Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój: wandale zniszczyli Pole Nadziei

Katarzyna Spyrka
Pola Nadziei w centrum  są nienaruszone  bo pilnują je kamery.
Pola Nadziei w centrum są nienaruszone bo pilnują je kamery. fot. arc
Mieszkańcy Jastrzębia-Szerokiej szukają wandali, którzy zniszczyli kwiaty rosnące na tzw. Polach Nadziei przy skwerze na skrzyżowaniu ulic Reja i Malinowej

Ponad 500 żonkili posadzili tam mieszkańcy, którzy chcieli wesprzeć akcję "Pola Nadziei" prowadzonej w całej Polsce. W nocy ktoś wszystkie wyrwał. Ludzie są w szoku.

- W ramach tej akcji jesienią w całym mieście sadzimy żonkile, kwiaty symbolizujące walkę z rakiem. Wiosną, kiedy już kwitną, organizujemy kwestę przy kościołach, podczas której rozdajemy mieszkańcom te kwiaty, a ci wrzucają nam datki do puszek. Dochód ze zbiórki przeznaczamy na cele jastrzębskiego Hospicjum Domowego działającego przy parafii pw. św. Katarzyny - informuje Lidia Trześniewska, jedna z koordynatorek akcji w Jastrzębiu. Rok temu podczas akcji udało się zebrać 16 tysięcy zł.

- Mieliśmy dobre chęci, chcieliśmy się przyłączyć do akcji. Sami zasadziliśmy te kwiaty, sami o nie dbaliśmy i dziwi nas, że ktoś mógł to tak zwyczajnie zniszczyć - mówi nam Barbara Niemczyk sołtys Szerokiej.

Okazuje się jednak, że wandale mieli tutaj pełne pole do popisu, ponieważ teren, na którym rosły żonkile, nie jest w żaden sposób monitorowany. Dopiero po naszej prośbie na miejsce udał się dzielnicowy straży miejskiej, który obiecał, że odtąd będzie przyglądał się polom. Czy aby nie jest za późno?

- Mamy oko na wszystkie Pola Nadziei w mieście. Przy tych największych jest nawet monitoring - poinformował nas Marek Wróbel, komendant Straży Miejskiej.

Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców proszone są o kontakt pod nr : 32 478 53 40. Można też dzwonić na policję pod numer: 997 lub 112.

16 tys. zł udało się zebrać rok temu podczas akcji rozdawania kwiatów z Pól Nadziei

Pola Nadziei rosną w miastach naszego regionu
Żory
Co roku jesienią żorzanie sadzą tysiące żonkili m.in. przed szkołami i szpitalami. Dywany kwiatów widać już przed hospicjum przy ul. Promiennej. Pieniądze z akcji wspierają hospicjum. Zawiercie
Pole rośnie tutaj na Placu Jana Pawła II. Dochód ze sprzedaży żonkili zasila konto Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej. Do tej pory udało im się uzbierać 200 tys. zł

Będzin
Pole posadzili m.in. uczniowie i pracownicy LO im. C.K.Norwida, do którego uczęszczała nieuleczalnie chora uczennica. Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na pomoc sierotom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!