Jeśli masz 4 mln zł, możesz kupić sobie pałac

  Jeśli masz 4 mln zł, możesz kupić sobie pałac

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zameczek Donnersmarcków

  Zameczek Donnersmarcków ©Łukasz Respondek

  Po co nasze dzieci jeżdżą na wycieczki, skoro najlepszą historię mają pod nosem - denerwują się mieszkańcy śląskich miast. Historia jest, ale za ogrodzeniem, bo gminy pozbyły się swoich najcenniejszych zabytków i nie ma do nich dostępu.
  Zameczek Donnersmarcków

  Zameczek Donnersmarcków ©Łukasz Respondek

  Wybudowany w XIX wieku piaśnicki zameczek w Świętochłowicach, należący niegdyś do Donnersmarcków, w 1996 roku został przez gminę sprzedany za 173 tysiące złotych.

  Zrujnowany obiekt, który jest pod opieką konserwatora zabytków, przez prywatnych właścicieli został odnowiony głównie w środku. Dziś jest oferowany w internecie za 7 milionów złotych. Jest w nim zakład krawiecki. Jak naprawdę wygląda?

  - To podobno jedna z największych perełek w mieście, ale co jest w środku, nie mam pojęcia.
  To zdecydowanie powinien być obiekt publiczny - uważa Dariusz Misztal, który mieszka kilkadziesiąt metrów od pałacyku. Miasto nie zamierza go odzyskać. Nie ma też pomysłu, jak mogłoby go wykorzystać.

  Zrujnowany jest Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach, sprzedany przez gminę za 311 tys. zł. Teraz można go kupić za 4 mln zł. Co władze miasta zrobiłyby, gdyby pałac był w ich rękach? - To sprawy hipotetyczne i na razie się nad tym nie zastanawiamy - tłumaczy Dariusz Bochenek, zastępca prezydenta Siemianowic.

  Adam Urbaś z Biura Nieruchomości Historycznych Be Happy w Katowicach przyznaje, że gminy zwracają coraz większą uwagę na funkcję, jaką ma sprawować zabytek. Same jednak nie kwapią się do ich remontowania.

  - Takie obiekty to najbardziej kosztochłonna impreza, na jaką można sobie pozwolić. Nawet gdy zepsuje się rynna, to decyzję o jej naprawie w urzędzie musi podjąć kilka osób - mówi. - Pomysły na te zabytki może by się znalazły. Problemem są pieniądze na ich realizację.

  Mówi też, że sytuacja w porównaniu z latami 90. bardzo się zmieniła, bo nikt już nie kupuje zabytków nie mając na nie konkretnego pomysłu i planu działania.

  - Śląskie zabytki mają to do siebie, że są wielkogabarytowe. To nie dworki na Mazowszu, na rezydencję się nie nadają. Musi tam powstać hotel, ośrodek rekreacyjny lub ewentualnie dom spokojnej starości - dodaje Urbaś.

  Oferta dla bogatych


  Kalety-Zielona
  Pałac myśliwski księcia Guido Henckel von Donnersmarcka z XIX w. Otoczony parkiem. Tętnił życiem w okresie zbiorowych polowań. Podczas II wojny światowej pałac zajęli Niemcy i wywieźli stąd wszystkie cenne meble oraz przedmioty. Od 1991 r. wpisany do rejestru zabytków. 2,5 mln złotych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmm

  Luczkin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

  Rozmarzylem sie ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w czerwionce leszczynach rządzi RAŚ!

  erwin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

  I wszystko jasne czemu tam się da.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo