Jaworzno: W Geosferze trwają pracę nad tężnią solankową...

  Jaworzno: W Geosferze trwają pracę nad tężnią solankową ZDJĘCIA

  Kacper Jurkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tężnia solankowa rośnie na Geosferze w Jaworznie
  1/47

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Kacper Jurkiewicz

  Tężnia solankowa rośnie na Geosferze. Prace nad nią przebiegają bardzo sprawnie. Obiekt może stanowić atrakcje nie tylko dla mieszkańców Jaworzna.
  Prace nad tężnią trwają od 1 czerwca 2018 roku. Wtedy została podpisana umowa. Projekt jest realizowany w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Koszt zadania wynosi 1 190 026, 40 zł brutto.

  Powstająca tężnia ma kształt graniastosłupa na planie prostokąta o wym. 6,0 m x 15,6 m i wysokości 6,50 m. Z obiektu będzie mógł korzystać każdy, jedynym ograniczeniem może być wielkość terenu wokół tężni.
  Tężnia solankowa to obiekt rekreacyjny o walorach uzdrowi skokowych. Stanowi naturalny inhalator leczniczy. Mikroklimat, który powstanie wokół obiektu może pomóc w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii oraz ogólnego wyczerpania organizmu.

  - Roztwór solanki wpompowywany jest na górę tężni do korytek rozprowadzających, z których specjalnymi drewnianymi zaworami spływa w dół do zbiornika, po drodze pokonując wiązki tarniny, o które rozbija się tworząc aerozol-delikatną mgiełkę obfitującą w mikro i makroelementy takie jak sód, jod, chlor oraz brom. Tym samym wokół tężni tworzy się swoisty mikroklimat, charakteryzujący się bogactwem wymienionych wcześniej pierwiastków w powietrzu. Po spłynięciu solanki do niecki zbiornika jest ona ponownie tłoczona w górę tężni. Jest to tzw. obieg zamknięty – powiedział o działaniu tężni Alfred Kozub, kierownik działu Inżynierii w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Jaworznie.

  Obok tężni stanie pergola z drewna modrzewiowego w postaci 12 sztuk ram ułożonych promieniście tworzących łuk, okrytych łatami osłaniającymi przed słońcem. Postawione zostaną także nowe ławki i kosze.

  Tężnie solankowe są wygaszane w okresie zimowym z uwagi na ujemne temperatury. Tężnia w Geosferze ma zostać uruchomiona w okresie wiosennym, najpóźniej w maju 2019 roku.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA