Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Żywieckie płytsze? Fala niepokoju pod Żywcem

Jakub Marcjasz
Jezioro Żywieckie to popularne miejsce. Chętnie wybierane jest m.in. przez żeglarzy
Jezioro Żywieckie to popularne miejsce. Chętnie wybierane jest m.in. przez żeglarzy arc.
Plany dotyczące obniżenia poziomu tafli wody w Jeziorze Żywieckim wywołały lawinę protestów na Żywiecczyźnie. Ludzie są przekonani, że taki ruch doprowadzi do upadku rekreacji.

Obniżenie poziomu lustra wody to jedna z propozycji modernizacji Jeziora Żywieckiego, jaka znalazła się w projekcie Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Takie działanie pozwoliłoby na zwiększenie pojemności jeziora w czasie powodzi.

- Jednym z elementów przewidzianych do analizy jest odmulanie dna zbiornika i obniżenie poziomu lustra wody- potwierdza Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Podkreśla , że priorytetem tych działań jest zmniejszenie zagrożenia powodzią dla tysięcy osób.

Pomysł obniżenia tafli wody zbiornika o półtora metra wywołał jednak falę oburzenia na Żywiecczyźnie.

- Obniżenie poziomu wody jest pomysłem absurdalnym, godzącym w żywotny interes wszystkich, którzy są związani z Jeziorem Żywieckim - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, a jednocześnie przewodniczący Walnego Zgromadzenia Związku Międzygminnego ds. Ekologii, który w ostatnich latach zrealizował wielki program budowy sieci kanalizacyjnej na Żywiecczyźnie.

- Chcemy wszyscy, by Jezioro Żywieckie - oprócz służenia zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu - było też miejscem rekreacji, wypoczynku oraz rozwoju działalności gospodarczej w dziedzinie turystyki - dodaje burmistrz Żywca.
Związek Międzygminny przygotowuje się do rewitalizacji Jeziora Żywieckiego, pogłębienia i oczyszczenia rzek, potoków, zabezpieczenia pod względem przeciwpowodziowym, ale także zagospodarowania pod względem turystycznym i rekreacyjnym. W opracowaniu koncepcji pomagają Holendrzy. Dziś mają wziąć udział w Konwencie burmistrza i wójtów powiatu żywieckiego. Te przedsięwzięcia mają pozwolić na ubieganie się o pieniądze unijne, kiedy tylko nadarzy się taka okazja.

- Obniżenie tafli jeziora kładzie nasz projekt na łopatki - nie ukrywa Antoni Szlagor.

Jego zdaniem nie obniżenie poziomu wody, a właśnie odmulenie i realizacja planowanego projektu, to najlepsze działanie przeciwpowodziowe.

Przeciwko planom Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej protestują nie tylko samorządowcy, ale i osoby prowadzące działalność gospodarczą w rejonie Jeziora Żywieckiego. Zaniepokojeni są m.in. żeglarze.

- Obniżenie poziomu i jakikolwiek brak opadów oznacza tragedię - mówi Roman Kijas, bosman z Klubu Żeglarskiego Halny.

Przypomina, że tak było w 2012 roku - po obniżeniu się poziomu wody część łodzi nie mogła wypłynąć z zatoki, a gdy przez następne dni nie padał deszcz i ponad pół zatoki wyschło, kolejne łodzie musiały zostać zabrane z przystani.

W poniedziałek minął termin zgłaszania uwag do Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.
- W najbliższym czasie będziemy je analizowali. Po ich rozpatrzeniu, przygotujemy ostateczną wersję - wyjaśnia Kamil Wnuk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jezioro Żywieckie będzie mniejsze? Sprzeciw wobec planów KZGW


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!