MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaworze zamierza odrestaurować zabytkową willę Langera. Chce tam ulokować centrum kultury

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Pocztówka z 1911 r. przedstawiająca "Ernsdorf. Villa Langer"; światłodruk czarno-biały ; willa „Langer” u zbiegu obecnych ul. Zdrojowej i Szkolnej; wydawca: M. L. Schink.
Pocztówka z 1911 r. przedstawiająca "Ernsdorf. Villa Langer"; światłodruk czarno-biały ; willa „Langer” u zbiegu obecnych ul. Zdrojowej i Szkolnej; wydawca: M. L. Schink. Facebook Radosława Ostałkiewicza
Jaworze, sąsiadujące z Bielskiem-Białą, zamierza odrestaurować zabytkową willę Langera. To jeden z najokazalszych budynków znajdujących się na terenie tej gminy. Został wzniesiony w latach 80. XIX w. Po remoncie będzie mógł zostać sercem centrum kultury.

Jaworze planuje remont zabytkowej willi Langera

- Dysponujemy kompletną dokumentacją techniczną remontu. Mamy też pozwolenie na budowę. Będziemy starali się pozyskać na renowację pieniądze UE w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego. Nabór wniosków planowany jest w drugiej połowie roku. Szacunkowy koszt prac związanych zarówno z bryłą obiektu, jak i adaptacją pomieszczeń, szacujemy pomiędzy 6 a 7 mln zł – powiedział PAP Radosław Hudziec, naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy Urzędu Gminy w Jaworzu.

Podkreślił, że kompleksowa modernizacja willi, zgodnie z wytycznymi konserwatora, pozwoli na wygospodarowanie przestrzeni na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych, spotkań, wystaw, koncertów i warsztatów.

- Budynek stanie się centrum kultury. W części obiektu znajdzie dalej swoje miejsce gminna biblioteka – dodał.

Willa jest jednym z najokazalszych budynków Jaworza. Została wzniesiona w latach 80. XIX w., gdy miejscowość była jeszcze uzdrowiskiem. Od czasów międzywojnia przez wiele dziesiątków lat funkcjonowała w niej restauracja. Ta funkcja została zlikwidowana. Willa, zwana też często od miejsca położenia „Pod Goruszką”, jest częścią układu urbanistycznego Jaworza, który został wpisany do rejestru zabytków.

XIX-w. willa od 1945 r. należał do spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z sąsiedniej Jasienicy. Gmina kupiła ją w listopadzie 2020 r. Pieniądze, które złożyły się na ten zakup, pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z oszczędności w budżecie ze względu na obostrzenia wprowadzone przez pandemię COVID-19. Koszt zakupu wyniósł 1 mln 350 tys. zł.

Przed zakupem samorząd ją wynajmował. Znajdowała się w niej między innymi sala ślubów i biblioteka.

Jaworze jest jedną ze starszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W 1862 r. stało się uzdrowiskiem. Z jego uroków korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część „Nocy i dni”. W 1909 r. status uzdrowiskowy został zawieszony, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, były prowadzone. Obecnie gminę Jaworze zamieszkuje 7,2 tys. osób.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni