Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Jednostka w obliczu zła”: Kłobuccy uczniowie wrócili z polsko-niemieckiego projektu

PC
Kłobuccy uczniowie wrócili z polsko-niemieckiego projektu
Kłobuccy uczniowie wrócili z polsko-niemieckiego projektu ZS 3 2 Kłobucku
Piętnastu uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie „Jednostka w obliczu zła” realizowanym w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć”.

Dzięki ogromnemu dofinansowaniu od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży uczniowie Skorupki oraz ich rówieśnicy z Niemiec - z Dietrich Bonhoeffer Gymnasium w Metzingen - realizowali projekt w miejscach pamięci hitlerowskiego terroru na terenie Krakowa, byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Wrocławia, Kłobucka i Częstochowy.

Zobacz zdjęcia:

W trakcie projektu młodzież naszej szkoły wraz z rówieśnikami z Badenii-Wirtembergii skorzystała z oferty pedagogicznej Muzeum Historycznego Krakowa, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a także Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Uczniowie z Polski i Niemiec pochylili się nad losami jednostki w okresie hitlerowskiego terroru na przykładzie postaw: Tadeusza Pankiewicza, Lale Sokołowa, Zofii Posmysz, Dietricha Bonhoeffera i Paula Degenhardta oraz Adolfa Eichmanna. Młodzi ludzie skupili się na motywach działań wymienionych postaci w okresie nazizmu w celu krytycznego podejścia do wydarzeń historycznych i podjęli próbę analizy skomplikowanych zachowań ofiar i zbrodniarzy owego czasu.

Celem projektu było umożliwienie młodzieży uczenia się - wyciągania wniosków z historii - na rzecz odpowiedzialnego podejścia do czasu współczesnego, do wspólnej europejskiej przyszłości, a także wzajemne poznawanie się i dążenie do długofalowego porozumienia, pojednania i przebaczenia. Każdy dzień był pełen różnorakich wrażeń. Już pierwszego dnia odbyła się runda zapoznawcza dla obydwu grup, a rozmowy prowadzone były po niemiecku i angielsku.

W kolejnych dniach w grupach międzynarodowych młodzi ludzie uczestniczyli między innymi w warsztatach na terenie byłego krakowskiego getta pod tytułem „Z okien apteki. Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza”. Późnym popołudniem odbyły się wieczory niemiecki i polski, kiedy to uczniowie z Niemiec i Polski przedstawiali swój kraj, symbole narodowe, kulturę, powiat, miasto i szkołę. Gimnastyki dla języka dostarczyły polskie i niemieckie łamańce językowe. Uczniowie prezentowali także panujące w obu krajach stereotypy o Polakach i Niemcach, a grupa polska pokusiła się nawet zaprezentować Janusza – stereotyp typowego polskiego mężczyzny.

Nie obyło się także bez degustacji tradycyjnych polskich i niemieckich słodkości, aromatycznej polskiej kiełbasy czy niemieckich Brezel i Leberkäse. Prowadzeni przez krakowską przewodniczkę - w dodatku historyka sztuki - polsko-niemiecka grupa wyruszyła krakowską Trasą Pamięci w całodzienną wędrówkę w odkrywaniu historii Krakowa i w poszukiwaniu miejsc związanych z hitlerowskim reżimem. Na terenie Kazimierza pod pomnikiem zamordowanych Żydów uczniowie zapalili i złożyli znicz. Wizytę w Oświęcimiu i Brzezince rozpoczęły warsztaty wieloaspektowo przygotowujące młodych ludzi do wizyty w byłym obozie koncentracyjnym. Były one prowadzone przez edukatora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W Auschwitz pod Ścianą Straceń uczniowie z polskiej i niemieckiej szkoły uczcili pamięć o zamordowanych, zapalili i złożyli znicz.

W chwilach zadumy wszystkim zamierały na chwilę serca, a wzruszenia nie dało się ukryć. To właśnie tutaj uczniowie zrozumieli głębię przerażających słów szrajberki z Auschwitz - Zofii Posmysz: „Jeśli Auschwitz był piekłem, to Budy były dnem piekła” oraz tatuażysty z Auschwitz – Lale Sokolova, który „podnosi się z kolan, czuje, że stoi u progu piekieł, a dusza płonie mu żywym ogniem”. Uczniowie zwiedzili także Wrocław w poszukiwaniu śladów Dietricha Bonhoeffera.

W Kłobucku polscy uczniowie gościli grupę niemiecką w Zespole Szkół nr 3. Obydwie grupy zostały powitane przez wicedyrektora szkoły – Joannę Foszner oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kłobucku – Zbigniewa Zycha – Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Starostwa. Uczniowie ze Skorupki oprowadzili swoich rówieśników po szkole, uczestniczyli wraz z nimi w zajęciach z biologii prowadzonych przez Joannę Foszner, warsztatach chemicznych prowadzonych przez uczennice klasy 2a oraz w lekcji języka angielskiego prowadzonej przez Wojciecha Martykę. W trakcie spaceru po mieście uczniowie z Polski i Niemiec upamiętnili ofiary II wojny światowej zapalając znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny. Droga z klasztoru na Jasnej Górze zawiodła uczniów pod pomnik ofiar częstochowskiego getta, o którym młodym ludziom opowiadała pani prof. dr hab. Beata Urbanowicz z Instytutu Historii UJD w Częstochowie w czasie prelekcji zatytułowanej „Nasi sąsiedzi Żydzi – z dziejów getta w Częstochowie” – poświęconej także sylwetce Paula Degenhardta. Za rok kolejne polsko-niemieckie spotkanie - tym razem w Niemczech.

Z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku w projekcie uczestniczyli: Bargieła Dominik, Bednarczyk Mariusz, Biernacka Paulina, Bojur Julia, Hyra Wiktoria, Klimaszewska Hanna, Kowalczyk Monika, Kozak Zuzanna, Kozioł Martyna, Mięsowska Marta, Młyńczyk Oliwia, Myślińska Paulina, Owczarek Karolina, Ptak Maja, Trzepizur Julia.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo