Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój. Grób ppor. Józefa Hetmańskiego ocalony od zapomnienia. IPN nałożył na niego symboliczne odznaczenie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Grób ppor. Józefa Hetmańskiego jest pierwszym odznaczonym w akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia".
Grób ppor. Józefa Hetmańskiego jest pierwszym odznaczonym w akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia". Piotr Chrobok
Symboliczne odznaczenie "Tobie Polsko" nałożono na pomnik uczestnika Powstań Śląskich, spoczywającego na jastrzębskim cmentarzu ppor. Józefa Hetmańskiego. Grób ppor. Hetmańskiego jest pierwszym odznaczonym w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia". - Podporucznik Hetmański jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów historii weterana Powstań Śląskich - wyjaśnia dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego IPN-u.

Jastrzębie-Zdrój. Grób ppor. Józefa Hetmańskiego ocalony od zapomnienia. IPN nałożył na niego symboliczne odznaczenie

Grób powstańca śląskiego ocalony od zapomnienia. W poniedziałek, 5 lipca na cmentarzu parafialnym przy ul. Dębowej w Jastrzębiu-Zdroju, katowicki oddział IPN oznaczył grób ppor. Józefa Alberta Hetmańskiego, uczestnika i jednego z dowódców kompanii III Powstania Śląskiego. Co ciekawe, odznaczenie grobu Hetmańskiego odbyło się dokładnie w setną rocznicę zakończenia trzeciego zrywu Ślązaków. Było również pierwszym z odznaczonych w ten sposób grobów.

Dlaczego akcja rozpoczęła się akurat od odznaczenia pomnika ppor. Hetmańskiego? - Podporucznik Hetmański jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów historii weterana Powstań Śląskich. Jego indywidualna historia jest znakomicie udokumentowana - tłumaczy dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, podkreślając przychylność władz miasta do tej inicjatywy.

Zobacz zdjęcia

Na grób powstańca nałożono opracowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN wykonany z porcelany nagrobnej znak o wymiarach 20x8 centymetrów z umieszczoną na nim inwokacją „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła. Znak stylizowany jest na sztandar powstańczy wykonany w 1920 roku.

To dowód na pochówek w tym miejscu powstańca śląskiego. Odznaczanie powstańczych grobów ma związek z akcją „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia”, będącej częścią obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

- Ogłoszona w 2019 roku akcja rozpoczęła się apelem o zgłaszanie grobów powstańczych dotychczas niezewidencjonowanych. Przez okres dwóch i pół roku do IPN spływały zgłoszenia, które poddano weryfikacji. Po jej przeprowadzeniu sporządzono procedurę wpisu do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Ostatnim etapem jest oznaczanie grobów – tłumaczy Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN w Katowicach.

Instytut Pamięci Narodowej chce w ten sposób upamiętnić zapomnianych bohaterów Powstań Śląskich, którzy odważyli się chwycić za broń i walczyli o powrót Górnego Śląska w granice Polski.

W skromnej uroczystości upamiętnienia ppor. Hetmańskiego udział wzięły władze samorządowe, a także przedstawiciele służb mundurowych - Straży Granicznej i Straży Miejskiej. - Mam nadzieję, że kolejne tego typu projekty będą bardzo widoczne w Jastrzębiu i zostaną docenione przez jastrzębian - przyznała Anna Hetman, prezydent Jastrzębia, która także nałożyła odznaczenie na grób ppor. Hetmańskiego - oznaczając jego pomnik jako grób weterana.

Józef Hetmański. Kim był powstaniec ocalony od zapomnienia?

Spoczywający na jastrzębskiej nekropolii Józef Albert Hetmański urodził się 26 lutego 1897 roku w Brzezince. Brał udział w I i II wojnie światowej, a także w III Powstaniu Śląskim. Po I wojnie światowej, Hetmański został członkiem POW (Polska Organizacja Wojskowa).

W trakcie III Powstania Śląskiego był dowódcą 9. kompanii 3. batalionu Pułku Straży Granicznej na Górnym Śląsku, wcześniej pracował w wywiadzie Głównego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu.

Nie przeocz

Hetmański w okresie II wojny światowej był internowany do Rumunii. Stamtąd przerzucano go po kolejnych obozach jenieckich. W jednym z nich, w Iserlohn był członkiem konspiracyjnej organizacji obozowej. Po wojnie zasłynął jako działacz społeczny. Zmarł 27 grudnia 1981 roku w Jastrzębiu-Zdroju.

- Józef Hetmański to postać bardzo szczególna, a zarazem typowa jeśli chodzi o życie powstańca. Był nie tylko uczestnikiem powstań mocno zaangażowany w akcję plebiscytową. To człowiek, który przeszedł wszystkie etapy od powstań do II wojny światowej - wyjaśnia dr Andrzej Sznajder, szef katowickiego oddziału IPN.

Jeszcze za życia, Hetmańskiego uhonorowano szeregiem odznaczeń. Powstaniec otrzymał między innymi: Gwiazdę Górnośląska, Śląski Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera