Jest nadzieja, że na obwodnicy Siewierza GDDKiA zaświeci latarnie

Anna Dziedzic
Od sierpnia to GDDKiA płaci za  oświetlenie obwodnicy Siewierza
Od sierpnia to GDDKiA płaci za oświetlenie obwodnicy Siewierza Arc. MR
Udostępnij:
GDDKiA uruchomi oświetlenie obwodnicy Siewierza i będzie płacić za prąd. Władze Siewierza walczyły o to od 2010 roku, gdy zbudowano tę drogę.

Kierowcy przejeżdżający nocą siewierską obwodnicą na pewno się ucieszą. Zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, zamierza bowiem włączyć nieużywane dotąd oświetlenie tej drogi krajowej. Jest to możliwe dopiero teraz, po sierpniowej nowelizacji prawa energetycznego, w którym znalazł się jeden, bardzo ważny dla GDDKiA i m.in. gminy Siewierz zapis. Chodzi o obowiązek płacenia za oświetlenie dróg krajowych przebiegających przez gminy.

Dotąd taki obowiązek spoczywał na władzach gmin, które - tak jak w przypadku Siewierza - powinny płacić za oświetlenie wybudowanej w 2010 roku obwodnicy. Powinny, ale nie płaciły, bo nie zgadzały się z ówczesną wykładnią prawną. Argumentowały, że to droga tranzytowa, z której rzadko korzystają mieszkańcy, a gminy nie stać na roczny wydatek rzędu 600 tys. zł.

Od sierpnia obowiązek płacenia za oświetlenie dróg krajowych i ekspresowych spoczywa już na zarządcach drogi, czyli w przypadku siewierskiej obwodnicy - na GDDKiA.

Burmistrz: Postawiłem się i wygrałem

Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza, nie ukrywa satysfakcji.

- Mam pełną satysfakcję, że postawiłem się tej machinie biurokratycznej i że wygrałem - mówi burmistrz Zdzisław Banaś.

- Ciągano mnie i innych samorządowców z podobnymi problemami po sądach. Pisaliśmy pisma, gdzie się dało, bo przecież nie tylko my mieliśmy ten problem. Także gmina Mierzęcice (oświetlenie drogi do portu lotniczego z S1). Właściwie wszyscy zgadzali się z nami, przyznawali, że to niedorzeczność, by gminy wiejskie odpowiadały za oświetlenie na takich drogach - opowiada burmistrz. - Jaki to ma sens, gdy nawet po to, by wymienić żarówkę, musieliśmy występować do GDDKiA o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego, trzeba było uzyskać moc uzgodnień - dodaje.
Teraz za oświetlenie obwodnicy odpowiada katowicki oddział GDDKiA. Zapytaliśmy więc, czy to oznacza, że droga od razu będzie nocą jaśniejsza?

- W związku z tym, że gmina Siewierz nie utrzymywała oświetlenia, m.in. obwodnicy Siewierza, musimy najpierw zlecić zinwentaryzowanie całej infrastruktury, aby móc stwierdzić, jaki jest jej stan techniczny i czy będzie możliwe włączenie oświetlenia bez dodatkowych robót - mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

- Postępowanie na wykonanie audytu planuje się przeprowadzić jeszcze w tym roku. Następnym krokiem będzie wykonanie ewentualnych robót naprawczych, wynikających z audytu. Potem oddział będzie mógł wystąpić z wnioskiem do przedsiębiorstwa energetycznego o wydanie nowych warunków przyłączenia. Kolejnym etapem będzie zawarcie umowy przyłączeniowej (dotychczasowe straciły już ważność). Przed przyłączeniem GDDKiA będzie musiała również zrealizować narzucone przez zakład energetyczny warunki przyłączeniowe we wskazanych w tym dokumencie terminach - wylicza Marek Prusak.

GDDKiA: Trudno wskazać konkretną datę

Jednak jak zapewnia, GDDKiA zamierzają zająć się sprawą "bez zbędnej zwłoki".

- Jednakże z uwagi na zaniechania gminy Siewierz w kwestii utrzymania infrastruktury oświetleniowej oraz terminy obowiązującej procedury w zakładzie energetycznym nie możemy wskazać konkretnej daty uruchomienia oświetlenia. Podkreślenia wymaga również fakt, iż w następstwie bezczynności władz gminy w kwestii utrzymania infrastruktury oświetleniowej może zajść konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych z budżetu państwa przed uruchomieniem oświetlania - twierdzi Prusak.

Tymczasem gmina odpiera zarzuty GDDKiA. Burmistrz twierdzi, że do tej pory nie otrzymał nawet dokumentacji oświetlenia, o którą na początku wystąpił. - Tam panuje jakiś straszny bałagan - twierdzi.

Mimo że Siewierz nie odpowiada za oświetlenie dróg krajowych, to burmistrz planuje inwestycję na DK1. - Chcę doświetlić przejścia przez tę drogę, bo korzystają z nich moi mieszkańcy. Muszę się jednak najpierw przebić przez wszystkie pozwolenia i uzgodnienia w tej sprawie z GDDKiA - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
swoj chlop
Burmisztrz Siewierza (z tego co mi wiadomo) nie ma ustawowego prawa na jakiekolwiek inwestycje z budzetu gminy na drogach krajowych, ktore to podlegaja GDDKiA.
s
swoj chlop
Burmisztrz Siewierza (z tego co mi wiadomo) nie ma ustawowego prawa na jakiekolwiek inwestycje z budrzetu gminy na drogach krajowych, ktore to podlegaja GDDKiA.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie