Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój. Linia najwyższych napięć przejdzie w okolicy domów. Mieszkańcy Sołectwa Ruptawa - Cisówka protestują

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mateusz Zarembowicz
Wszystko zaczęło się w 2005 roku kiedy Polskie Sieci Energetyczne zaplanowały przebieg jednej linii napowietrznej o napięciu 400 kV. To tak zwana lina najwyższych napięć. Charakteryzują ją słupy o wysokości pomiędzy 60 a 90 metrów i wysokie pole magnetyczne w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Przepisy wymagają strefy ochronnej o szerokości 35 metrów z każdej strony od jej przebiegu. Ma to zapewnić ochronę przed szkodliwością ciągłego przebywania w sąsiedztwie przepływającego prądu. Poza kwestiami związanymi z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego, przesył prądu o tak dużym napięciu generuje ciągły szum, który nasila się wraz ze wzrostem wilgotności powietrza.

Sołtys Dorota Ledwoń opowiada o proteście w Sołectwie Ruptawa - Cisówka

- Plan zagospodarowania przestrzennego, na którym uwidoczniona jest jedna linia, istnieje od 2007 roku. Zdawaliśmy sobie z niego sprawę, jednak całkowitym zaskoczeniem stał się dla nas pomysł, PSE o planowanym powiększeniu inwestycji i zamiast jednej, zaprojektowaniu dwóch sąsiadujących ze sobą linii. To całkowicie zmienia obraz sytuacji, przez tę decyzję bardzo powiększy się pas, który łącznie ze słupami będzie miał szerokość ponad 100 metrów. pierwotnie miały powstać dwie linie, jednak jedna z nich miała mieć zupełnie inny przebieg. Tak zwana linia północna miała zostać skierowana z Moszczenicy w stronę terenów przemysłowych zlokalizowanych w okolicach kopalni Zofiówka, by stamtąd odbić w stronę Golasowic. Teraz zrezygnowano z tego pomysłu i obydwie linie mają przebiegać przez Ruptawę - Cisówkę. Nasze Sołectwo to zielone płuca Jastrzębia, taka inwestycja na tym terenie zniszczy obszary cenne przyrodniczo, będzie też niebezpieczna dla mieszkańców, którzy znajdą się w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Wyznaczony pas techniczny o szerokości 35 metrów zahacza o wiele działek, zagrożone jest również nasze boisko, które leży praktycznie pod samą projektowaną linią. Przy całym zrozumieniu dla konieczności powstania linii, nie możemy się zgodzić na zagrożenia wynikające z jej przebiegu. Do dziś wydawane są pozwolenia na budowę domów mieszkalnych na obszarach bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją. Obecnie rozmawiamy z Urzędem Miasta Jastrzębia Zdroju i radnymi, którzy mamy nadzieję, wesprą nasz protest i w walce o inny przebieg projektowanej inwestycji.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jastrzębscy radni wspierają protestujących z Sołectwa Ruptawa - Cisówka

Jak dowiedzieliśmy się od radnego Tadeusza Markiewicza, jest grupa radnych, która postanowiła wesprzeć protestujących i doprowadzić do zmiany przebiegu obydwu linii, tak by ominęły one nie tylko Ruptawę - Cisówkę, ale też inne domy.

Radny zwraca uwagę, że każda taka inwestycja, negatywnie wpływa na mieszkańców. Nie wie, co było powodem wybrania akurat takiego przebiegu linii, tym bardziej, że sama inwestycja różni się od planów zatwierdzonych w 2007 roku.

- Obecnie słyszymy, że mają być dwie linie, co zdecydowanie pogarsza sytuację, poszerza pas technologiczny. Nie należę do komitetu protestacyjnego, ale wypowiadam się w tych kwestiach jako mieszkaniec, jako obywatel. Moje stanowisko jest negatywne. Wiem, że istnieją inne możliwości dotyczące przebiegu tej linii. Konsultanci inwestora nie wypowiadają się w tej chwili, czy można zmienić przebieg inwestycji. Złożyliśmy w tej kwestii interpelację do władz wykonawczych. Czekamy na odpowiedź. Niefortunność tego przebiegu polega również na tym, że jest wyznaczony przez tereny atrakcyjne przyrodniczo. Rejon sołectwa Ruptawa - Cisówka jest zwany płucami Jastrzębia Zdroju. Rozumiem, że linia jest w planach zagospodarowania przestrzennego, jednak w sytuacji gdy do tych planów nagle dokłada się kolejną linię, powinno się te ustalenia zweryfikować.

Nie przeocz

Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju, wyznacza terminy posiedzeń w sprawie inwestycji PSE

Przewodniczący Rady miasta Piotr Szereda informuje o wyznaczeniu na 26 kwietnia o godz. 13.00 posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, podczas którego dojdzie do spotkania z inwestorem. Dwa dni później, podczas posiedzenia Rady Miasta zapowiada dyskusję, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele PSE. W obu spotkaniach wezmą udział przedstawiciele mieszkańców, którzy będą mogli przedstawić swoje obawy. Spotkania te będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Jastrzębski Wydział Architektury powołuje się na specustawę.

Katarzyna Borkowska z jastrzębskiego Wydziału Architektury powiedziała nam:

- Dokumenty planistyczne dostajemy od instytucji, z którymi mamy obowiązek je uzgadniać. PSE do studiów z 2005 i 2007 roku przekazało trasę jednej linii, ten przebieg został również powtórzony w ostatnim studium z roku 2021. Niezależnie od dokumentów planistycznych, w Polsce obowiązuje specustawa z 24 lipca 2015 roku O Przygotowaniu i Realizacji Strategicznych Inwestycji w Zakresie Linii Przesyłowych. Jednolity tekst w Dzienniku Urzędowym z 2021 roku. poz. 428. Jak każdy tego typu dokument, omija miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W specustawie do załącznika dopisano kolejną linię. PSE nie ma ustawowego obowiązku, ani prawdopodobnie zamiaru przejmowania się przebiegiem linii, czy ich ilością w stosunku do planów. Wszystko wskazuje na to, że inwestor będzie bazować na wyżej wymienionych przepisach.

Jednocześnie zaznacza, że Wydział Architektury dowiedział się o dołączeniu drugiej linii w 2021 roku. Z pierwszych informacji przekazywanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, linie te nie przebiegały równolegle. Jednak na skutek działania mieszkańców z rejonu Moszczenicy, PSE rozważyło jeden z przedstawionych przez mieszkańców wariantów i zdecydowało o równoległym przebiegu linii. Z punktu widzenia Wydziału Architektury, przebieg drugiej linii jest jedynie propozycją złożoną przez PSE i będzie ona podlegała dyskusji.

Władze miasta są w kontakcie z PSE, przekazują uwagi mieszkańców. Podchodzą z dużą ostrożnością do propozycji inwestora. Poza samymi liniami są różne uwarunkowania, które wpływają na zabudowę. Obecna propozycja wydaje się być najprostsza ze względu na jej przebieg przez tereny zielone, lasy i pola uprawne.

Ponieważ budowa linii jest w tej chwili w fazie projektowej, cały czas wydawane są pozwolenia na budowę domów mieszkalnych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej przez PSE inwestycji. Przepisy prawa nie zabraniają wydawania pozwoleń. Inwestycji planowanych w Jastrzębiu-Zdroju jest bardzo dużo. Poza liniami przesyłowymi planuje się również między innymi linie kolejowe. Te trasy się zmieniają na etapie planowania. Dlatego Wydział Architektury nie informuje prywatnych inwestorów o zagrożeniach wynikających z wyboru miejsca do posadowienia nowych siedzib ludzkich. Wydział Architektury udziela informacji tylko w przypadku otrzymania zapytania o plany zagospodarowania przestrzennego w danym miejscu.

PSE odnosi się do pytań o projektowaną linię najwyższych napięć

PSE odpowiada, że projektowana linia ma zostać powiększona ze względu na obecne potrzeby energetyczne.

- Wzięliśmy udział w wielu uzgodnieniach społecznych. Z nich wynika, że został wybrany optymalny przebieg tej inwestycji. Analizowaliśmy również plany związane z wyznaczeniem przebiegu na północ od Jastrzębia Zdroju, w okolicach kopalni Zofiówka, jednak ze względu na znacznie większe zurbanizowanie tamtych terenów, ten przebieg byłby bardziej szkodliwy dla mieszkańców. Normy stosowane w Polsce, wyznaczone przez ekspertów Ministerstwa Zdrowia, są pięciokrotnie bardziej restrykcyjne niż te obowiązujące na zachodzie Europy.

Jednocześnie pracownik inwestora informuje, że w tej chwili nie posiada informacji na temat kolejnych spotkań organizowanych przez jastrzębską Radę Miasta w tej sprawie. Jeżeli natomiast takie zaproszenie się pojawi, przedstawiciele spółki zjawią się na wyznaczonych spotkaniach.

Stowarzyszenie Prawo do Życia o niebezpieczeństwach wynikających z ciągłego przebywania w polu elektromagnetycznym

Zbigniew Gelzok ze Stowarzyszenia Prawo do Życia, zajmującego się przeciwdziałaniem elektroskażeniom, jest sceptyczny co do informacji dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego dla mieszkańców, przebywających w obszarze linii napowietrznej. Zwraca uwagę, że nasze przepisy nie są tak restrykcyjne jak w innych krajach. Ponadto jego zdaniem, w Polsce nie ma ekspertów, którzy zajmują się zagadnieniami z dziedziny wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie. Orzecznictwo sądowe, też coraz częściej uznaje argumenty mieszkańców, zaniepokojonych tego typu inwestycjami w swoim sąsiedztwie.
Pokazuje również sposoby wyjścia z impasu:

- Istnieją metody, dzięki którym można tego typu linie w okolicach osiedli mieszkaniowych wkopać w ziemię, niwelując tym samym oddziaływanie pola elektromagnetycznego. To jest niestety znacznie droższa metoda, ale za to daje mieszkańcom niezbędne bezpieczeństwo w kwestiach zdrowotnych.

Co dalej z linią najwyższych napięć w jastrzębskiej dzielnicy?

W najbliższym czasie nastąpią spotkania w jastrzębskiej Radzie Miasta, nie przyniosą one odpowiedzi o ostatecznym kształcie inwestycji przeprowadzanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Na podanie wyniku wszelkich uzgodnień i ustalenie ostatecznego przebiegu linii, będziemy musieli poczekać dłużej. Choć oczywistym jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, to równie ważne wydaje się być poważne traktowanie mieszkańców ziem, na których przebiegają strategiczne inwestycje. Szum informacyjny wokół tego typu przedsięwzięć, zmiany planów, brak dobrej, otwartej komunikacji z mieszkańcami - to wszystko wzbudza nieufność i prowadzi do protestów. Tylko pełna transparentność działań może ułatwić inwestorom przeprowadzanie strategicznych inwestycji.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera