Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny w kraju rezonans magnetyczny odczytuje myśli. Nowa technologia w Katowicach dla pacjentów

Agata Pustułka
Pierwszymi pacjentami byli siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Ten rezonans zbada nawet dwumetrowego mężczyznę
Pierwszymi pacjentami byli siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Ten rezonans zbada nawet dwumetrowego mężczyznę uck katowice
Wątroba, trzustka lub całe ciało w HD? Oczywiście! To możliwe w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach - Ligocie. Superszybki, superczuły rezonans magnetyczny od wczoraj służy już pacjentom. Pierwszymi pacjentami byli siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Ten rezonans zbada nawet dwumetrowego mężczyznę

Wczoraj w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach-Ligocie swoje możliwości pokazał najnowocześniejszy rezonans magnetyczny - jedyny taki w kraju. Ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne pozwala rozpoznać nawet najmniejsze zmiany chorobowe, skanować całe ciało pacjenta, który już nie musi wstrzymywać oddechu podczas badania, by nie zaburzać wyniku, co jest szczególnie istotne przy badaniu jamy brzusznej.

- Można powiedzieć, że ten super-aparat widzi myśli, bo aktywizuje się pod wpływem określonego, przekazywanego przez nas bodźca, np. gdy oglądamy piękny obraz czy wąchamy perfumy. Reagują wtedy obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za emocje, co my w odczycie badania widzimy w postaci świecących pól. Im intensywniejszy odcień, tym silniejsze emocje - mówi dr Wojciech Wawrzynek, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej

Pierwszymi pacjentami, których przebadał superrezonans byli siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Ich udział w spektakularnej premierze najnowocześniejszego w kraju urządzenia był celowy - miał pokazać, że rezonans da sobie radę także z dwumetrowymi mężczyznami, czyli zbada bardzo duże obszary ciała.

To nie wszystko. Dzięki swojej średnicy i wytrzymałości zbada też osoby bardzo otyłe, ważące do 220 kilogramów. Takich chorych jest, niestety, coraz więcej, a właśnie ze względu na wagę inne metody diagnostyczne mogą być zawodne.

- O możliwościach tego rezonansu świadczy fakt, że potrafi wskazać ogniska padaczkowe, a nawet - jakby ktoś chciał - preferencje płciowe - mówi dr Wojciech Wawrzynek, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
- W codziennym użytkowaniu będzie służył przede wszystkim do superprecyzyjnych badań chorób ośrodkowego układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera. Szeroko mówiąc: badań mózgu i rdzenia kręgowego, co pozwoli wykryć najmniejsze zmiany chorobowe, a także stwierdzić skuteczność leczenia chirurgicznego po operacjach - dodaje.

Rezonans jest bardzo szybki, dlatego łatwiejsze będzie badanie jamy brzusznej, które zakłóca choćby perystaltyka jelit. Badany nie będzie już musiał wstrzymywać oddechu. Rezonans daje też o wiele lepsze możliwości jeśli chodzi o diagnostykę chorób wątroby i trzustki. - Urządzenie będzie służyć nie tylko pacjentom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i nie tylko mieszkańcom województwa. Mogą z niego korzystać także mieszkańcy Polski. Firma, która jest właścicielem aparatu ma podpisany kontrakt z NFZ - dodaje dr Wawrzynek.

Dostęp do nowoczesnej aparatury daje badaczom i lekarzom nowe możliwości uczestniczenia w projektach naukowych i badaniach klinicznych, które wymagają użycia tak zaawansowanych technologii. W ich efekcie mogą zostać opracowane nowe leki lub metody leczenia chorób, które do tej pory były nieuleczalne. Pacjenci z regionu już teraz mogą brać udział w innowacyjnych terapiach wykorzystywanych w badaniach klinicznych, które do tej pory omijały Śląsk.

***

Diagnostyka za pośrednictwem rezonansu magnetycznego to jedno z największych osiągnięć medycyny. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w żaden sposób nie wpływa na nasze zdrowie. Można po nim prowadzić samochód. Do tej pory nie stwierdzono żadnych działań ubocznych rezonansu.

By jednak nie zaburzyć obrazu rezonansu magnetycznego należy przede wszystkim poinformować lekarzą o zażywanych lekach, ale też metalowych implatnach i protezach dentystycznych. Nie należy się malować, bo w cieniach do oczu mogą znajdować się drobinki metali kolorowych, co spowoduje, że tak czułe urządzenie może dać nieprawidłowy odczyt. Badamy się w rezonansie ubrani, ale przed położeniem się w „kapsule” należy zdjąć biżuterię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!