MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Gorzelik apeluje do samorządowców: "Nie bierzcie tych podwyżek". "Bierzcie przykład z Czechów, którzy obniżyli pensje politykom"

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska
Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Solidarne głosowanie większości ugrupowań w sprawie uposażeń parlamentarzystów i wysokich rangą urzędników państwowych w sytuacji pogłębiającego się kryzysu i zamrożenia płac w sektorze budżetowym obnaża degenerację polskiej kultury politycznej. To godne ubolewania zepsucie rysuje się tym wyraźniej na tle postawy polityków w Republice Czeskiej, którzy wybrali drogę dokładnie odwrotną - pisze Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska.

"Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny odwiedził Górny Śląsk, tym razem z okazji setnej rocznicy wybuchu tzw. II powstania śląskiego. Łudzili się ci, którzy sądzili, że premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej przyjedzie dokonać rachunku sumienia po kompromitacji swego gabinetu w czasie pandemii i po złamaniu w krótkim czasie, który upłynął od wyborów prezydenckich, obietnic składanych wobec mieszkańców naszego regionu" - napisał Gorzelik w oświadczeniu rozesłanym do mediów.

Lider RAŚ argumentuje, że zamiast rozliczenia, "usłyszeliśmy doskonale znane komunały o silnym Śląsku w silnej Polsce". "Tak jakby od dziesięcioleci w kancelariach premierów i prezydentów krążyła ta sama kartka z przemówieniem przeznaczonym dla cierpliwych uszu Górnoślązaków" - podkreśla Gorzelik.

"Łudzili się jednak również ci, którzy w ostatniej kampanii wyborczej uwierzyli, że opozycja parlamentarna stanowi realną alternatywę dla skompromitowanego obozu władzy. Solidarne głosowanie większości ugrupowań w sprawie uposażeń parlamentarzystów i wysokich rangą urzędników państwowych w sytuacji pogłębiającego się kryzysu i zamrożenia płac w sektorze budżetowym obnaża degenerację polskiej kultury politycznej" - podkreśla lider śląskich autonomistów.

Nie przeocz

Gorzelik porównuje sytuację w Polsce z analogiczną w Czechach, gdzie zamiast podwyżki, parlament zadecydował właśnie o obniżce pensji polityków:

"To godne ubolewania zepsucie rysuje się tym wyraźniej na tle postawy polityków w Republice Czeskiej, którzy wybrali drogę dokładnie odwrotną, w geście solidarności z ponoszącym konsekwencje gospodarczych problemów społeczeństwem decydując o obniżeniu swych pensji. Porównanie to ilustruje różnicę standardów życia publicznego w obu państwach. Pozwala także trzeźwo spojrzeć na konsekwencje wydarzeń, których rocznicę świętują na Górnym Śląsku rządzący – co znamienne, w otoczeniu czołgów" - pisze Gorzelik.

Musisz to wiedzieć

Przewodniczący RAŚ apeluje przy tym do prezydentów miast, by... nie korzystali z możliwości podniesienia swoich zarobków w dobie kryzysu:
"Degrengolada polskiej klasy politycznej, której bezradnym świadkiem stało się społeczeństwo, to moment próby dla reprezentantów naszej regionalnej społeczności i wspólnot lokalnych. Przyjęta przez sejm ustawa daje możliwość podniesienia wynagrodzeń samorządowców. Apelujemy do władz samorządowych na Górnym Śląsku o zachowanie elementarnej przyzwoitości i rezygnację z prób skorzystania z tej szansy. Niech górnośląski samorządowiec, zamiast stać się wspólnikiem parlamentarnej szajki z Warszawy, pokaże inny styl uprawiania polityki, oparty na odpowiedzialności i solidarności. Pora rozpocząć w regionie budowę kultury politycznej, której bliżej będzie do Pragi nad Wełtawą, a nie tej nad Wisłą" - konkluduje Gorzelik.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera