Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Chłodnia pnie się w górę, budowa bloku idzie zgodnie z planem

Anna Zielonka
Mat. prasowe
Konstrukcja wielkiej chłodni kominowej w Jaworznie jest coraz wyższa. Koncern Tauron zapewnia, że wszystkie prace na budowie bloku energetycznego 910 MW idą zgodnie z planem. Trwają roboty przy budynku maszynowni i kotłowni, budynku nastawni elektrycznej i wspomnianej chłodni kominową, której powłokę docelowo będzie tworzyć ponad 140 warstw zbrojonego betonu.

- Największa inwestycja Grupy Tauron jest zaawansowana w ok. 17 proc. - informuje Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Średnica podstawy chłodni wynosi 150 metrów, co oznacza, że pomieściłaby pełnowymiarowe boisko piłkarskie FIFA. Ta monumentalna budowla jest jednym z kluczowych elementów jednostki wytwórczej. Dzięki zastosowaniu zamkniętego układu chłodzenia, jaworznicki blok będzie mniej zależny od warunków pogodowo-hydrologicznych aniżeli bloki o układzie otwartym, korzystające bezpośrednio z zasobów rzecznych - wyjaśnia dalej prezes.

Budowlańcy wznoszą już powłokę chłodni. A ta została posadowiona na 40 słupach wsporczych, które mają 12 metrów wysokości.

- Obecnie trwa zbrojenie i deskowanie czternastej ze 142 zaplanowanych powłok monolitycznych - informuje Daniel Iwan z Tauronu. - Docelowo chłodnia kominowa osiągnie 180 metrów wysokości. Na budowę samej jej powłoki, oprócz wsporników i elementów prefabrykowanych, zużytych zostanie prawie 1,5 tys. ton stali zbrojeniowej i wylanych zostanie blisko 14 tys. m sześć. betonu. Obiekt osiągnie prawie dwie trzecie wysokości, należącego do Grupy Tauron, jednego z najwyższych kominów w Polsce, który podobnie jak budowany blok 910 MW, znajduje się w Elektrowni Jaworzno III - dodaje.

Przypominamy, że na budowie bloku widać też już dwa wysokie pylony z klatkami schodowymi. Między nimi znajdzie się konstrukcja nośna kotła. W głównym budynku znajdą się maszynownia, kotłownia i nawa elektryczna. Obiekt będzie posadowiony na około tysiącu palach. Każdy z nich ma od 25 do 30 metrów głębokości. Fundamenty kotłowni mają grubość około 4 metrów. Blok ma działać w 2019 roku.

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie koncernu Tauron zaopatrzy w prąd 5 procent polskich gospodarstw domowych.

Będzie to druga pod względem wielkości w Polsce (po Kozienicach), a na pewno największa w regionie elektrownia. Energia elektryczna z olbrzymiego bloku energetycznego rozjaśni wnętrza aż 2,5 mln gospodarstw domowych, a sama inwestycja zapewni pracę 3 tys. górników, w dużej mierze z trzech kopalni - Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu i kopalni Brzeszcze.

To właśnie, według założeń, węgiel z tych zakładów stanie się głównym paliwem dla jaworznickiego olbrzyma.

Plac budowy został przekazany firmie Rafako 14 listopada 2014 roku. To wtedy doszło do symbolicznego wkopania łopaty przez prezesów Tauronu, Rafako i innych zainteresowanych podmiotów (podpisani umowy nastąpiło kilka miesięcy wcześniej - 17 kwietnia). W grudniu tego roku ma dostarczony generator, w styczniu turbina.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera