JSW ma 179 mln zł strat w pierwszym kwartale. Ale spółka zapewnia, że odrabia straty

OPRAC.:
Jacek Bombor
Jacek Bombor
JSW: 179 mln złotych strat w pierwszym kwartale. Ale spółka zapewnia, że odrabia straty
JSW: 179 mln złotych strat w pierwszym kwartale. Ale spółka zapewnia, że odrabia straty Pixabay
W pierwszym kwartale górniczy gigant, Jastrzębska Spółka Węglowa, odnotowała 179 mln złotych straty. Spółka w komunikacie jednak zapewnia, że idą lepsze czasy, a straty są odrabiane.

JSW: 179 mln złotych strat w pierwszym kwartale. Ale spółka zapewnia, że odrabia straty

W pierwszym kwartale górniczy gigant, Jastrzębska Spółka Węglowa, odnotowała 179 mln złotych straty. Spółka w komunikacie jednak zapewnia, że idą lepsze czasy, a straty są odrabiane.

I wygląda na to, że to nie robienie dobrej miny do złej gry - na odbijanie się dna wskazują wskaźniki rynkowe, poziom sprzedaży.
- Obserwujemy wyraźne zwiększenie zapotrzebowania na produkty JSW. Po wielomiesięcznym zastoju gospodarka zaczyna wracać na dobre tory, a to bardzo dobry sygnał dla naszej spółki – mówi Barbara Piontek, prezes zarządu JSW SA.

Nie przeocz

Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły wartość 917,6 mln zł. Znacznie wyższa była produkcja koksu i wyniosła ponad 0,9 mln ton.
- To więcej o 12,5 proc. w porównaniu do tego samego kwartału minionego roku. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych w analizowanym okresie sięgnęły 974,3 mln zł i były wyższe o 29,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału - infomuje spółka.

Łączne przychody Grupy Kapitałowej JSW SA ze sprzedaży były wyższe o 12 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i osiągnęły wartość niemal 2 mld zł.

Zobacz koniecznie

- Grupa Kapitałowa JSW powoli odrabia straty po trudnym 2020 roku. Na bieżąco analizujemy wpływ pandemii koronawirusa na sytuację rynkową i wszelkie sygnały płynące od naszych kontrahentów, mające bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie na produkty naszej grupy, a co za tym idzie wielkość przychodów - podkreśla prezes JSW SA.

Produkcja węgla w pierwszym kwartale tego roku wyniosła ok. 3,4 mln ton i była niższa o około 16,6 proc. w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Korzystny wpływ na przychody Grupy miała średnia cena koksu, która wyniosła 885,60 zł za tonę, a więc była wyższa o 5,7 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 roku. Dużo niższa - bo aż o 15,4 proc. była średnia cena węgla do celów metalurgicznych, która w omawianym okresie uzyskała wartość 413,08 zł za tonę.

Musisz to wiedzieć

Wydatki na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW w omawianym okresie wyniosły 536,4 mln zł (w ujęciu gotówkowym) i były wyższe o 10,1 proc. w porównaniu do ostatniego kwartału roku minionego.

W pierwszym kwartale tego roku pandemia COVID-19 w dalszym ciągu wywierała znaczący wpływ na światową gospodarkę oraz sytuację w kraju. Oddziaływanie koronawirusa przeniosło się również na działalność Grupy Kapitałowej JSW SA i osiągane przez nią wyniki. GK JSW zamknęła pierwszy kwartał 2021 roku ujemnym wynikiem finansowym w wysokości 179,2 mln zł netto.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie