Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: coraz więcej murali na ścianach budynków. Graffiti też na wiaduktach i w tunelach ZDJĘCIA

Anna Zielonka
Dwa murale pojawiły się ostatnio na ścianach budynków w Jaworznie. Jeden znajduje się na gmachu Zespołu Szkół ponadgimnazjalnych nr 3, a drugi na budynku przy Placu św. Jana.

Mural na ścianie ZSP3 powstał dzięki pieniądzom w Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Malowidło, wykonane przez malarza Jacka Gąsiora, przedstawia Jana Pawła II, ma odniesienia do "Solidarności" i do kierunków kształcenia w ZSP3.

Mural na budynku przy Placu św. Jana został wykonany przez Raspazjana (artysta ma na swoim koncie wiele takich prac, m.in. w Katowicach), któremu pomagała malarka Mona Tusz. Mural jest wykonany w style future i odwołuje się do jawora, który jest w herbie Jaworzna. Przestawia więc drzewo, które tworzy kilka postaci. Na jego szczycie są dwa kominy elektrowni, nawiązujące do jaworznickich zakładów energetycznych. Kobieta w pniu drzewa symbolizuje nową technologię na Śląsku, która według artystów może pojawić się w przyszłości w naszym regionie.

Oba murale są stworzone jakby w innym gatunku. Ten pierwszy odwołuje się do konkretnych symboli. W muralu z Placu św. Jana autorzy postawili na samą kwestię artystyczną.

Przypominamy, że w Jaworznie jest więcej ciekawych graffiti. Jedno z nich powstało w przejściu podziemnym na Osiedlu Stałym, a jego autorami są Marcin Skurowski i Oner, grafficiarze z Małopolski. Namalowali tam budynek jaworznickiego basenu i widok przedstawiający ulicę Morcinka z lat 60-tych XX wieku.

Te same osoby zrobiły mural na wiadukcie przy ulicy Kolejowej. Możemy zobaczyć tam dawny i współczesny widok ulicy Grunwaldzkiej, a wcześniej Krakowskiej w Jaworznie.
Graffiti powstało też w przejściu podziemnym na Leopoldzie - przedstawia dawny dworzec kolejowy Jaworzno. Jego budynek jeszcze do niedawna znajdował się wzdłuż starego śladu torów łączących Szczakową, Jaworzno i Chrzanów, po którym dzisiaj biegnie Trasa Śródmiejska, czyli ulica Jana Pawła II. Oprócz samej fotografii, grafficiarze namalowali też , na innych ścianach przejścia, pasażerów czekających na pociąg.

Kolejne murale znajdziemy również w pozostałych jaworznickich przejściach dla pieszych. Pierwszy z nich powstał również na Leopoldzie, w tunelu przy Szkole Podstawowej nr 7. Tam możemy przeczytać legendę o Jaworznie. Historia została napisana starodawnym pismem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera