Józef Skrzek: Nie miałem zamiaru oddawać medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Zostałem zlinczowany i poniżony

Marcin Zasada
Józef Skrzek otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od prezydenta Andrzeja Dudy
Józef Skrzek otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od prezydenta Andrzeja Dudy Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP
Udostępnij:
Żadnego medalu od prezydenta nie oddaję! Od początku zamierzałem przekazać go dzieciom ze szkoły, której patronuje mój stryj, oficer Wojska Polskiego, który za Polskę zginął. A zostałem zlinczowany, przez jednych i drugich! - tłumaczy Józef Skrzek, wielki śląski muzyk, którego skrytykowano najpierw za przyjęcie odznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie za informację o oddaniu go.

Józef Skrzek, jeden z najwybitniejszych śląskich muzyków, lider grupy SBB, otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Gdy pochwalił się odznaczeniem w internecie, odpowiedziano mu falą bluzg, z których większość nie nadaje się do cytowania. "Konformista, który sprzedał się władzy", "z prądem płyną tylko śmiecie!" - pisano na jego temat.

- Oberwałem za zdjęcie z prezydentem, że się do niego uśmiechałem - komentuje muzyk. - Ludzie są bezlitośni. W Polsce trwa zimna wojna i nie wiesz, na jaką minę wejdziesz. Mnie zlinczowano, oblano pomyjami i postawiono na stosie. W domu płakały moje córki i żona. Nikt nas jeszcze tak nie poniżył.

Wczoraj Skrzek zamieścił w sieci zdawkowe oświadczenie: "Dziękuję Wszystkim za wyrozumiałość. Przepraszam za rozczarowania. Oddaję medal...". Tym razem uderzyła druga strona: "I tak nie zasługiwał pan na to wyróżnienie", "To ja oddaję pańskie płyty. Będzie zwrot kasy?".

Mnie zlinczowano, oblano pomyjami i postawiono na stosie. W domu płakały moje córki i żona. Nikt nas jeszcze tak nie poniżył.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z WRĘCZENIA MEDALU

Dziś lider SBB tłumaczy: "Po całej fali oszczerstw, przy swojej wrażliwości, mogłem wyrazić się nieprecyzyjnie. Nigdy nie zamierzałem oddawać medalu prezydentowi".

- Od samego początku zamierzałem przekazać to odznaczenie dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach. Patronem tej szkoły jest Józef Skrzek, mój stryj, harcerz i oficer Wojska Polskiego, stracony w 1940 roku w publicznej egzekucji. Zginął ze słowami: "Niech żyje Polska!". Moi przodkowie byli powstańcami śląskimi, cała moja rodzina została naznaczona walkę o wolną Polskę. Czy ktokolwiek myśli, że ja mógłbym po prostu oddać medal? Nigdy nie miałem takiego zamiaru! - mówi Skrzek.

W piątek, 21 grudnia artysta przekaże odznaczenie szkole.

- Od początku miałem taki zamiar. I jeszcze w drodze z Belwederu rozmawiałem o tym z dyrektorką szkoły. To ma być symbol dla kolejnych pokoleń, które będą tu mieszkać - podkreśla Skrzek. - Nie wiem tylko, czy ja będę, bo przez rzeszę krzykaczy zostałem wręcz wygnany z Polski. Jeśli tak ma to wyglądać, to ja to smola, mogę wyjechać. Przynajmniej będę daleko od tego wszystkiego.

Józef Skrzek: Fala hejtu zmieszała mnie z błotem i wbiła w ziemię, bez najmniejszej litości. To był cios za ciosem

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Arnold Schwarzenegger w Katowicach

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pif-paf
Very Merry Christmas, poprofia sie ot Nowygo Roku.
T
Trudka - cera ot Fridki
Jernika - alejs mi przirombou! No to widza, co byda musiaua sie opamjyntac, bo jeszcze powjysz co na mie do Dzieciontka, i niy dostana gyszynkow.
Skuli tych Godnych Swiont zyca Ci, coby abys ty dostou cojsik pot christaumym. I coby tyn nowy rok, kery za pora dni przidzie, bou lepszy jak tyn co rzondzi jeszcze teroski!
A coby Cie mory niy brali, co szkryflom - jak to ty godosz - po ukrajincku i rusku (a co cie we polcki szuli ruskigo niy uczyli?) - to zyca Ci:
Merry Christmas - abo Frohe Weihnachten!
I poprof sie tysz!
p
pif-paf
Ino jo je po ty dobry stronie Brynicy i tukej jo sie urodziou, a z Ukrainom mom tela spolnego co ty s dojczlandym. I niy godom dobre tfojom grypserom prymitywnych schowinistycznych hanysofskich af bo niy sca. Mimo szyjsko winschuja ci powodzynio w tfoi robocie (coby ci..a sie niy szczympiuła ) i postympow w trocha barzi luckiej godce ukrainskiej (fana jusz mocie ukrainsko, yno kopyrtniento).
T
Trudka - cera ot Fridki
Możno zdechuy pies je lepszy jak staropolskie pierogi ruskie pomjyszane z kutjo i bryzganym - narodowym jadlem Paljakow, co to przyjechawszy na Slosk i gadawszy - do dzis - jak ich ziomale Ukraincy czy Rosjanie. Nie pomne ci ja polskiego literackiego, gdzie kur... kur...e goni, ale i tak polskie zwroty jak zanawiestka, rospiska eli zajawka. Nu taka ta wasza polskaja mowa!
Popifaj ty sobie w te dni swionteczne - popijta siwucha stryjka Ziutka i pokuszaj, co ci w Caritasie zaserwujo!
A nie pożygaj sja przy okazji!
p
pif-paf
Joch zapomniou co godom s hanyskom i niy naszkryflou co dostac banie to ino przenośnia (jes cosik takiygo). Niy mosz sie co boc, bo jo cie olywom z tym co tam mom.
Mogesz sie wuonacać na sniodanie abo na Godni Swjynta co scesz, nawet zdechuego psa, mie to niy wadzi.
Juzas odzywo sie u tobie wschodnio familia - durch szkryflosz po rusku - tym razym "kuszac". Ty mosz to ale we krwi (we tym tfojym użytkowym krupniAku).
T
Trudka - cera ot Fridki
Powjyc pif-üpaf: mom sie zaboc, skuli twojigo straszynio? Musza ci pedziec , co coby mi dac po bani musisz jeszcze dugo, dugo kuszac te wasze staropolskie pierogi ruskie! Bo wjysz - takich papiorowych musklorzy, to jo jym na sniodanie czech do sztyrech. Dziynnie!
Ino tera, przet Godnymi Swjyntami, to sie trocha oszczyndzom, coby miec plac na moczka, makowki - no i skwarzonego karpfa.
No tosz wjysz jak jest!
p
pif-paf
Trutka, ty chyba nie musiałas nic nabijać, jak szkryflauas : "Twoj aparat rozrodczy, wiszoncy ci jzsz ot downa?"... "Dej pozor, cobys sie przi szczylaniu niy opoloł co niy cza!", bo jezdyś so wie so durch nabito, pra?
Poczamu ty piszesz tysz choby po rusku "Panijał?", mosz to po opie krasnoarmiejcu abo co?
Znosz takie porzekaduo: kibic z dala sie nie wpierd..a? No to teroz jusz wiysz, ze mogesz dostac banie.
T
Trudka - cera ot Fridki
Pif-paf - za ta kuperetla mosz u mie jedyn plus punkt.
A cobys spomiarkowou, co ech myslaua skuli twojich monrosci i chinski kuperetli - naszkryflom ci to po twojymu - ta twoja filozofia - to jak godajom twoje ziomole - ...wypalił a nie nabił.....
Panijał?
p
pif-paf
Kuperetla - zapakowany we bronotny woskowany papior dynamit z lontym.
Bydzie ci to pasowac aby?
T
Trudka - cera ot Fridki
Byda musiaua pomyslec, co ci naszkryflac uatwego, cobys spomiarkowou. Mozno na poziomie slabikorza - abo bydzie to do ciebie za ciynczke?
A tak na boku - wjysz co to je kuperetla? To taki dings, co wy Poloki zwiecie kaliflorek.
p
pif-paf
Zdo mi sie co ty durch mosz ino jedno we gowie: jak niy krupniAk to kuperetla tysz choby krupniAk. A potn co we gowie to w c..ie. No ja, do roboty uazic niy mogesz, bo mosz sklep ciyngiym zajynty. Ino miarkuj sie bo kuperetla mo pieroncko siua i zrobi ci srogie manko. Ty sie tukej marnujesz, poszukej foruma do 1/2 głuwkuw.
T
Trudka - cera ot Fridki
Piernika pif-paf, ale ejs wyszczeloł - jak chinsko kuperetla sylwestrowo! Ino papyndekel i smrod!
Dej pozor, cobys sie przi szczylaniu niy opoloł co niy cza!
G
Gość
Trutka, ty sie cisniesz kaj cie niy cza. Tyn tfuj niyświeży krupniAk to je to, co wcioncz muldosz i ladujesz tam kaj ci sie te tfoje ksziwe i obrosniome szuapy schodzom cusamen. Teroski jusz wiysz no to sie od dzisiok spamiyntej asz do konca dni tfojich. Czamu ty niy uazisz do roboty we agyncji-mosz 500+?
G
Gość
Also Konrad - Skrzek je dobry muzykier, ale z tom "wybitną twórczość muzyczną", to ejs trocha szczelou a niy nabiou! Znom lepszych - tysz Slonzokow. To mozno mi jeszcze powjysz, co cza mu bydzie postawic pomnik.
T
Trudka - cera ot Fridki
Co ty sie forsztelujesz pif-paf jako ....niyświeży krupniAk?
Twoj aparat rozrodczy, wiszoncy ci jzsz ot downa?
Dodaj ogłoszenie