Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JSW łączy kopalnie, by lepiej i taniej wykorzystać złoża węgla

Redakcja
arc
W 2013 r. do połączonych z początkiem tego roku w jeden podmiot kopalń Borynia i Zofiówka dołączy kopalnia Jas-Mos. W ten sposób powstanie największy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakład wydobywczy. Zapewni to lepsze i tańsze wykorzystanie złóż węgla.

- Utworzenie kopalni zespolonej oznacza lepsze wykorzystanie złoża, majątku produkcyjnego oraz maszyn i urządzeń. Ponadto dzięki połączeniu kopalń znacznie tańszy stanie się transport węgla na powierzchnię - poinformował w czwartek reprezentujący JSW Łukasz Wójcik.

Zamiast transportu węgla trzema szybami, urobek będzie transportowany jednym. Zakład będzie też bardziej elastyczny w przypadku awarii na trasie transportu węgla, bo w każdej chwili będzie można wykorzystać inny szyb.

Pierwszym etapem tworzenia kopalni zespolonej było wykonanie ponad 2,5-kilometrowego przekopu między kopalniami Borynia i Zofiówka. Prace trwały prawie cztery lata i zakończyły się na początku 2009 r. W maju ubiegłego roku w przekopie ruszył taśmociąg, którym do zakładu przeróbczego Zofiówki trafia węgiel z Boryni. Uproszczenie transportu zmniejszyło koszty produkcji węgla.

W ostatnim czasie w kopalni Borynia-Zofiówka ruszyło wydobycie z nowej ściany wydobywczej, gdzie znajduje się ponad milion ton węgla koksowego. Według przedstawicieli JSW, ściana ta jest symbolem połączenia kopalń Borynia, Zofiówka i (w przyszłości) Jas-Mos, bo obejmuje obszar górniczy wszystkich trzech kopalń.

- Chcieliśmy sięgnąć po te złoża już wcześniej, ale było to możliwe dopiero teraz, po połączeniu Boryni z Zofiówką. Istotne jest to, że udało się uruchomić ścianę obejmującą obszar górniczy trzech zakładów jeszcze przed formalnym przyłączeniem kopalni Jas-Mos, co planowane jest na 2013 r. - ocenił dyrektor kopalni, Czesław Kubaczka.

Według przedstawicieli JSW, jedna długa ściana to znacznie lepsze rozwiązanie niż dwie odrębne ściany w dwóch kopalniach. Dzięki temu wydobycie ma być tańsze i bardziej efektywne. W kopalni Borynia-Zofiówka jest obecnie sześć ścian wydobywczych; kolejna ruszy w przyszłym tygodniu. Kopalnia wydobywa ponad 15 tys. ton węgla na dobę.

Częścią projektu związanego z tworzeniem kopalni zespolonej jest także modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla, gdzie następuje wzbogacanie tego surowca. Ma on służyć wszystkim trzem kopalniom. Inny etap inwestycji to wykonanie przekopu pomiędzy wyrobiskami kopalni Jas-Mos oraz chodnikami Zofiówki. Tam również zamontowane będą taśmociągi.

Inna zaleta podziemnego połączenia kopalń to usprawnienie wentylacji - możliwe będzie przewietrzanie części wyrobisk jednej kopalni z odprowadzeniem zużytego powietrza szybami wentylacyjnymi drugiej.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Od lipca tego roku spółka notowana jest na warszawskiej giełdzie. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera