Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: wyjątkowa wystawa o lokalnych dziejach z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Jaworzno: wystawa o lokalnych dziejach z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Jaworzno: wystawa o lokalnych dziejach z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Kacper Jurkiewicz
W Muzeum Miasta Jaworzno znajduje się wyjątkowa czasowa wystawa stworzona z myślą o setnej rocznicy odzyskania przez Polski niepodległości. Żeby zaznajomić się z historią Jaworzna z tamtych czasów można również udać się na rynek, gdzie stanęły tablice ze zdjęciami.

Historia Jaworzna w czasach, w których Polska straciła niepodległość oraz o nią walczyła jest naprawdę ciekawa. Teraz każdy może ją poznać w łatwy sposób. Muzeum Miasta Jaworzno przygotowało wyjątkową wystawę “Witam Cię Polsko! Jaworzno przed i po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą w 1918 roku”. Od 12 października można poczytać o tym okresie historycznym, ale z lokalnej perspektywy.

Zobaczcie zdjęcia z wystawy:

Na uroczystym otwarciu można było posłuchać krótkiego wykładu na temat historii Jaworzna w czasach walki o niepodległość.
Podczas wystawy można obejrzeć stare ogłoszenia, broń np. zapalniki granatów czy bagnet austriacki, a także zapoznać się z informacjami na temat historii miasta.

Dodatkowo na rzutnikach i ekranach prezentowane są również ciekawe fakty, np. możemy poznać biografie jaworznickich legionistów. Jest również interaktywny ekran i każdy może sprawdzić stan swojej wiedzy podczas specjalnego quizu. Każdy może przejść się przez odwzorowany okop, na którym również znajdują się elementy ekspozycji.

- Naszą ambicją było pokazanie tego doniosłego wydarzenia, również dla mieszkańców Jaworzna, z naszej perspektywy – miejskiej – powiedział do zebranych dyrektor Muzeum Miasta Jaworzno, Przemysław Dudzik.

Ekspozycja wewnątrz została podzielona na trzy części zgodnie z chronologią. Pierwsza z nich to okres lat 1795-1914, czyli od trzeciego rozbioru polski do wybuchu I wojny światowej. Druga część skupia się na I wojnie światowej, czyli latach 1914-1918. Ostatnia z części to obraz sytuacji w latach 1918-1922 – to wtedy odzyskano niepodległość i były to pierwsze lata, w których ustalano granice Rzeczpospolitej.

- Warto pamiętać, że Polska przed zaborami była o wiele większa.Podczas konferencji pokojowej w Paryżu zostały nakreślone nowe granice naszego państwa. Wcześniej Polska była o ponad 60 tysięcy km2 większa niż nasze obecne granice - powiedział Adrian Rams, kurator wystawy.

Warto mieć w pamięci również Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które dostarczało ochotników chętnych do walki dla Legionów Polskich. Szczakowski Sokół też chciał wybudować swoją siedzibę (w zeszły weekend Dom Kultury w Szczakowej świętował 90-lecie swojej działalności), ale składki zebrane na teren przekazali na cele militarne.

- Nasi przodkowie, dziadkowie czy pradziadkowie o tą wolną Polskę starali się cały czas, chociażby skorzystano z możliwości wolnego zrzeszania się - powiedział do mieszkańców Jaworzna kurator.

Wystawa mieści się także na rynku w Jaworznie. Jest to ciekawy pomysł, bo tablice przykuwają uwagę i przechodzący przez centrum miasta ludzie zatrzymują się na chwilę, żeby poczytać o historii i obejrzeć zdjęcia. Na zdjęciach znajdują się m.in. zakłady przemysłowe, rynek czy ulice miasta sprzed 100 lat.

Jaworzno zostało odłączone od Polski bardzo późno, dopiero podczas trwania trzeciego rozbioru w 1795 roku. Mieszkańcy Jaworzna mogli cieszyć się wolnością nieco szybciej, bo już w okolicach 1-2 listopada 1918 roku. 11 listopada 1918 roku to dzień, który uznajemy umownie za datę odzyskania niepodległości Polski. Wtedy bowiem Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. W tym czasie, w jednej z obecnych dzielnic Jaworzna – Dąbrowie Narodowej, odbywały się już wybory władz gminnych na podstawie przepisów wprowadzonych przez Powiatową Komisję Likwidacyjną.

- Zbiory prezentowane tutaj to są przede wszystkim zbiory nasze, Muzeum Miasta Jaworzna. Jeśli chodzi o eksponaty, są też zbiory prywatnego kolekcjonera, Tomasza Kajdana, członka stowarzyszenia poszukiwawczego Galicja. Pan Kajdan zbudował swoją prywatną kolekcję militariów, tutaj mamy akurat aspekt I wojny światowej. Zdjęcia to przede wszystkim nasz zasób oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego – powiedział Adrian Rams.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo