Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józia Oderfeld z obrazu Pankiewicza mieszkała w Siemianowicach

Grażyna Kuźnik
Józia Oderfeld to bohaterka obrazu „Portret dziewczynki w czerwonej sukience" Józefa Pankiewicza . Modelka urodziła się 125 lat temu, wiele lat mieszkała z rodziną na Górnym Śląsku

Portret Józi Oderfeld to zagadka. Dopiero niedawno udało się ustalić, jak potoczyło się życie dziewczynki, którą w 1897 roku z ogromnym sukcesem namalował Józef Pankiewicz. Józia Oderfeld była wtedy córką warszawskiego adwokata; na obrazie ma subtelną, chociaż nie cukierkową urodę, uważne spojrzenie. Sam artysta sugeruje, że jest wyjątkowa; wybiera dla niej pozę hiszpańskiej infantki z dzieł Velázqueza. Portretuje siedmiolatkę w wystawnej sukni z bufami, z falą jasnych włosów, z chustką w dłoni.

Okazuje się, że wiele lat potem, jako dorosła kobieta Józefa Oderfeld zamieszkała na Śląsku. Była studentką prawa na Sorbonie, gdy umarł jej ojciec. Przerwała studia, wyszła za mąż za poznanego w Paryżu Wacława Olszewicza. Ich córka Anna wspominała, że to Wojciech Korfanty namówił zdolnego prawnika i ekonomistę Olszewicza do przyjazdu do nowego województwa śląskiego.

Wacław Olszewicz pracuje w koncernie Zjednoczone Huty „Królewska” i „Laura” w Siemianowicach, organizuje eksport śląskiego węgla przez Gdynię. Jest jednym z założycieli i wykładowców Wyższego Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych w Katowicach, zalążku Akademii Ekonomicznej. Rodzina mieszka przy ówczesnej ulicy 3 Maja, w kamienicy nr 4. Józefa poświęca się działalności charytatywnej, wspiera siemianowicką ochronkę. Martwi się o męża, który ma kłopoty z oczami, dopiero eksperymentalna operacja ratuje mu wzrok.

Józefa nie zabiera ze sobą do Siemianowic portretu pędzla Pankiewicza. Przypadł więc starszej siostrze Anieli, ale na srebrne wesele Olszewiczowie dostają go od niej w prezencie. Gdy zbliża się wojna, deponują obraz w Muzeum Śląskim. Udaje im się uciec do Lwowa, tam postanawiają zostać po wojnie; Wacław jest bibliotekarzem. Ich córka wraca jednak do Siemianowic, rodzice mogą odwiedzić ją dopiero po latach.

Co było dalej? jakie były powojenne losy obrazu? O tym w najnowszej, wrześniowej "Naszej Historii"

Najnowszy, wrześniowy numer „Naszej Historii” znajdą Państwo w większości dobrych punktów sprzedaży prasy. Polecamy lekturę:
Freikorps Ebbinghaus i krwawa niedziela w Orzeszu. We wrześniu 1939 roku rozstrzelano tu 23 mężczyzn,
Obszar Warowny Śląsk. Schrony zbudowane w latach 30. miały chronić polski Górny Śląsk przed niemieckim atakiem,
Operacja Saybusch. Tak po niemiecku nazywała się akcja wysiedlenia w 1940 roku kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Żywiecczyzny.
John Baildon. Trafił na Śląsk ze Szkocji. Był pionierem industrializacji.
Przemilczana historia śmierci wiceprezydenta Gliwic. Został zastrzelony przez czerwonoarmistę w maju 1945 roku.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!