MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest pierwsza metropolia w Polsce. Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę metropolitalną dla Śląska

Marcin Zasada
Urząd Wojewódzki Katowice, prezydenci miast cieszą się na wieść o przyjęciu ustawy metropolitalnej
Urząd Wojewódzki Katowice, prezydenci miast cieszą się na wieść o przyjęciu ustawy metropolitalnej Lucyna Nenow
Głosami niemal absolutnej większości posłów Sejm przyjął właśnie ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Za było 432 posłów, przeciw tylko 1, 6 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Metropolia zacznie obowiązywać – w formie pilotażowej - u nas od 1 lipca. Od początku 2018 roku otrzyma pełnię kompetencji i finansowania, które wynosić będzie 250 mln zł rocznie.

- Ta ustawa jest ustrojowym rozwiązaniem prawnym usprawniającym zarządzanie wielką aglomeracją. To efekt szerokiego konsensusu na Śląsku – mówił w Sejmie poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek z PiS. - Uchwalenie metropolii to doniosłe wydarzenie historyczne. Mamy dziś fundament prawny decydujący o przyszłości aglomeracji śląskiej. Wierzę, że wspólnota miast tworzących aglomerację dobrze wykorzysta daną im szansę.

CZYTAJ TAKŻE:
Metropolia Silesia daleko i blisko. Ustawa wreszcie trafiła do Sejmu
Metropolia staje się faktem
Metropolia? Tak!

Zanim Sejm uchwalił ustawę, odrzucił poprawki proponowane przez PO mające na celu jej uniwersalizację, by metropolie mogły również powstawać w innych regionach Polski. Platformie nie udało się także przekonać sejmowej większości, by obniżyć próg ludnościowy metropolii – z 2 milionów do miliona mieszkańców.

- Z tak wysokiego progu wynikają dwa problemy. Pierwszy to siłowe włączenie do metropolii miast, które nie chcą jej tworzyć. Drugie zagrożenie to zapraszanie miast leżących na obrzeżach aglomeracji. Miast, które nie mają wspólnych celów i zadań jak centrum aglomeracji – podkreślał poseł Marek Wójcik z PO.

Minister spraw wewnętrznych odpowiadał: 2 miliony mieszkańców to metropolitalny standard na świecie.

- Liczba 2 milionów mieszkańców nie jest przypadkowa – mówił minister Mariusz Błaszczak. - Jeśli chodzi o Śląsk, ten próg nie jest problemem, obszar metropolitalny zamieszkuje ponad 2 miliony mieszkańców.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Faktem jest, że przy 27 miastach, które potencjalnie będą na Śląsku i w Zagłębiu metropolię tworzyć, mamy dokładnie 2 mln 32 tys. mieszkańców. Tych 27 miast to: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze (czyli trzynaście miast GZM) oraz Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź, Pyskowice i Radzionków, które wyraziły chęć uczestnictwa w metropolii jeszcze podczas wdrażania poprzedniej ustawy. Do tej grupy dojdzie Sławków, Lędziny, Gierałtowice oraz Imielin. Kilka tygodni temu brak chęci tworzenia metropolii zadeklarowało, ustami prezydenta Pawła Silberta, Jaworzno.

Jedyna poprawka przegłosowana przez Sejm dotyczy skrócenia 
okresu vacatio legis ustawy z 14 dni od ogłoszenia do jednego dnia po ogłoszeniu.

– Dzięki tej poprawce, wszyscy partnerzy samorządowi, wojewoda oraz rząd, który do 30 czerwca będzie miał za zadanie wydać rozporządzenie do ustawy, dostaną dwa tygodnie więcej na dopełnienie wszystkich formalności – podkreślał poseł Jerzy Polaczek.

Teraz ustawa trafi do Senatu (15-16 marca). Najpóźniej na przełomie marca i kwietnia spodziewany jest podpis pod metropolią prezydenta RP.

Metropolia to przede wszystkim korzyści finansowe dla aglomeracji: od stycznia 2018 r. dostanie ona pełne budżetowe finansowanie i komplet kompetencji. To 250 mln zł z 5-procentowego udziału w PIT (od lipca do grudnia tego roku - tylko 5 mln zł). Najważniejszym zadaniem będzie organizacja transportu oraz kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój obszaru metropolii, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich i promocja związku i jego obszaru.

Michał Wójcik o ustawie metropolitalnej 28.11.2016 - zobacz wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni