MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz do Gdańska? Możesz trafić na Jarmark św. Dominika. Rozpocznie się 25 lipca. Organizatorzy rezygnują jednak z części atrakcji

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Jarmark św. Dominika w Gdańsku to jedna z kultowych już imprez nie tylko dla mieszkańców Pomorza. Impreza rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele wydarzeń w 2020 roku zostało odwołanych, ale miłośnicy Jarmarku św. Dominika już mogą planować podróż do Trójmiasta. Tegoroczna edycja rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 16 sierpnia. Dla bezpieczeństwa uczestników organizatorzy wprowadzili jednak pewne obostrzenia, nie odbędzie się też część atrakcji.

Odbywający się w przepięknej gdańskiej scenerii Jarmark św. Dominika to największa plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedną z największych w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się zgodnie z wcześniej ustalonym terminem, jednak organizatorzy zdecydowali się wprowadzić dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Nie będzie też wszystkich, charakterystycznych dla jarmarku atrakcji.

Co roku ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika jest hucznie świętowana. W tym roku obchodzić będziemy jego 760. rocznicę. Klucz do bram Gdańska zostanie tradycyjnie przekazany, ale nie jest planowana huczna ceremonia otwarcia. Nie odbędzie się też ceremonia zamknięcia imprezy.

Mniej stoisk, zwiększy się odległość między nimi

Podczas Jarmarku św. Dominika zostaną wdrożone wszystkie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny środki ostrożności: Obowiązywać będzie jednostronna zabudowa ulic stoiskami handlowymi (tym samym poszerzenie ciągów pieszych), a także zachowanie niezbędnych odległości między stoiskami.
Zapewniona zostaną środki ochrony osobistej dla wystawców, zaś dla odwiedzających stoiska udostępnione będą środki dezynfekcyjne.
Widownia wydarzeń programowych będzie ograniczona do obowiązujących limitów.

W strefach gastronomicznych i konsumpcyjnych wprowadzone zostaną dodatkowo środki ostrożności:

  • Sprzedaż na stoiskach tylko dań na wynos
  • Wydzielenie stref konsumpcyjnych dla określonej liczby konsumentów wraz z konieczna obsługą
  • Komunikaty dźwiękowe o przestrzeganiu zalecanych środków ostrożności

Szczegółowy program tegorocznej edycji ma być opublikowany tydzień przed rozpoczęciem imprezy.

Musisz to wiedzieć

Kogut symbolem jarmarku

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.
Do Gdańska zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny. Zapiski o jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni