Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżozwierz afrykański w Koziegłowach. Trwają poszukiwania egzotycznego zwierzęcia. Nie wiadomo, jak znalazło się na wolności

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Jeżozwierz afrykański w Koziegłowach. Trwają poszukiwania egzotycznego zwierzęcia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jeżozwierz afrykański w Koziegłowach. Trwają poszukiwania egzotycznego zwierzęcia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Gmina i Miasto Koziegłowy
Mieszkańcy gminy Koziegłowy od kilku dni informują o tym, że w godzinach wieczornych i nocnych w okolicach Rzeniszowa i Krusina można spotkać jeżozwierza afrykańskiego. Niektórzy nagrali nawet filmy, na których widać jeżozwierza. Gmina poważnie podchodzi do tego tematu, bo zwierzę należy złapać i przekazać do ogrodu zoologicznego.

Od kilku dni w gminie Koziegłowy trwają poszukiwania jeżozwierza afrykańskiego. Rzecz jasna strażacy nie przeczesują terenu, aby znaleźć egzotyczne zwierzę, ale Urząd Gminy opublikował apel o tym, żeby mieszkańcy informowali o zauważeniu jeżozwierza, aby można było ustalić miejsce jego żerowania, co umożliwiłoby złapanie przez specjalistyczną firmę.

Mieszkańcy gminy Koziegłowy w mediach społecznościowych informują o tym, że widzieli jeżozwierza. Bartłomiej Dec nagrał zwierzę biegnące po drodze, a nagranie opublikował w mediach społecznościowych i przekazał Dziennikowi Zachodniemu.

Sam jeżozwierz afrykański nie jest zagrożeniem dla życia człowieka, ale przy bezpośrednim kontakcie trzeba uważać na jego długie kolce, które mogą zadać poważne rany. Złapanie zwierzęcia nie będzie jednak łatwe. Jeżozwierz afrykański to największy gryzoń w Afryce, który żeruje nocą na skalistych, suchych terenach. Żyje samotnie lub w parach. Właście fakt, że ssak żeruje w nocy, utrudnia jego poszukiwania i miejsce jego kryjówki.

Musisz to wiedzieć

- Mam nadzieję, że uda się nam złapać to zwierzę, którego szkoda, bo znalazło się w obcym środowisku, którego nie zna. Uczulimy nasze OSP, aby były czujne i na pewno podejmiemy wszelkie działania, które pozwolą złapać jeżozwierza dla jego dobra. Na filmach, które opublikowano, widać, że to piękne zwierzę. Jednocześnie ostrzegamy mieszkańców, aby nie zbliżali się do jeżozwierza, bo w bezpośrednim kontakcie nie stanowi on zagrożenia dla życia ludzkiego, ale już dla samego zdrowia tak, bo ma bardzo długie kolece - mówi Jacek Ślęczka, burmistrz Koziegłów.

Jak udało się nam dowiedzieć, w czwartek, 9 lipca, ma się odbyć spotkanie w tej sprawie z udziałem OSP. Burmistrz Jacek Ślęczka dodaje, że nie wiadomo, skąd wziął się na wolności jeżozwierz afrykański. Można jedynie podejrzewać, że uciekł lub został wypuszczony z nielegalnej hodowli. Jeżozwierza trzeba schwytać, bo w naszym klimacie nie jest on w stanie przetrwać zimy.

Jak podaje Wikipedia, jeżozwierz afrykański to gatunek gryzonia z rodziny jeżozwierzowatych. Jego zasięg obejmuje obszar od Sycylii, Albanii i północnej Grecji przez Afrykę Północną do Tanzanii i północnego Konga. To duży gryzoń o długości ciała 60-93 cm, ogona 8-17 cm. Osiąga masę ciała 10-15 kg. Jest największym gryzoniem żyjącym współcześnie w Afryce.

Jeżozwierz afrykański ma futro pasiaste w kolorze brunatnym i żółtawym. Na grzbiecie i ogonie występują kolce do 40 cm długości. Prowadzi nocny tryb życia. Żyje samotniczo lub w parach. Zamieszkuje suche i skaliste tereny. Jest roślinożerny. Żywi się korą, korzeniami, bulwami, kłączami, cebulkami, opadłymi owocami i roślinami uprawnymi.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera