Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeż się topi! Wiesz, jak mu pomóc? ABC ratowania jeży

MAKI
Jak pomóc jeżowi?
Jak pomóc jeżowi? Pixabay
Jeż się topi! Podtopienie, powódź, rozlewisko to dramat dla ludzi, ale także - zwierząt. Jak ratować jeża, który dryfuje w zimnej wodzie? Jak mu pomóc. ABC ratowania jeży wg. Piotra Gleńska, pracownika TAURON Dystrybucja, opiekuna i miłośnika jeży.

Czy wiecie, że jeże dobrze pływają i jakiś czas potrafią przebywać w chłodnej wodzie? A jednak żaden organizm stałocieplny długo nie przetrwa w trudnych warunkach.

Podtopienie, powódź, rozlewisko to dramat dla ludzi, ale także - zwierząt. O ile większe zwierzęta, zwłaszcza w gospodarstwie, mogą liczyć na pomoc ludzi, z dzikimi jest gorzej. Zwłaszcza tymi małymi.

Jak ratować jeża, który dryfuje w zimnej wodzie? Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, opiekun jeży, radzi, jak pomóc tym sympatycznym zwierzakom.

Piotr Gleńsk, w zimie 2018/2019 pomógł 16 jeżom odzyskać pełnię sił. Wiosną jeże wróciły do swojego środowiska naturalnego. Pan Piotr to także konstruktor schronisk dla tych zwierzaków.

Jak sam mówi:

Trudno jest wypatrzeć ruch w mętnej wodzie czy błocie po powodzi, zwłaszcza gdy zwierzątko jest małe i w kolorze otaczającego błota, jednak odrobina spostrzegawczości i dobrej woli przynosi zdumiewające efekty.

Jeż się topi. Gdy znajdziemy wychłodzonego jeża. Co robić?

Obmyj z brudu : do tego celu należy wykorzystać wodę o temperaturze ok 36st. C (czyli jak do kąpieli niemowlęcia). To ma być krótka, ciepła kąpiel. Jeża najlepiej jest włożyć do brodzika lub wanny i spłukać największy brud.

Osusz: po kąpieli osuszamy jeża ręcznikiem papierowym (nie używaj suszarki!).
Połóż jeża na ciepłe podłoże - może to być podłoga z ogrzewaniem podłogowym lub mata grzewcza, ewentualnie poduszka elektryczna załączona tylko na “1” .

Dobrym rozwiązaniem może też być termofor zrobiony z plastikowych butelek wypełnionych wodą o temperaturze 40st.C owiniętych ręcznikiem.

Przystawka: jeż w wodzie stracił dużo energii, na początku trzeba podać mu wodę miodową. Przepis na wodę miodową - 1/2 szklanki ciepłej wody, 1 kopiasta łyżeczka miodu, do tego szczypta soli. Całość mieszamy do pełnego rozpuszczenia. Ewentualnie można też podać gotową glukozę w saszetkach (do kupienia w aptece).

Posiłek: Dopiero gdy zwierzątko ogrzeje się i napije się wody miodowej można podać łyżeczkę pokarmu kociego miękkiego. Zastępczo możemy podać odżywkę dla niemowląt - drobno przetarte samo mięso (bez żadnych dodatków). Stopniowo można podawać zwierzęciu większą ilość kociego pokarmu miękkiego i wodę.

Nie przegapcie

Lokum: jeża umieść w bezzapachowym plastikowym, drewnianym lub kartonowym pudełku. Nie może to być pudełko po chemikaliach.

Pomoc fachowa: Jeśli jeż jest w kiepskim stanie, nie ma apetytu, jest zraniony trzeba poszukać fachowej pomocy weterynarza bądź specjalnych ośrodków pomagającym jeżom.

Nadal nie wiesz jak pomóc jeżowi? Dzwoń:

  • 505 140 960 Ośrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku
  • 606 950 949 Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Skierdach pod Warszawą

Źródło: Tauron Dystrybucja

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo