MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębska Spółka Węglowa świętowała swoje 30-lecie. W sali koncertowej katowickiego NOSPR-u odbyła się wielka gala jubileuszowa spółki

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Gala jubileuszowa JSW to nie jedyna forma obchodów 30-lecia spółki.
Gala jubileuszowa JSW to nie jedyna forma obchodów 30-lecia spółki. Dawid Lach/JSW
W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach miała miejsce uroczysta gala Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas uroczystego wydarzenia, będącego formą świętowania 30-lecia spółki odbyły się koncerty. Na scenie wystąpili: Adam Sztaba z orkiestrą, Kuba Badach, Kasia Moś, a także amerykańska wokalistka jazzowa China Moses. Zobaczcie zdjęcia!

JSW świętowała swoje 30-lecie. Wielka gala spółki odbyła się w katowickim NOSPR-ze

Dokładnie 1 kwietnia 1993 w katowickim sądzie rejonowym do rejestru handlowego została wpisana Jastrzębska Spółka Węglowa. Tę datę oficjalnie uznaje się za moment powstania spółki. W 2023 roku przypada więc 30. rocznica powstania JSW. Jubileuszowy rok jest w niej świętowany na różne sposoby.

Częścią obchodów 30-lecia spółki była jubileuszowa gala Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która odbyła się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wzięło w niej udział wielu gości.

- Zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, senatorowie, posłowie, europosłowie, przedstawiciele środowiska naukowego, prezesi spółek z branży wydobywczej i energetycznej, kontrahenci, przedstawiciele strony społecznej, a także pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej - wyliczają w biurze prasowym JSW.

Tomasz Cudny, prezes JSW: "Jestem przekonany, że Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odgrywać ważną rolę w branży górniczej jeszcze przez wiele lat"

Jak podkreślał podczas gali, jej gospodarz - Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej - spośród wszystkich górniczych spółek, które powstawały w 1993 roku - a było ich łącznie siedem - obecnie istnieje tylko JSW.

- 1993 rok, pojedyncze, rozproszone polskie kopalnie zostały połączone organizacyjnie w spółki węglowe. Z powołanych wtedy spółek: Bytomska, Gliwicka, Nadwiślańska, Rudzka, Rybnicka Spółka Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy po latach transformacji, z tego grona pozostała tylko Jastrzębska - wskazał Tomasz Cudny, określając to jako dowód na przemiany, jakie zachodziły w polskim górnictwie.

Jednocześnie, zdaniem szefa JSW, spółka będzie funkcjonować jeszcze latami, a to chociażby dlatego, że jak zaznacza Tomasz Cudny, ma ona odgrywać istotną rolę w zielonej transformacji.

- Bez naszego węgla nie będzie stali. Bez stali nie będzie naszej cywilizacji. Realizacja najbardziej ambitnych projektów zielonej energetyki będzie niemożliwa, jeśli my nie dostarczymy surowca do wytopu surówki. Początek zielonej transformacji zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią - skąd wydobywamy węgiel koksowy - zaznacza Tomasz Cudny.

Podczas gali JSW wysłuchano orkiestry Adama Sztaby, polskich, a nawet zagranicznej artystki

W trakcie jubileuszowej gali JSW odczytano też listy gratulacyjne, które do przedstawicieli spółki skierowali przedstawiciele władzy, między innymi premier Mateusz Morawiecki, czy Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych, któremu bezpośrednio podlega JSW.

- Marek Wesoły, wiceminister Aktywów Państwowych odczytał list od wicepremiera Jacka Sasina, w którym podkreślał zasługi JSW dla polskiej i europejskiej gospodarki. Posłanka do europarlamentu, Izabela Kloc odczytała list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP - Elżbiety Witek życząc pracownikom i zarządowi Spółki dalszego rozwoju i sukcesów. Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślił, że święto - 30 lecie JSW - to święto polskiej gospodarki i przekazał wyrazy uznania wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój spółki - relacjonuje biuro prasowe spółki.

W galę 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpisały się także koncerty. Na scenie NOSPR-u wystąpili: Adam Sztaba z orkiestrą, Kuba Badach, Kasia Moś i Marcin Wyrostek, a także amerykańska wokalistka jazzowa China Moses. Zaprezentowała się także górnicza orkiestra KWK Borynia, która dźwiękami odgrywanych przez nią utworów witała gromadzących się w NOSPR-ze gości.

30-lecie JSW będzie jeszcze świętowane. Chociażby uroczystą Barbórką

Jubileuszowa gala JSW nie kończy świętowania 30. "urodzin" spółki. W obchodzoną okrągłą rocznicę mają też wpisać się jeszcze inne wydarzenia. - W czerwcu odbędzie się Wielki Piknik JSW dla pracowników spółki i ich rodzin oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, który będzie miał miejsce na stadionie w Jastrzębiu-Zdroju - zapowiada Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ponadto, spółka ma świętować także na sportowo, za sprawą planowanego Biegu Górnika, który odbędzie się na hałdzie kopalni Borynia. Inna niż w poprzednich latach będzie również tegoroczna Barbórka w JSW, która ma być obchodzona w sposób bardziej uroczysty.

Spółka podkreśla jednak, że mimo okrągłej rocznicy, nie chce nadto nią epatować. - W związku z ubiegłoroczną tragedią (wybuch metanu w KWK Pniówek i wstrząs w KWK Zofiówka, w którym zginęło w sumie 19 górników, a 7 wciąż ma status zaginionych - przyp. red), jaka dotknęła JSW, spółka obchodzić będzie rocznicę w sposób stonowany - zauważają przedstawiciele JSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera