Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno. Wycinka drzew pod fabrykę Izery. Urząd miasta komentuje: "Teren uznano za strategiczny obszar do inwestowania"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
W sumie UM Jaworzno zamierza przeznaczyć pod inwestycje usługowo-produkcyjne 1149 hektarów terenu
W sumie UM Jaworzno zamierza przeznaczyć pod inwestycje usługowo-produkcyjne 1149 hektarów terenu UM Jaworzno
Pod koniec października 2021 roku w Jaworznie ma się rozpocząć budowa fabryki Izery - pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Przedtem należy odpowiednio przygotować teren pod inwestycję, co wiąże się z wycinką drzew, czemu sprzeciwia się Nadleśnictwo Chrzanów. Urzędnicy odpowiadają, że to teren zdegradowany i strategiczny do inwestowania.

Fabryka Izery w Jaworznie ma zajmować 118 hektarów, a jej budowa powinna rozpocząć się pod koniec października 2021 roku. Trwają pracę, które zmierzają do przygotowania terenu pod inwestycję. Na alarm bije jednak Nadleśnictwo Chrzanów, które sprzeciwia się wycince lasów.

- Wystosowaliśmy odpowiednie stanowisko do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, który również negatywnie ocenił przeznaczenie gruntów leśnych na cele produkcyjno-usługowe, w tym budowę fabryki samochodów Izera - mówi Ewelina Boruń, zastępczyni nadleśniczego.

Zobacz koniecznie

"Na analizowanym terenie i w jego sąsiedztwie brak jest form ochrony przyrody"

Sprawę po raz pierwszy opisaliśmy na łamach Dziennika Zachodniego 16 marca. Wówczas minęły już dwa tygodnie, od kiedy wysłaliśmy pytania do Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Odpowiedź otrzymaliśmy dzień po publikacji.

Urzędnicy powtórzyli to, czego dowiedzieliśmy się wcześniej z ElectroMobility Poland.

- W niedalekiej przeszłości był to obszar bardzo intensywnej działalności przemysłowej. Na dużej części znajdowały się osadniki kopalniane, a kilkudziesięcioletni proces jego rekultywacji w tzw. kierunku leśnym, niestety, nie zakończył się sukcesem - pisze Maciej Zaremba z biura prasowego magistratu.

- Na analizowanym terenie i w jego sąsiedztwie brak jest form ochrony przyrody, przy równoczesnym występowaniu drzew bardzo silnie zdegradowanych, uszkodzonych i o wtórnym pochodzeniu. Potencjał siedliskowy tego obszaru jest niski - podkreśla.

Drzewa, rosnące w tym obszarze, należą do kategorii ochronności „trwale uszkodzone na skutek działalności przemysłowej w miastach i wokół miast”. To oznacza, że są uznane za lasy ochronne, rekultywujące krajobraz poprzemysłowy.

Nie przeocz

1149 hektarów pod zakłady produkcyjne, magazyny etc.

Fabryka Izery ma powstać na działce w okolicy ul. Wojska Polskiego i DK 79. Teren ten zyskał funkcję usługowo-produkcyjną dzięki studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zostało uchwalone pod koniec listopada 2020 roku.

- Teren uznano za strategiczny obszar do inwestowania i nadano mu odpowiednie zapisy prawne, przeznaczając m.in. właśnie pod przemysł - podkreśla Zaremba.

„Obszar odbudowy i rozwoju bazy ekonomicznej miasta” to w sumie 1149 hektarów w różnych miejscach na terenie Jaworzna. W przyszłości mogą na nich powstać m.in. zakłady produkcyjne, magazyny, hurtownie, firmy transportowe i logistyczne, budynki biurowe czy stacje paliw oraz parkingi.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera