MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest umowa na przebudowę ulicy Powstańców w Chorzowie. Będzie nowa nawierzchnia, torowisko i chodniki. Koszt tych prac to ponad 12 mln zł

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ulica Powstańców w Chorzowie. Wkrótce rozpocznie się przebudowa ten jednej z głównych dróg w mieście.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ulica Powstańców w Chorzowie. Wkrótce rozpocznie się przebudowa ten jednej z głównych dróg w mieście.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
Ulica Powstańców w Chorzowie zostanie wyremontowane. Prace drogowe rozpoczną się w sierpniu. Umowę na to zadanie podpisano 29 lipca w chorzowskim Urzędzie Miasta. Dokumenty podpisali przedstawiciele Tramwajów Śląskich, Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów oraz generalny wykonawca - przedsiębiorstwo TOR-KAN-SSON.

W sierpniu ruszy remont ulicy Powstańców w Chorzowie. Przebudowa drogi i torowiska

W środę 29 lipca w Urzędzie Miasta w Chorzowie zostanie podpisana została umowa z wykonawcą na przebudowę ulicy Powstańców. W ramach remontu, jedna z głównych dróg w Chorzowie zyska nowe torowisko, drogę i chodniki. Powstaną nowe miejsca parkingowe, zmodernizowana zostanie kanalizacja i oświetlenie. Koszt inwestycji to ponad 12 milionów złotych. Inwestycja prowadzona będzie wraz z Tramwajami Śląskimi, a koszt po stronie miasta ma wynieść prawie 3,5 miliona złotych.

- Dzięki środkom unijnym całościowo będziemy tę ulicę zmieniać. To kilkanaście miesięcy utrudnień, ale myślę że kilkadziesiąt lat korzystania z dobrej infrastruktury. Tę inwestycję, którą dzisiaj zaczynamy zamykamy ciąg inwestycji gdzie torowisko znajdowało się w jezdni. Przez ostatnie 10 lat wspólnie z Tramwajami zmienialiśmy infrastrukturę transportu drogowego - podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Musisz to wiedzieć

W ramach tramwajowej części inwestycji m.in.

  • zdemontowana zostanie stara infrastruktura torowa i sieciowa,
  • a także nastąpi budowa systemu odwodnienia i montaż nowej sieci trakcyjnej.

W Chorzowie już trwają intensywne prace na ulicy 3 Maja i Hajduckiej. W sierpniu rozpoczną się także roboty na ulicy Powstańców. ramach tramwajowej części inwestycji m.in.: zdemontowana zostanie stara infrastruktura torowa i sieciowa, usunięta dotychczasowa podbudowa, nastąpi budowa systemu odwodnienia, przebudowa sieci teletechnicznych, a następnie ułożone nowe warstwy konstrukcyjne podłoża, podbudowy pod płyty prefabrykowane, w których w otulinie sprężysto-tłumiącej osadzone zostaną szyny tramwajowe; nastąpi też budowa peronów przystankowych, ułożenie części nawierzchni jezdni i chodników, posadowienie nowych słupów trakcyjno-oświetleniowych oraz montaż nowej sieci trakcyjnej.

Zadanie obejmuje ok. 560 metrów toru pojedynczego.

- Brakującymi ogniwami, by móc się cieszyć z nowoczesnych torowisk w sercu Chorzowa są ulice Hajducka i Powstańców. Na tej pierwszej prace toczą się już od dwóch miesięcy, dziś podpisujemy umowę na tę drugą. Choć ze względów proceduralnych nie udało się rozpocząć robót w jednym czasie, to cieszę się, że w miarę możliwości są ze sobą skoordynowane i przy jednym wyłączeniu ruchu tramwajowego będą mogły być prowadzone roboty budowlane na obu zadaniach – powiedział Bolesław Knapik, prezes Zarządu Spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Zobacz koniecznie

Wymiana nawierzchni, nowe oświetlenie i chodniki

W zakresie drogowym wykonane zostanie m.in. nowe oświetlenie uliczne, sygnalizacja świetlna, a także miejsca postojowe. Na realizację tej części prac wykonawca ma 19 miesięcy od dnia podpisania umowy. Inwestycja po część tramwajowa ma być gotowa 6 miesięcy wcześniej. Postępowanie przetargowe, które wyłoniło generalnego wykonawcę, prowadzone było wspólnie dla części tramwajowej i miejskiej tej inwestycji. Wykonawcą zostało przedsiębiorstwo TOR-KAN-SSON.

- Jako jedna z czołowych firm wykonawczych branży torowej, z ponad 30-letnim doświadczeniem możemy wykazać się realizacjami m.in. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Grudziądzu. Cieszymy się, że możemy dołożyć kolejny punkt na naszej mapie doświadczeń – Chorzów. Podczas realizacji największą trudność może sprawić ścisła zabudowa miasta i wynikająca z tego zaplanowana logistyka, a także prace ziemne, w czasie których mogą wyniknąć nieprzewidziane okoliczności. Priorytetem jest dla nas terminowość, jakość oraz dobra współpraca zarówno z władzami miasta, Zamawiającymi, jak i mieszkańcami - mówi Dariusz Janowicz, prezes firmy TOR-KAN-SSON.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera