Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja środowiskowa dla spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej. To decyzja dla prywatnej inwestycji. Spalarnia ma powstać przy DTŚ

JPP
Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rudzie Śląskiej ma już decyzję środowiskową.
Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów w Rudzie Śląskiej ma już decyzję środowiskową. ARC
Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, podpisał decyzję środowiskową dotyczącą budowy w Rudzie Śląskiej Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Dokument liczy 150 stron. Decyzję wydano dla prywatnej inwestycji. A co ze spalarnią Metropolitalną?

Decyzja środowiskowa dla spalarni w Rudzie Śląskiej podpisana

- Ponad 150 stron liczy decyzja środowiskowa dotycząca budowy w Rudzie Śląskiej Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Dziś po wielu miesiącach procedowania, w tym po rozprawie administracyjnej z udziałem publiczności, podpisałem ten dokument – poinformował we wtorek, 30 czerwca, Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej na Facebooku.

Jak przypomina Mejer, projektowany zakład ma rocznie utylizować 120 tys. ton odpadów, z czego 80 tys. ton mają stanowić odpady zmieszane a 40 tys. osady pościekowe.

- Instalacja ma być oparta na nowoczesnej, technicznie dojrzałej technologii termicznego przekształcania odpadów w palenisku rusztowym. Integralną cześć instalacji stanowić będzie efektywny, kilkustopniowy system oczyszczania spalin, który gwarantuje dotrzymanie zanieczyszczeń na poziomie wymaganym prawem – podkreśla Mejer.

Musisz to wiedzieć

Wskazana dla spalarni lokalizacja w Rudzie Śląskiego to teren przy Drogowej Trasie Średnicowej. Warto dodać, że decyzja środowiskowa w Rudzie Śląskiej jest wydana dla inwestycji spółki Eneris Ekopark. To prywatny projekt.

Rudzka decyzja dla prywatnej inwestycji, a co ze spalarnią Metropolii?

Tymczasem równolegle toczą się rozmowy o tym, gdzie budować spalarnię odpadów dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rozpatrywanych jest 6 ofert, a dwie najpoważniejsze lokalizacje to także Ruda Śląska, ale również Mysłowice. Najlepszą zgromadzenie GZM ma wybrać na przełomie sierpnia i września 2020.

Mejer twierdzi, że decyzja środowiskowa Rudy Śląskiej, mimo że dla prywatnej inwestycji, to atut miasta. - Jesteśmy 2-3 lata dalej przed innymi potencjalnymi lokalizacjami spalarni w metropolii i to z pewnością jest naszym atutem. I zgadzam się, wada polega jednak na tym, że to nie gmina jest właścicielem decyzji środowiskowej, tylko prywatny inwestor – mówił w trakcie audycji "Rozmowa Dnia" Dziennika Zachodniego i Radia Piekary kilka dni temu wiceprezydent.

Zobacz koniecznie

Zapytany, czy Ruda Śląska zamierza wykupić prywatną spółkę, która planowała budowę spalarni, odpowiedział: - A może powinna to zrobić metropolia? Odkupić udziały w spółce, która przygotowuje się do realizacji tej inwestycji.

Nie przegap

Metropolia powoła spółkę Czysta Energia, która zajmie się budową spalarni dla GZM

Dodajmy, że dla spalarni metropolitalnej Ruda Śląska proponuje lokalizację przy trasie N-S, w pobliżu dawnego wysypiska komunalnego lub przy Elektrociepłowni Mikołaj.

Spalarnia GZM ma kosztować 800 mln zł. Projekt jest jednak na dość wczesnym etapie. W maju tego roku Zgromadzenie Metropolii wyraziło zgodę na powołanie spółki celowej GZM-Czysta Energia. Jej głównym zadaniem będzie przygotowanie i przeprowadzenie procesu inwestycyjnego związanego z budową i uruchomieniem instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Metropolii. Spółka w całości będzie należeć do samorządów.

Nie przeocz

- Powstanie instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, to dla nas jedno ze strategicznych działań. Odpadów produkujemy coraz więcej, drastycznie wzrastają ceny za ich zagospodarowanie, co przekłada się na wyższe opłaty, które bezpośrednio ponoszą mieszkańcy GZM - tłumaczył w maju Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak wskazywał około 30 proc. śmieci można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła.

- Utworzenie instalacji, a co za tym idzie powołanie spółki, która ten proces ma przeprowadzić, pomoże nam ustabilizować koszty związane z zagospodarowaniem odpadów i ograniczyć dynamikę podwyżek, z którymi mamy aktualnie do czynienia -- podkreślał.

Jednak uchwała o powstaniu "Czystej Energii" dopiero rozpoczyna proces związany z faktycznym powstaniem spółki.

- Kolejnym krokiem będzie przyjęcie przez Zarząd Metropolii umowy o powołaniu spółki, sporządzenie aktu notarialnego oraz złożenia wniosku o rejestrację spółki w sądzie gospodarczym. Cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy - zapowiadali przedstawiciele GZM.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera