium Dariusz Mazur.
- Inhalatorium, który działało tu od 1863 roku, wyposażone było w osiem połączonych rozpylaczy, które doprowadzały delikatnie rozcieńczoną solankę do miejsc zastosowania, nos, gardło, oczy - dodaje historyk.

HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

Stało ono w miejscu, gdzie dziś znajduje się nowoczesna fontanna, a obok niej, po jednej stronie stoi odnowiony budynek Domu Zdrojowego, dawnego kasyna, a z drugiej, siedziba Galerii Historii Miasta, niegdyś, budynek kuracyjny tzw. Łazienki. Wkrótce pomiędzy zabytkami ma tu stanąć inhalatorium na wzór dawnego, działającego tam nieprzerwanie przez 50 lat. Inhalatorium będzie osłonięte drewnianą pergolą. Projekt jest już gotowy, urzędnicy przymierzają się do ogłoszenia przetargu na wykonanie obiektu.

Co ciekawe, na inhalatorium historia jastrzębskich solanek się nie kończy. W jednym z budynków znajdowały się także urządzenia do napełniania butelek jastrzębską solanką. Znawcy historii Jastrzębia-Zdroju twierdzą, że rozlewnia "Jastrzębianki" funkcjonowała do lat 60. Potem, na solankach, a właściwie pieczywie z dodatkiem leczniczego specyfiku, zarabiał jeden z najpopularniejszych piekarzy w dzielnicy Zdrój w Jastrzębiu.

W piekarni Gomola, która istnieje do dziś, wypiekano chleb z solanką. Chleb podawano nawet chorym górnikom, którzy przebywali w miejskim szpitalu. Niestety, z czasem, eksperci od żywienia zabronili wypiekania chleba. Dzisiaj solanki w Jastrzębiu znów wracają do łask. W odbudowanej rok temu kawiarence w Parku Zdrojowym, można inhalować się solanką zajadając przy tym ciasto i popijając kawę. Poza tym, w jednej z podstawówek, w SP 4, w klasach zainstalowano pojemniki z solanką, którą dzieci wdychają, siedząc na lekcjach.



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!