Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli chcesz zrobić dobry interes, wybierz Sosnowiec

Magdalena Nowacka
Centrum wspinaczkowe będzie hitem - mówi Piotr Banasik
Centrum wspinaczkowe będzie hitem - mówi Piotr Banasik Fot .Grzegorz Goik
Czy likwidacja kopalni oznacza koniec przemysłu? Niekoniecznie. Najlepszym przykładem jest teren po KWK Sosnowiec (ulice Kombajnistów i Narutowicza), gdzie ostatnio pojawiły się trzy firmy z różnych branż, ruszyła budowa największego w Zagłębiu centrum wspinaczkowego, a w pobliżu powstaje też osiedle "Wrzosowe ogrody".

Dobrze przygotowane grunty i pozyskanie nowych inwestorów zostało docenione. Sosnowiec został właśnie liderem w woj. śląskim, w czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Grunt na medal" przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wspólnie z marszałkami wszystkich województw.

- Do tej pory nagradzane były w zasadzie gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie. Dlatego to spory sukces - mówi Michał Mercik z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Teren był zdegradowany i w zasadzie trudno było uwierzyć, że da się go zrekultywować. Doradcy sugerowali, żeby zrobić tu muzeum. My postawiliśmy jednak na przemysł. I to bez dymiących kominów - dodaje.
Kopalnia została zamknięta pod koniec lat 90. Teraz jest tu podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zbudowaliśmy m.in. drogi wewnętrzne, sieć sanitarną, wodociągi. Trzeba było także zamulić pokopalnianą kanalizację - wyjaśnia Mercik. Latem rozpoczęto tu wyburzanie dawnej cechowni kopalni. Obok trwa budowa centrum wspinaczkowego. - Nie ukrywam, że skoro w teren zainwestowaliśmy, to cieszymy się, że został doceniony. Mamy nadzieję, że będzie to promocja również dla nas - mówi Piotr Banasik, przedstawiciel inwestora Centrum Wspinaczkowego. - Wybraliśmy go, bo jest ciekawy. I jak się okazuje, można go różnie zagospodarować, bo poza zakładami powstaje tu także osiedle. Miejsce jest atrakcyjne, obok ma być hotel, a my postanowiliśmy właśnie wykorzystać to, że była tu kopalnia i wkomponować zabytkowy szyb Anna w nasze centrum - podkreśla.

W potencjał tego miejsca zainwestowały firmy: Hareaus Electro-Nite (przyrządy i systemy pomiarowe), Ferroli (urządzenia grzewcze, kolektory słoneczne) oraz Segu (elektronika i elektrotechnika samochodowa).
- Tym, co nas skusiło jest łatwy dostęp do głównych węzłów komunikacyjnych czy korzyści z działalności w ramach KSSE. Planujemy rozwój i nowe miejsca pracy - mówi Mariusz Minor, dyrektor ds. finansów i administracji firmy Ferroli.
Nagrodzone tereny będą promowane w kraju i za granicą oraz rekomendowane inwestorom.

Konkurencja była naprawdę duża

O tytuł "Gruntu na medal" w tym roku ubiegały się 242 lokalizacje z 158 gmin całej Polski. W województwie śląskim do konkursu przystąpiło 17 gmin, zgłaszając łącznie 30 terenów. Do drugiego etapu zakwalifikowano jednak tylko siedem z nich. Ostatecznie z każdego województwa wyłoniono jednego lidera.
Sosnowiec pokonał
Będzin (DK 86, ul. Żeromskiego), Częstochowę (teren przy ul. Legionów), Wodzisław Śląski (ul. Bogumińska) Ożarowice (teren w Pyrzowicach), Rudę Śląską (ul. Radoszowska) oraz Gliwice (Ligota Zabrska). Tytułu nie zdobyła też zachwalająca swoje tereny pod inwestycje w Tucznawie Dąbrowa Górnicza. W latach poprzednich wyróżnienie "Grunt na medal" otrzymały m.in. tereny w gminie Ciasna, w Rudzie Śląskiej w pobliżu autostrady A4 oraz Gminna Strefa Aktywności "Węzeł Jeleński" w Jaworznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty