Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jo Nesbo „Pragnienie". RECENZJA: Harry Hole wraca w mrocznym kryminale norweskiego mistrza gatunku

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Harry Hole powraca w znakomitym kryminale „Pragnienie”, a Jo Nesbo po raz kolejny udowodnił, że jest w światowej czołówce autorów tego gatunku. „Pragnienie” to jedenasty tom z Harrym Hole, niepokornym komisarzem policji z Oslo i alkoholikiem, którego Jo Nesbo stworzył 20 lat temu. Polska premiera nowego kryminału Jo Nesbo odbędzie się 29 marca, tuż po premierze norwerskiej, w dniu urodzin pisarza.

„Pragnienie” Jo Nesbo zaczyna się od mocnego uderzenia. Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce umówionej przez aplikację Tinder. Ślady na ciele ofiary wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Właściwie krótko po tej zbrodni policja ma prawie wszystko: szybko ustala tożsamość kobiety, miejsce zbrodni dostarcza wielu wskazówek i odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Śledczy szybko też odkrywają, co było narzędziem zbrodni.

Błyskawicznie wręcz poznają tożsamość mordercy. Ba, czytelnicy poprzednich części z Harrym Hole również go rozpoznają! Pozostaje tylko odnaleźć motyw i złapać mordercę...

Harry Hole powraca w nowym kryminale Jo Nesbo „Pragnienie"
I tu do akcji wkracza Harry Hole. Sprawa jest trudna, bo presja mediów jest ogromna, a komendant policji za wszelką cenę chce się wykazać szybkim złapaniem sprawcy. Ale Harry niechętnie wraca do pracy, która kosztowała go bardzo wiele.

Bo Harry w „Pragnieniu” jest odmieniony. Od poprzedniego dramatycznego śledztwa, kiedy ścigał mordercę policjantów z Oslo, minęły trzy lata. W tym czasie Hole zdążył przeprowadzić się na Holmenkollen, wrócił do wykładów w Wyższej Szkole Policyjnej, przyzwyczaił się do tego, że ma żonę, rodzinę, że rano nastawia ekspres i robi Rakel jej ulubioną kawę. Podoba mu się to, że jest szczęśliwy. Biega. Nie pije. Nie tknął przez ten okres Jima Beama.

Ale z drugiej strony to wciąż ten sam Harry Hole, którego pokochali czytelnicy na całym świecie: inteligentny i ponadprzeciętnie bystry. Aspołeczny. Niepokorny i działający wbrew wszelkim zasadom, także wbrew zdrowemu rozsądkowi. Kochający Oslo i słuchający Sex Pistols. No i palący Camele.

Jo Nesbo "Pragnienie": znakomity, mroczny kryminał
Tym razem Harry Hole podejmuje demoniczną grę perwersyjnego mordercy niejako z przymusu. Rozpoczyna dochodzenie dopiero wtedy, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.

Kiedy sięgnęłam po „Pragnienie”, zastanawiałam się, czym Nesbo zaskoczy mnie tym razem, bo wydaje się, że w dziesięciu poprzednich częściach serii z Harrym Hole było już wszystko. Nesbo opisał liczne wyrafinowane i makabryczne zbrodnie, wprowadził wątek neonazistów i znacznie wcześniej niż Stieg Larsson udowodnił, że istnieją mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - stwarzając komisarza Toma Waalera („Czerwone gardło” Nesbo ukazało się w 2000 roku, zaś „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Larssona dopiero 5 lat później). Popisowe zabiegi pisarskie też były: retrospekcje czy też oryginalna narracja – w roli narratora w „Upiorach” wystąpił szczur.

Nesbo jak zwykle nie zawodzi. W każdym kolejny tomie z genialnym śledczym z Oslo w roli głównej udowadnia, że jest nie tylko mistrzem gatunku, ale także, a właściwie przede wszystkim, świetnym pisarzem. W „Pragnieniu” mamy wszystko to, do czego Nesbo nas przyzwyczaił, czyli dynamiczną akcję i wciągającą fabułę, brutalne morderstwa i seryjnego zabójcę psychopatę, świetne dialogi i garść humoru. Do tego zwroty akcji, po których czytelnik ma wrażenie, że dostał obuchem w łeb.

Jo Nesbo: mistrz gatunku i świetny pisarz
W tym gatunku tylko Jo Nesbo potrafi tak smakowicie połączyć kluczowe dla tej powieści wątki wampiryzmu i aplikacji randkowej Tinder (bez której życia nie wyobrażają już sobie nie tylko Norwegowie) z… Szekspirem.

I jeszcze jedno: emocjonalna bomba, której największą eksplozję - moim zdaniem – Nesbo umieścił w „Upiorach”, nie została rozbrojona w „Policji”, w momencie ślubu Harry’ego. W „Pragnieniu” kolejny raz czytelnik przekonuje się, jak poruszająca jest historia miłości Harry’ego i Rakel oraz jak skomplikowane i proste równocześnie są relacje Harry’ego z Olegiem czy jego przyjacielem, psychologiem Stalem Aune.

Na kolejny tom z Harrym Hole czekaliśmy aż cztery lata. Mam nadzieję, że na dwunasty tom będziemy czekać krócej...

"Pragnienie", Jo Nesbo, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017, 464 strony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jo Nesbo „Pragnienie". RECENZJA: Harry Hole wraca w mrocznym kryminale norweskiego mistrza gatunku - Dziennik Zachodni