Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jolanta Kopiec, wieloletnia dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, przechodzi na emeryturę po 12 latach pracy w chorzowskim zoo

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, przechodzi na emeryturę. Przez 12 lat pracy na stanowisku dyrektora chorzowskiego zoo, śląski ogród przeszedł duże zmiany. Jolanta Kopiec była także pierwszą kobietą w Polsce, która prowadzi ogród zoologiczny.

Dyrektorka śląskiego zoo przechodzi na emeryturę

Jolanta Kopiec jest dyrektorką Śląskiego Ogrodu Zoologicznego od 2008 roku. Przez 12 lat zarządzała śląskim zoo w Chorzowie. Była także pierwszą kobietą w Polsce, która prowadziła ogród zoologiczny. To było duże wyzwanie. Objęcie funkcji dyrektora chorzowskiego zoo przez Jolantę Kopiec przypadło także w czasie, gdy zoo zostało jednostką budżetową województwa śląskiego.

- Z dniem 31 lipca dobiega końca mój 12- letni okres pracy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Odchodzę na zasłużoną emeryturę. Cieszę się, że w tych latach Ogród Zoologiczny został odbudowany i powraca do renomy jednego z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce dzięki nowym inwestycjom, które zostały zrealizowane i dzięki nowym zwierzętom, które zostały sprowadzone - podkreśla Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Uzyskaliśmy także akredytację i od marca 2020 roku status pełnoprawnego członka EAZA czyli Europejskiego Stowarzyszenia Ogród Zoologicznych i Akwariów - dodaje Jolanta Kopiec.

Jolanta Kopiec ma wykształcenie ekonomiczne, licencję zarządcy nieruchomości i jest absolwentką studiów podyplomowych w zakresie controllingu. Przed objęciem funkcji dyrektora zoo pracowała przez cztery lata jako radna Sejmiku Samorządu Województwa Śląskiego w trzech komisjach: budżetu i skarbu, rolnictwa i zagospodarowania terenów wiejskich oraz współpracy z zagranicą i integracji z Unią Europejską.

- Jako radna sejmiku bardzo często spotykałam się z problematyką ogrodu zoologicznego, który wówczas był częścią WPKiW SA. Brakowało na wszystko pieniędzy. Kiedy poprzedni dyrektor Piotr Liszka zdecydował się odejść na emeryturę ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora zoo. Kadencja w sejmiku dobiegła końca i postanowiłam wziąć udział w tym konkursie i z pośród 3-ch kandydatów zostałam wybrana na to stanowisko - mów Jolanta Kopiec.

- Moim pierwszym celem było zapoznanie się z sytuacją zoo i napisanie krótkiej strategii w której sekwencją było usamodzielnienie zoo i utworzenie jednostki budżetowej aby zapewnić stałe finansowanie, bo wiadomo było, że spółka WPKiW SA nie jest w stanie pokrywać kosztów utrzymania ogrodu zoologicznego. Kolejnym wyzwaniem było nawiązanie kontaktów z dyrektorami polskich ogrodów zoologicznych, którzy na początku dość sceptycznie oceniali moje kwalifikacje jako kobiety i ekonomistki z wykształcenia. W tym czasie dyrektorami ogrodów zoologicznych byli sami mężczyźni z wykształceniem albo zoologicznym albo weterynaryjnym i nie ukrywam, że początki były trudne - dodaje.

W publikacji "60 lat śląskiego zoo w Chorzowie. Kronika 10-lecia jednostki budżetowej Województwa Śląskiego 2008-1018 roku" Jolanta Kopiec wspomina, że już w okresie szkolnym bardzo często z rodzicami odwiedzała Park Śląskie i wszystkie jego atrakcje - od spaceru z domu do Planetarium Ślaskiego, przez przejazd kolejką linową Elką do wesołego miasteczka nad zoo, po zabawę na karuzelach i obowiązkowej wizycie w ogrodzie zoologicznym. Wtedy chorzowskie zoo wyglądało zupełnie inaczej.

Na początku swojej kariery, Jolanta Kopiec, była jedyną kobietą w Polsce, która pełniła funkcję dyrektora ogrodu zoologicznego. Od początku nie brakowało wyzwań. Trzeba było ustalić regulamin pracy, regulamin wynagrodzenia, normy organizacje w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz socjalne. Potrzebne były wszystkie obowiązujące dokumenty. Budynek administracyjny dyrektorka dzieliła z gepardami, które zajmowały parter. Wybieg był tuż przed oczami pracowników zoo. Do dzisiaj wybieg sąsiaduje z budynkiem. Wystarczy wyjrzeć przez okno, by zobaczyć te najszybsze zwierzęta świata.

Szybko okazało się, że większość wybiegów nie spełniała uwarunkować podyktowanych normami unijnymi czy polskimi wytycznymi. W śląskim zoo potrzebne były zmiany i modernizacja ogrodu, od postawienia na każdym skrzyżowaniu drogowskazów, po remonty pawilonów i przebudowy wybiegów. Niezbędne było wykonanie nowej sieci wodociągowej w zoo.

W 2009 roku przebudowane zostało zaplecze Akwarium oraz wykonano nową wiatę dla wielbłądów. gruntowny remont przeszedł schron niedźwiedzi i szklarnie, które pełniły rolę zimowiska ciepłolubnych ptaków, Wyremontowano także budynki kasy bocznej i szatni centralnej dla pracowników. W kolejnych latach były następne rozbudowy i modernizacje, od pawilonu małp, przez magazyn zoo, przebudowę pawilony antylop w 2011 rok, toalet dla zwiedzających. W 2013 roku udało się oddać do użytku nowe pawilony dla żyraf oraz tygrysów, a dawny pawilon ptaków przekształcono w Pawilon Egzotyczny z hala wolnych lotów oraz ekspozycją krokodyli.

Obecnie zoo w Chorzowie to trzeci pod względem wielkości ogród w Polsce - po zoo w Gdańsku i Poznaniu. Na pow. 50 hektarów mieszka prawie 3 tys. zwierząt należących do ponad 300 gatunków.

Każdego roku można było zaobserwować zmiany w śląskim zoo. W ogrodzie zamieszkały także nowe zwierzęta, w tym wiele nowych gatunków. Wiele zwierzaków wyjechało także do innych ogrodów zoologicznych, by tam poznać swoich partnerów i partnerki.

Jolanta Kopiec, po 12 latach pracy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, odchodzi na emeryturę, gdy do kas chorzowskiego zoo ustawiają się długie kolejki. Zwiedzający tłumnie przychodzą do śląskiego zoo. W tym roku hitem jest basen z pingwinami, które to można zobaczyć po raz pierwszy od ponad 40 lat. Ten gatunek już kiedyś był w śląskim zoo, a teraz udało się go sprowadzić z powrotem. Pingwiny mają też całkiem nowy wybieg.

Kto obejmie funkcję dyrektora Śląskiego Ogrodu Zoologicznego? Na te odpowiedzi trzeba jeszcze poczekać. Przypominamy, że śląskie zoo jest jednostką budżetową województwa śląskiego i podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Śląski Ogród Zoologiczny z ponad 60-letnią historią

Śląski Ogród Zoologiczny powołany został do życia w latach 50. XX wieku jako część Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Prace budowlane na terenie przyszłego zoo rozpoczęły się w 1954 roku, a oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się cztery lata później, w 1958 roku. Od tamtej pory wiele się w śląskim zoo zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków zwierząt nadal pozostaje aktualna.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA). Dzięki temu hodowla zwierząt, prowadzona jest w sieci zrzeszonych ogrodów i może w ten sposób zapewnić swego rodzaju bank żywych genów zwierząt, aby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje. Dzięki przynależności do Międzynarodowego Stowarzyszenia ZOO-Edukatorów (IZE) w zoo rozwijana jest także działalność edukacyjna.Prowadzone są zajęcia i wykłady dla seniorów i dla dzieci. Uczniowie i przedszkolaki chętnie biorą udział w organizowanych przez zoo konkursach czy wydarzeniach śląskiego zoo.

Nie przeocz

Śląskie zoo jest jednym z największych polskich ogrodów zoologicznych. Na powierzchni blisko 48 ha żyje 2 300 zwierząt, należących do 340 gatunków. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - niedźwiedzie brunatne, rysie, wydry, żurawie czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie azjatyckie, nosorożce białe, żyrafy siatkowane, addaksy, oryksy szablorogie, gepardy, pantery śnieżne, pandy małe, gibony czapniki, lemury, tamaryny białoczube, lwiatki złotogłowe, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb.

Szczególną uwagę warto zwrócić na otwartą niedawno ekspozycję pingwinów peruwiańskich (Humboldta). Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami czynne w sezonie. Dostępne są także atrakcje dla dzieci, w tym plac zabaw oraz jedyna w Polsce Skalna Kotlina Dinozaurów.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera