Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Czy to prawda, że Paweł Silbert jest za budową kopalń Mariola 1 i Mariola 2?

Anna Zielonka
Czy władze Jaworzna są za budową planowanych przez Balamarę dwóch kopalń: Mariola 1 i Mariola 2? Na dwóch spotkaniach w sprawie planowanych przez australijską spółkę inwestycji, jaworzniccy urzędnicy podchodzili do tematu sceptycznie i twierdzili, że zapisy raportów, złożonych przez inwestora do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, nie pozwalają na to, by magistrat mógł wyrazić bezwarunkową zgodę na powstanie zakładów.

Jaworznian zdziwiła więc pogłoska, jakoby Paweł Silbert popierał jednak budowę kopalń. W internecie pojawiło się bowiem pismo z 25 lutego 2015 roku, adresowane do ministra środowiska Macieja Grabowskiego, w którym prezydent Jaworzna wyraża swoje poparcie dla budowy kopalń w Jaworznie. Oto fragment: „Pragnę zadeklarować swoje poparcie dla działań firmy Carbon Investment sp. z o.o. z siedzibą w Jaworznie, związanych postępowaniem zmierzającym do uzyskania koncesji wydobywczych dla złóż Siersza 2 i Jan Kanty - Szczakowa, które mogą stać się fundamentem budowy dwóch nowoczesnych zakładów górniczych zdolnych i w trwały sposób wpłynąć na gospodarczy rozwój miasta Jaworzna i regionu. (…)”

UM Jaworzno potwierdził naszej redakcji autentyczność wspomnianego dokumentu.

- Zwracamy jednak uwagę na datę tego dokumentu oraz fakt, że w międzyczasie pojawiły się opracowania mówiące więcej na temat planowanego w Ciężkowicach -zaznacza Marcin Miłek z UM.

W oświadczeniu, przysłanym do naszej redakcji, urzędnicy przekonują, że miasto nie jest przeciwne górnictwu, a ma o tym świadczyć współpraca z podmiotami górniczymi funkcjonującymi na terenie miasta. Chodzi tu o Tauron Wytwarzanie.

-Miasto stawia twarde warunki oparte na pełnych danych i dokumentach i na takiej podstawie prowadzone są rozmowy. Gmina dopuszcza wydobycie węgla na swoim terenie, ale na pewno nie kosztem degradacji powierzchni, szkód dla mieszkańców i ryzyka zniszczenia cennych walorów przyrodniczych. Prezydent Paweł Silbert zresztą wielokrotnie podkreślał, że od początku rozmów z inwestorem, nie jest przeciwny wydobywaniu węgla pod Jaworznem. Jednakże właśnie pod warunkiem ochrony terenów zurbanizowanych, szczególnych walorów środowiskowych Jaworzna oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców - tłumaczy dalej Miłek.

Dodaje, że potencjalny inwestor musi posługiwać się twardymi danymi i dokumentami. - Miasto odniosło się do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko - złożonego przez spółkę - przesłaliśmy uwagi i zastrzeżenia do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, który podejmie decyzję. Tereny na których odbywała się działalność górnicza będą przez miasto chronione. Te zapewnienia widać również w miejskich dokumentach planistycznych - zapis dopuszczający eksploatację pod warunkiem zachowania skutecznej ochrony powierzchni jest ujęty w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Jaworzna, uchwalonym w styczniu 2015 roku - podkreśla urzędnik.

Urzędnicy wysłali też do nas wypowiedź z ostatniej Komisji Rozwoju i Przeciwdziałania Bezrobociu Rady Miejskiej. Tam naczelnik Wydz. Urbanistyki i Architektury UM Teobald Jałyński odniósł się do stanowiska i prezentacji inwestora:
„Wszelkie oceny, których dokonujemy nie opierają się na przekazach werbalnych. My oczekujemy określonych dokumentów. Proszę nas nie przekonywać, proszę położyć na stole dokumenty, które mogą podlegać regularnej weryfikacji. Dzisiaj takim dokumentem jest raport [oddziaływania inwestycji na środowisko] i ten raport w formie jakiej
funkcjonuje został poddany naszej ocenie. (…)Informuję, że odnosimy się wyłącznie do map, do opisów, do zestawień, do tabel i wszystkich innych rzeczy, które są zawarte w raporcie. Nie jest naszą intencją ani domniemywać, ani zgadywać" – mówił T.Jałyński.

Organizacje chcą wspomóc mieszkańców:
W sprawie budowy nowych kopalń w Jaworznie swoje zdanie wyrazili ostatnio także Jaworznickie Forum Mieszkańców. Jakie jest stanowisko tego stowarzyszenia? Członkowie JFM potwierdzili nam, że „popierają jaworznian, którzy wyrażają swój niepokój i sprzeciw w związku z planami budowy kopalń Mariola 1 i Mariola 2”.

To już kolejna organizacja, która chce wesprzeć protestujących. Wcześniej swoją pomoc zaoferowało Stowarzyszenie do Walki o Przestrzeganie Prawa w RP. Jaworznianie z Ciężkowic i Niedzielisk boją się bowiem o swoje dobytki. Nie chcą, aby kopalnie wywołały szkody górnicze. Dlatego zbierają podpisy i wysyłają je do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Tymczasem spółka Balamara zapewnia, ze wydobycie będzie bezpieczne. Firma zapowiada spotkania z mieszkańcami, na których jej przedstawiciele będą odpowiadać na nurtujące jaworznian pytania. Daty nie są jeszcze jednak znane.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty