Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pierwszy kandydat na rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To wybitny hematolog prof. Tomasz Szczepański

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Śląski Uniwersytet Medyczny
Śląski Uniwersytet Medyczny ARC
Już niebawem kończy się kadencja obecnych władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z prof. Przemysławem Jałowieckim na czele, który kierował uczelnią przez dwie kadencje. Jako pierwszy do wyścigu o fotel rektora zgłosił się wybitny hematolog prof. Tomasz Szczepański

Prof. Tomasz Szczepański o chęci kandydowania poinformował w mediach społecznościowych. Niebawem kończy się kadencja rektora Przemysława Jałowieckiego i trzeba wybrać nowe władze uczelni. Od pewnego czasu mówiło się o starcie prof. Szczepańskiego.

Prof. Szczepański przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki w zespole JM Rektora SUM. Wcześniej przez cztery lata był członkiem Senatu SUM i przewodniczącym Senackiej Komisji Nauki.

- Mam głębokie przekonanie, że Rektor winien być osobą, która łączy a nie dzieli, człowiekiem, który nie reprezentuje interesów żadnego z Wydziałów Uniwersytetu poświęcając się codziennej pracy dla dobra ogółu, kimś, kto nie opowiada się za jakąkolwiek grupą interesów starając się obiektywnie i racjonalnie znajdować wspólny mianownik dla różnorodności - tak prof. Szczepański widzi formułę w jakiej powinien pracować rektor.

Przypomina, że uchwalona w ubiegłym roku ustawa o szkolnictwie wyższym daje Rektorowi bardzo dużą władzę. - Tym bardziej ważne jest, aby nowo wybrany Rektor szanował mechanizmy dialogu akademickiego, posiadał osobowość nie wywołującą napięć oraz nie podsycającą konfliktów i emocji, potrafił działać zespołowo. Na co dzień jestem onkologiem i hematologiem dziecięcym, przedstawicielem specjalności, która wymaga ode mnie i od mojego zespołu wspólnego działania na rzecz naszych małych pacjentów i ich rodzin. W osiągnięciu tych celów bardzo pomaga mi umiejętność słuchania i wspólnego wyciągania wniosków, co znacznie ułatwia łagodzenie napięć dnia codziennego - ocenia prof. Szczepański.

Nie przegap

Przez ponad 10 lat kierowania Katedrą i Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, udało mu się utrzymać i powiększyć zespół specjalistów, a także bezproblemowo łączyć działalność na rzecz małych pacjentów z pracą dydaktyczną ze studentami i doktorantami oraz aktywnością naukowo-badawczą.

Jakie, jego zdaniem są najpilniejsze działania rektora?

- Dzisiejsze czasy wymagają od uczelni medycznych kształcenia coraz większej liczby studentów. Jednym z głównych zadań nowych władz rektorskich będzie zapewnienie podtrzymania jak najwyższej jakości przekazywanej wiedzy, dbając o to by Uniwersytet był przyjazny dla studentów. W tym względzie będę przykładał dużą uwagę stałym partnerskim kontaktom z Samorządem Studenckim i Samorządem Doktorantów. Dalej będziemy rozwijać najnowocześniejsze metody nauczania oparte na nowoczesnych technologiach. Będziemy tworzyć warunki zachęcające najzdolniejszych absolwentów oraz doktorantów do pracy w naszej Uczelni - deklaruje prof. Szczepański i dodaje: - Drugim ważnym aspektem funkcjonowania uczelni medycznych jest wspieranie Szpitali Klinicznych. Dołożę wszelkich starań dla wspólnego systematycznego działania wspierającego rozwój szpitali. Duży nacisk położę na pomoc w zdobywaniu środków finansowych na rzecz dalszego rozwoju naszych Szpitali Klinicznych. Kolejna sprawa to rozwój działalności naukowo-badawczej.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera