Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Budowa Szybu Grzegorz w ZG Sobieski. Na placu stanęła już wieża

KJ
Pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym będzie Szyb Grzegorz, który jest budowany w Jaworznie – Byczynie. Na placu budowy stanęła już wieża, a inwestycja gotowa jest w 29 procentach.

W Byczynie, dzielnicy Jaworzna, trwa budowa kolejnej inwestycji Tauron Wydobycie. Jest nią Szyb Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski.

Na placu budowy stanęła już wieża ważąca 600 ton. Trwa również mrożenie górotworu, po którym będzie drążony szyb. Realizacja inwestycji jest gotowa w 29 procentach. Ma osiągnąć pełną funkcjonalność w 2023 roku.

Szyb ma mieć średnicę 7,5 m oraz głębokość 870 m. Na początku będzie doprowadzał świeże powietrze do wyrobisk. Później uprości i usprawni procesy transportu ludzi, maszyn i materiałów do miejsca, w których pracować będą robotnicy.

Jak będzie funkcjonował Szyb Grzegorz?

Dzięki inwestycji zostanie skrócony transport ludzi, materiałów oraz powietrza do miejsca, w którym będą pracować górnicy. Szyb ma wydłużyć efektywny czas pracy załogi oraz zwiększyć jej bezpieczeństwo, dzięki poprawie warunków klimatycznych.

ZG Sobieski będzie głównym dostawcą paliwa dla nowego bloku energetycznego 910MW, który jest budowany w Jaworznie.

- Budowa Szybu Grzegorz na terenie kopalni Sobieski to strategiczna inwestycja Tauron. Prace na budowie realizowane są zgodnie z planem. Nowy szyb usprawni pracę kopalni i wydłuży efektywne wydobycie w ZG Sobieski co najmniej o 50 lat - mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie - Przy realizacji inwestycji wykorzystujemy nowoczesne technologie redukujące jej koszty i zwiększające tempo prac. Przykładem jest zastosowanie po raz  pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego tzw. wieży szybowej ostatecznej przy drążeniu szybu, co oznacza że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu bez konieczność jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową – wyjaśnia prezes.

W czasie głębienia szybu wysokość wieży ma wynieść 35 metrów, by na końcu osiągnąć 52 metry. Wieża szybowa była dostarczana do miasta etapami, a kolejne elementy konstrukcji były scalane ze sobą na placu budowy.

Głównymi elementami nośnymi wieży są zastrzały. Na nich będą wspierać się rygle i belki poszczególnych poziomów technologicznych.

Głębienie przez mrożenie

Głębienie powstającego Szybu Grzegorz odbywać się będzie poprzez mrożenie górotworu. W pierwszej fazie inwestycji wykonywano m.in. 40 otworów mrożeniowych o głębokości 485 m każdy na pierścieniu mrożeniowym o średnicy 16 m.

Metoda ta została wybrana po przeprowadzeniu badań hydrogeologicznych z otworów kontrolno-badawczych. Przez otwory mrożeniowe tłoczy się ciecz chłodzącą z instalacji mrożeniowej do ziemi. Instalacja została poprowadzona kanałami mrożeniowymi od stacji mrożeniowej do szybu, który jest od niej oddalony około 100 metrów. Instalacja jest rozprowadzona wokół szybu w piwnicach mrożeniowych.

Prace związane z mrożeniem górotworu podzielono na dwa etapy. Pierwszym jest mrożenie aktywne – potrwa około 6 miesięcy. Drugim jest mrożenie pasywne – potrwa od czasu zgłębienia szybu do głębokości osiągnięcia strefy mrożenia, czyli 475 m.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo