Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Markowski o wybuchu w KWK Wesoła: Najważniejsze - nie pozabijać ratujących

Redakcja
Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, były ratownik górniczy o akcji ratowniczej w kopalni Mysłowice Wesoła

W tej chwili najtrudniejsze jest to żeby nie pozabijać tych, którzy ratują. Ratownicy nie patrzą na własne bezpieczeństwo.

Mamy do czynienia z rejonem ściany, bo gdyby to był chodnik to byłoby mniej ludzi, to lepiej, bo ściana ma 2 wyloty, detonacja rozkłada się tu na 2 kierunki. Górnicy, którzy do tej pory nie wyszli, musieli znajdować się blisko miejsca wybuchu metanu, w tej sytuacji nie da się uniknąć poparzenia. Wybuchowi towarzyszy temperatura, która przekracza 1200 stopni Celsjusza

WYBUCH W KOPALNI MYSŁOWICE: TU ZNAJDZIESZ RELACJĘ Z AKCJI RATUNKOWEJ PO WYBUCHU W KOPALNI MYSŁOWICE

Co do tych, z którymi nie ma kontaktu, to należy unikać drastycznych scenariuszy, trzeba mieć nadzieję że żyją, tylko mają kłopoty z oddychaniem i czekają na pomoc.

Od 50 lat nie było sytuacji w górnictwie w której przerwano akcje ratowniczą i nie dotarto do ofiar. Pozornie można powiedziec, że najłatwiejsze są akcje zawałowe, bo to jest wyrobisko, ale jest tam tlen. W przypadku metanu, mamy do czynienia z wysoką temperaturą i wypaleniem tlenu. Tam nie ma wtedy czym oddychać. Na skutek siły wybuchu dochodzi do dewastacji przekroju wyrobiska.

Wszystko zależy od zawartości metanu w powietrzu - jeśli jst go od 3 do 9 procent to każda iskra z kamienia spadającego na żelazo jest niebezpieczna. Z metanem sobie radzimy, ale są sytuacje kiedy w jednym momencie zbiega się kilka przyczyn, które skutkują wybuchem. Metan to gaz który powstawał razem z węglem. Wpisany w istnienie kopalni. Jeżeli spowodujemy jego wypływ i zbiegnie się to z inicjacją to wtedy mamy sytuacje taką jaką mamy dziś.

Ratownicy pracują w zespołach po 5 osób, są w aparatach, które izolują ich drogi oddechowe od atmosfery. Wytrzymają w nich 2 godziny. Najwieksze niebezpoieczeństwo to wysoka temperatura. Drugie niezbezpieczeństwo to wybuchy wtórne. Jeżeli mamy do czynienia z tlącym sie ogniem to ta inicjacja nie ustaje. To jest najtrudniejsza z możliwych akcji. Nie można izolować wyrobiska, bo tam są ludzie. Od lat najskuteczniejszą metodą walki z metanem jest profilaktyka. Akcja musi mieć nadrzędny cel - nie pozabijać ratujących.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [WYNIKI]
*Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
*Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera