Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zima, jest i smog. Także u nas - w powiecie zawierciańskim. Jakie działania podejmują gminy, by z nim walczyć?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Smog w powiecie zawierciańskim - co robią gminy, by go zwalczyć?
Smog w powiecie zawierciańskim - co robią gminy, by go zwalczyć? Lucyna Nenow
Okres zimowy to także okres grzewczy w naszych domach. Co za tym idzie, pojawia się jak co roku, problem smogu. Wieczorami, w niektórych gminach jakość powietrza jest naprawdę zła, a mieszkańcom ciężko się oddycha. Gminy podejmują różne kroki, by walczyć z tym problemem. Wymiana pieców, czujniki, aplikacje - zobaczcie.

Czujniki smogu w powiecie zawierciańskim

Na popularności w ostatnich latach zyskały czujniki smogu, które montowane są w wielu miejscach w całej Polsce. W powiecie zawierciańskim takie czujniki powstały już w Zawierciu, a także we Włodowicach. Jak możemy więc monitorować stan powietrza? Gmina Włodowice stworzyła do tego własną, specjalną aplikację. Czujniki są zamontowane w gminach Zdów, Rudniki oraz Włodowice.

Są to miejscowości, w których znajdują się placówki edukacyjne. Klikając w ten link - kliknij tutaj,

zostaniecie przekierowani na specjalną stronę - monitoring powietrza w gminie Włodowice. Można tam na bieżąco sprawdzić stan powietrza na terenie gminy.

Gminy powiatu w aplikacji Airly

Jedną z popularniejszych witryn do śledzenia stanu powietrza jest aplikacja airly.eu. Na terenie całego kraju, montuje się czujniki stanu powietrza, który możemy kontrolować dzięki tej aplikacji. Na terenie samej gminy Zawiercie, czujników jest aż 18.

Znajdują się one między innymi na budynku Urzędu Miasta Zawiercie, na budynkach Szkół Podstawowych nr 1,3,5,6,7,9,13 oraz przy OSP w Bzowie. Mieszkańcy mogą kontrolować jakość powietrza w gminie poprzez witrynę airly lub na oficjalnej stronie miasta. Czujniki znajdują się także w gminie Łazy - na dworcu PKP, a także w Kostkowicach.

Wymiana kopciuchów na terenie powiatu

Jednym z kluczowych działań podejmowanych na terenie kraju, w celu wyeliminowania smogu jest wymiana starych pieców, tzw. kopciuchów. W ramach rządowych, wojewódzkich programów, mieszkańcy mogą starać się o wyoskie dofinansowanie na wymianę pieca na nowoczesny, nie powodujący zanieczyszczeń powietrza.

Nie przeocz

- Niezmiernie cieszy fakt, że mieszkańcy także mają dość smogu i chcą, by w Zawierciu było go znacznie mniej. Dowodem na to są składane wnioski o udzielanie dotacji z budżetu gminy na zadania służące ograniczeniu niskiej emisji lub wprowadzające do systemu grzewczego urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. W 2019 roku pozytywnie rozpatrzono 52 wnioski na kwotę ponad 100 tys. zł, a do końca października br. wpłynęło aż 109 wniosków i podpisano już 52 umowy – obecnie część wniosków jest nadal rozpatrywanych - informuje Urząd Miejski w Zawierciu.

O dofinansowanie na wymianę pieca mogą także starać się mieszkańcy innych gmin. W Łazach, w 2020 roku, aż 43 gospodarstwa domowe skorzystały z dofinansowania na wymianę źródła ciepła na ekologiczne. W Porębie, dzięki dofinansowaniom, do lipca 2020 roku wymieniono starych pieców. Zostały zastąpione nowoczesnymi piecami węglowymi, gazowymi oraz pompą ciepła.

Szerokie kampanie informacyjne

Właściwie wszystkie gminy przeprowadzają kampanie informujące mieszkańców o tym, jak unikać produkowania spalin. Z kampanii, mieszkańcy mogą także dowiedzieć się o tym, jak można walczyć ze smogiem i jakie skutki dla zdrowia może on mieć. Takie kampanie prowadzone są m.in. w gminie Pilica. W styczniu ubiegłego roku, domowa norma pyłu PM10 została tam przekroczona o 1600 procent!

Zobacz koniecznie

- W dniu 10 sierpnia 2020 roku na Rynek w Pilicy przyjechało Mobilne Biuro Programu "Czyste Powietrze", gdzie eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach odpowiadali na pytania dotyczące termomodernizacji, czy wymiany tzw. kopciuchów oraz, co najważniejsze, mogli pomóc mieszkańcom naszej gminy w wypełnieniu wniosków o dotacje - informują gmina.

Ekologiczne środki transportu

Przyczyną tworzenia się smogu jest także duża ilość spalin w miastach. Powodem tego jest duży ruch samochodów. Coraz więcej gmin zachęca więc mieszkańców do wybierania środków masowego transportu, wprowadzając także pojazdy sprzyjające środowisku.

Gmina Zawiercie wydała ponad 14 mln złotych na zakup 15 ekologicznych autobusów. Są nowoczesne i wytwarzają o wiele mniej szkodliwych spalin. Zakupiono 6 pojazdów, które mogą przewozić do 80 pasażerów oraz 9 autobusów przeznaczonych do przewozu 40 pasażerów.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera