Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębska Spółka Węglowa wydłuża godziny sprzedaży węgla w kopalni Budryk. Spółka chce w ten sposób usprawnić proces sprzedaży opału

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Zmiany w sprzedaży węgla w kopalni Budryk mają na celu usprawnić ten proces.
Zmiany w sprzedaży węgla w kopalni Budryk mają na celu usprawnić ten proces. JSW
Na dwóch zmianach, a nie jak dotychczas na jednej, będzie się odbywać sprzedaż węgla w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Budryk. Przypomnijmy, spółka sprzedaje w kopalni odbiorcom indywidualnym węgiel typu orzech. Każdemu przysługują trzy tony opału.

Jastrzębska Spółka Węglowa wydłuża godziny sprzedaży węgla w kopalni Budryk. Spółka chce w ten sposób usprawnić proces sprzedaży opału

Usprawnienie procesu sprzedaży. To powód, dla którego korektę w sprzedaży węgla w kopalni Budryk zdecydowała się wprowadzić Jastrzębska Spółka Węglowa. Po zmianach węgiel w znajdującej się w Ornontowicach (pow. mikołowski) kopalni będzie można kupować na dwóch zmianach. - Sprzedaż węgla odbywa się od 6:30 do 21:30 - informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W należącej do JSW kopalni Budryk węgiel mogą kupować wyłącznie odbiorcy indywidualni, którzy są w stanie udowodnić, że kupują go na własny użytek, a także, iż posiadają w swoim domu kocioł węglowy. W KWK Budryk sprzedawany jest węgiel typu orzech - stanowiący opał w kotłach starszego typu - a każdy z odbiorców może kupić maksymalnie trzy tony, za cenę nieco ponad 1200 złotych za tonę. Sprzedaż odbywa się w ornontowickiej kopalni.

- Do zakładu trzeba przyjechać osobiście i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. Pracownik ochrony - po rejestracji zainteresowanego - wyda numer uprawniający do wjazdu na teren zakładu. Konieczne będzie podanie tonażu, numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kierowcy, który odbierze węgiel. Kupujący składa również stosowny dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. Następuje załadunek węgla, samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu - tłumaczy Tomasz Siemieniec, dodając, że w tym zakresie władze JSW nie planują wprowadzać żadnych zmian i wykluczając jednocześnie, uruchomienie przez spółkę internetowej sprzedaży węgla.

Uruchomienie sprzedaży węgla dla odbiorców indywidualnych, to nowość w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Działalność górniczego przedsiębiorstwa jest bowiem związana z wydobyciem węgla koksowego, służącego do produkcji stali i nie nadającego się do spalania w zwykłych kotłach w domach.

Spółka zdecydowała się jednak na taki krok w związku z trudną sytuacją na rynku węglowym w Polsce. - Zarząd JSW podjął decyzję o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych sortymentu orzech - przekazywało szefostwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej, rozpoczynając sprzedaż tego typu węgla w połowie sierpnia.

Jednocześnie, oprócz wsparcia klientów indywidualnych, JSW zobowiązała się także wesprzeć zakłady energetyczne, również dotknięte kryzysem. To dla nich, spółka obiecała produkować w kopalniach specjalny granulat energetyczny, będący domieszką do węgli energetycznych, dzięki czemu ich zużycie nie będzie tak duże.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera