Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wykonawca pierwszego odcinka obwodnicy Zawiercia i Poręby. Kiedy powstanie ta droga?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak ma wyglądać obwodnica Zawiercia i Poręby (DK 78)
Tak ma wyglądać obwodnica Zawiercia i Poręby (DK 78) GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę firmy, która zbuduje jeden z dwóch odcinków obwodnicy Zawiercia. Chodzi o odcinek o długości 16,7 km. Zostanie wybudowany w systemie zaprojektuj i buduj. To jednak dopiero część ważnej dla tego regionu obwodnicy. Kiedy powstanie druga część?

Budowa obwodnicy Zawiercia

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby jest jak dobre wino, im starsza, tym jej wartość coraz bardziej rośnie. Niestety, to sprawia, że mieszkańcy powiatu zawierciańskiego i kierowcy jadący tranzytem do Kielc ze Śląska, wciąż mogą sobie tylko wyobrażać jak będzie wyglądała, bo realnie przejechanie całym odcinkiem tej drogi wydaje się wybyć wciąż dość odległe.

Wybrano wykonawcę obwodnicy Zawiercia

Jest jednak nadzieja, że proces ten nieco przyspieszy, bo ostatnio GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę jednego z dwóch odcinków obwodnicy z Zawiercia i Poręby. To część drogi od obwodnicy Siewierza do Kromołowa. Odcinek liczący 16,7 km ma wybudować konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia (lider) oraz Mirbud (partner). Firmy zrobią to za 414,7 mln zł.

- Teraz cała dokumentacja przetargowa trafi do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, gdzie zostanie skontrolowana. Dopiero potem, jeśli nie będzie odwołań, będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcami – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

Urzędnicy szacują jednak, że procedurę przetargową uda się zakończyć podpisaniem umowy z wykonawcą jeszcze w tym roku. Warunkiem jest jednak brak odwołań.

Pozostałe oferty złożyły: Polaqua (451,02 mln zł), Intercor (495,73 mln zł), Strabag (499,27 mln zł), Budimex (547,41 mln zł) i Mota-Engil Central Europe (549,55 mln zł).

Historia tej inwestycji ma już ponad 20 lat

Przypomnijmy. O budowie obwodnicy Zawiercia mówi się już od ponad 20 lat. Wciąż jednak brakowało na nią pieniędzy. Gdy pieniądze się znalazły, bo obwodnice wpisano wreszcie do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2022, okazało się, że nastąpił spory wzrost kosztów realizacji inwestycji drogowych. Pierwotnie GDDKiA planowało wybudować obwodnicę Zawiercia i Poręby „w jednym kawałku”. W lutym ogłoszono więc przetarg na projekt i budowę obu odcinków. Oferty firm okazały się jednak dla planów tej inwestycji zaporowe. Gdyby wziąć pod uwagę tylko najtańsze oferty, do zrealizowania tej inwestycji GDDKIA zabrakłoby ponad 240 mln zl. Dlatego też w maju 2019 roku przetarg unieważniono.

Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA zapowiedział w czerwcu tego roku, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, że obwodnica i tak powstanie.
- Chcę przywrócić mieszkańcom nadzieję. Ta droga jest w naszych planach. Będziemy ogłaszać kolejne postępowanie przetargowe w trochę zmienionej formule, tak abyśmy mogli oczekiwać ofert, które zmieszczą się naszym budżecie – mówił Jan Krynicki. – Mówimy tu nie o ograniczeniu zasad bezpieczeństwa, czy elementów związanych z bezpieczeństwem na tej drodze, ale o trochę innej formule. Ma ona pozwolić na to, że zdejmiemy część ryzyka i część kosztów z wykonawców.

Tak aby mogli wykonać tę inwestycje w trochę niższym budżecie. Będą oni mogli zrobić drogę na wysokim poziomie jakościowym, ale przy trochę innym kosztorysie, bo wiemy, że jest ona dla mieszkańców bardzo ważna – podkreślał rzecznik GDDKiA w @Zachodni Gości.
Dlatego też w sierpniu ogłoszono kolejny przetarg na budowę 16,7 km obwodnicy od Siewierza do Kromołowa. A pod koniec września otwarto oferty na wykonanie projektu drugiego odcinka, o długości 7,7 km od Kromołowa do Żerkowic.
GDDKiA zapowiada podpisanie umowy ze wykonawcą na listopad tego roku.

Kiedy pojedziemy obwodnicą Zawiercia i Poręby?

Kiedy więc mieszkańcy powiatu zawierciańskiego doczekają się w końcu gotowej obwodnicy?
Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Dłuższy odcinek będzie przez pierwszy rok od podpisania umowy projektowany, dopiero wówczas, po uzyskaniu stosownych pozwoleń budowlanych wykonawca będzie mógł przystąpić do jej budowy. Przewidziano na to w sumie około trzech lat. W sumie na wszystko 37 miesięcy, jednak do czasu prac budowlanych nie wlicza się okresów zimowych.

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe Kuźnica i Kromołów, oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78 z drogą wojewódzką 793 w Siewierzu. Istniejące drogi będą się łączyć z obwodnica bezkolizyjnie.
Obwodnica będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera