Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język śląski nie jest uznany przez podteksty polityczne

Redakcja
Naród kaszubski jest tak samo różnorodny, jak naród śląski - uważa Czytelnik z Bobrownik
Naród kaszubski jest tak samo różnorodny, jak naród śląski - uważa Czytelnik z Bobrownik kaszubskie.info
Uznanie ślonskiej godki jako języka regionalnego wciąż wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Do Dziennika Zachodniego napisał stały Czytelnik. Jego zdaniem główną przeszkodą na drodze do uznania języka śląskiego nie są względy merytoryczne językoznawców a podteksty polityczne. Zgadzacie się z tą opinią?

Jako stały czytelnik "Dziennika Zachodniego" z uwagą śledzę dyskusję związaną z uznaniem języka śląskiego.

Felietony mojego ulubionego redaktora Michała Smolorza i związane z nimi wypowiedzi posła Marka Plury oraz pana Tadeusza Kijonki zmobilizowały mnie do zabrania głosu w tej sprawie.

MICHAŁ SMOLORZ: CZWARTA ŚLĄSKA WOJNA DOMOWA O JĘZYK ŚLĄSKI

TADEUSZ KIJONKA

Od ponad 20 lat letni urlop spędzam w sercu uroczych i gościnnych Kaszub, poznając kulturę tego regionu wraz z jego ciekawym językiem. Przeglądając miejscową prasę natrafiłem na wywiad z panią Danutą Pioch z Rady Języka Kaszubskiego. Z treści wywiadu wynika, że to, co udało się Kaszubom, okazuje się niemożliwe do zrealizowania dla Ślązaków.

Jednym z głównych argumentów, którym szermują przeciwnicy uznania języka śląskiego, jest wielość gwar podobno uniemożliwiająca jego standaryzację. I tak dla przykładu podaje się różnice pomiędzy gwarą używaną w okolicach Opola a gwarą używaną w okolicach Bytomia.

Podobnie jest na Kaszubach, gdzie gwara okolic Kościerzyny odbiega od gwary okolic Kartuz. Mimo tych różnic nie przeszkodziło to w uznaniu języka kaszubskiego. Z wywiadu wynika, że i tam do dziś istnieją trudności z kodyfikacją języka pisanego, ale podejmowane są szeroko zakrojone działania mające na celu rozwiązanie tych problemów.

W czym więc tkwi przyczyna niemożności kodyfikacji i uznania wielorakich gwar śląskich za język regionalny? W moim odczuciu, w podjęciu jednoznacznych decyzji przeszkodą nie są sprawy merytoryczne, lecz podteksty polityczne i regionalne, których jesteśmy świadkami, śledząc wypowiedzi różnych polityków.

Demokracja zapewnia nam zarówno wolność, jak i swobodę wyrażania własnych i częstokroć różnych zdań, tym nie-mniej oburzająca dla mnie, 70-letniego Ślązaka, jest opinia internauty DIEGO, że "gwara kojarzy się tylko z dziadostwem" oraz że to "syf, brud, kopalnie". Takich wypowiedzi nie powinno się komentować.

Jestem Ślązakiem z dziada pradziada, od 40 lat mieszkającym w Zagłębiu, który - w zależności od sytuacji - potrafi posługiwać się w mowie i piśmie, zarówno literacką polszczyzną, jak i dobrze godać po ślonsku.

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Oprac. MOKR
Czytelnik z Bobrownik (dane do wiadomości redakcji)

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
[email protected] lub [email protected]

CZYTAJ KONIECZNIE
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
KONIEC DARMOWEJ AUTOSTRADY A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!