Jaworzno przeprowadzi prace na ulicach Katowickiej i Nowodługoszyńskiej. To poważna, warta prawie 22 miliony inwestycja w Dąbrowie Narodowej

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ulica Katowicka w Jaworznie doczeka się poważnego remontu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Jaworzno
W Jaworznie przeprowadzony zostanie poważny remont ulicy Katowickiej, podczas których wybudowana będzie sieć kanalizacji deszczowej w Dąbrowie Narodowej. Wykonawca wykona również odwodnienie w śladzie ulicy Nowodługoszyńskiej. Jaworzno otrzyma na ten cel łącznie około 22 miliony zł.

Przebudowa ulicy Katowickiej w Jaworznie

Jaworzno wzięło udział w konkursie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu pozyskało około 22 mln zł na dwie ważne inwestycje w Dąbrowie Narodowej.

Dzielnica miała poważny problem z odwodnieniem - wokół osiedla nie było żadnych cieków wodnych, do których można by odprowadzić wody deszczowe. Po przeprowadzeniu inwestycji, ten problem ma zniknąć. Pod jezdnią ulicy Katowickiej powstanie kanał burzowy odprowadzający opady z ulicy do zaprojektowanego zbiornika retencyjnego. Sama ulica zostanie odtworzona, dodane zostaną pasy dla rowerów i chodniki po obu stronach.

- Stan ulicy Katowickiej jest fatalny. Był zły już w momencie, gdy zakończyła się budowa obwodnicy Dąbrowy Narodowej, a po pracach związanych z budową kanalizacji sanitarnej stan nawierzchni będzie dalej się degradował. Musimy z tym wytrzymać do czasu, aż skończy się całkowita przebudowa techniczna ulicy i wtedy Katowicka zyska nową, równą i wytrzymałą nawierzchnię - mówi Andrzej Kramarz z wydziału inwestycji miejskich UM Jaworzno.

Nowa droga na ulicy Nowodługoszyńskiej w Jaworznie

Drugi kanał odprowadzający wodę powstanie pod ul. Nowodługoszyńską - nieistniejącą dotąd, ale wytyczoną w terenie drogą w północnej części osiedla. Ulica ta liczy ponad 2 kilometry i dzięki remontowi otworzy się możliwość na zabudowę działek budowlanych w Dąbrowie Narodowej. Do tej pory nie były do nich dojazdu. Jak informuje miasto, w ramach projektu odwodnieniowego powstanie tłuczniowy ślad tej drogi, który będzie stanowił podbudowę pod przyszły układ drogowy.

- Obydwa przedsięwzięcia aktualnie uzyskały status projektów podstawowych i zostały umieszczone na liście rankingowej NFOŚiGW wśród 15 innych projektów z całej Polski. Wnioskowane przez Urząd Miejski w Jaworznie, kwoty dofinansowań to łącznie około 22 mln zł - informuje Urząd Miejski w Jaworznie.

Gdy miasto podpisze już umowę o dofinansowanie, wydział inwestycji będzie szukał wykonawcy dla tych dwóch zadań. Oba projekty muszą się zakończyć rzeczowo oraz finansowo w 2023 roku.

Na temat inwestycji na ulicy Katowickiej wypowiedział się także prezydent Jaworzna.

- Dziesięć lat temu zbudowaliśmy obwodnicę Dąbrowy Narodowej. Z dnia na dzień zniknęło z ulicy Katowickiej ponad 90 proc. samochodów. Chwilę później zniknęła pamięć o tym, że Dąbrowa była wielkim korkiem w godzinach wyjazdów i powrotów z pracy. Katowicka stała się lokalną, osiedlową ulicą. Dziś w Dąbrowie wydajemy dziesiątki milionów złotych na kanalizację sanitarną. Dlatego przebudowa ul. Katowickiej musiała poczekać na zakończenie tych prac, choć projekt nowego kształtu tej ulicy powstał już cztery lata temu. Cieszę się, że uzyskaliśmy ponad trzynaście milionów unijnego wsparcia na tę inwestycję. Ulica Katowicka po raz pierwszy w swej historii uzyska odwodnienie. To nie żart. Kałuże na tej ulicy brały się stąd, że nigdy nie było w niej odwodnienia. Dość poważnie zmieni się również wygląd ulicy - od wielu lat staramy się by drogi w Jaworznie służyły wszystkim użytkownikom - pieszym, rowerzystom, pasażerom komunikacji miejskiej i kierowcom. Tak też została zaprojektowana nowa Katowicka. Cieszę się, że będę mógł spełnić swoją obietnicę i w ciągu najbliższych dwóch lat odmienić szkielet komunikacyjny Dąbrowy. Wiem, że wielu mieszkańców Dąbrowy korzysta z transportu publicznego i wciąż prosi o tablice systemu informacji pasażerskiej i wygodne przystanki - to też jest częścią projektu nowej Katowickiej - przekazał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Prezydent Silbert cieszy się także z drugiej inwestycji, która wygrała unijny konkurs.

- Po północnej stronie osiedla pojawi się wytyczona jeszcze w 2008 roku ulica Nowodługoszyńska. Z odwodnieniem oczywiście. Dla osiedla te prawie trzy kilometry nowej drogi będzie podobną szansą jaką dla Warpia była ul. Drabika - umożliwi dojazd do setek działek budowlanych, z których dotąd nie można było korzystać z braku drogi. Na ten cel uzyskaliśmy prawie 9 mln zł dofinansowania. Jestem przekonany, że dzięki obu tym inwestycjom, dofinansowanym na łączną kwotę 22 mln zł, Dąbrowa Narodowa rozkwitnie w ciągu najbliższych lat - dodał Silbert.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie