Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JSW przekonuje: koks opałowy sposobem na smog. Nada się do ogrzania każdego domu?

Redakcja
JSW przekonuje, że koks opałowy sposobem na smog
JSW przekonuje, że koks opałowy sposobem na smog Paweł Relikowski
Jest niemal całkowicie pozbawiony części lotnych, gwarantuje brak powstawania sadzy, a mimo że jest droższy od ekogroszku, to zużyje się go od 20 - 30 proc. mniej niż tradycyjnego węgla. Jastrzębska Spółka Węglowa przekonuje, żeby w trosce o środowisko i zaostrzające się przepisy antysmogowe, przerzucić się na koks opałowy. Koks jest dobry, ale dla starych,nieocieplonych domów z dużą ilością wody w instalacji grzewczej - oceniają autorzy strony internetowej "Czyste ogrzewanie".

- Do tej pory nie wymyślono lepszego i bardziej ekologicznego paliwa do pieców węglowych niż koks opałowy - nie szczędzi pochwał Paweł Wilman, zastępca dyrektora ds. rozwoju i realizacji inwestycji w JSW Koks.

Koks to paliwo znane od lat, ale wyparte zostało przez węgiel tradycyjny. Głównie z powodu ceny. Koks jest droższy od ekogroszku - jego cena wynosi ok. tysiąca złotych za tonę. Ale JSW zaznacza, że efektywność koksu jest większa, a to oznacza, że jego zużycie jest od ok. 20 - 30 proc. mniejsze niż ekogroszku. W ten sposób koszty ogrzewania mogłyby być finalnie zbliżone.

- To paliwo (koks - przyp. red.) jest niemal całkowicie pozbawione części lotnych zawartych w węglu, co gwarantuje brak powstawania sadzy, a także wszystkich substancji toksycznych, które tworzą się podczas procesu spalania w piecach domowych zwykłego węgla - wyjaśnia Wilman.

Dyrektor ds. rozwoju JSW Koks dodaje, że koks opałowy jest najlepszym rozwiązaniem w walce ze smogiem. Jest też alternatywą dla ekogroszków, na które - ze względu na zaostrzające się przepisy niskoemisyjne - popyt będzie wzrastał. Zresztą - jak ocenia JSW - popyt już jest duży, co powoduje, że ekogroszek będzie coraz trudniejszy do zdobycia dla przeciętnego odbiorcy.

Przypomnijmy, że w Śląskiem przepisy uchwały antysmogowej weszły w życie 1 września 2017 roku. Od tego dnia do ogrzewania domów (w instalacjach małej mocy) nie można już używać: mułu i flotu, węgla brunatnego, biomasy, której wilgotność przekracza 20 proc. oraz miałów, w których węgiel o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm stanowi więcej niż 15 proc. całości.

Polska Grupa Górnicza, największy producent węgla w naszym kraju, przed wejściem w życie tych przepisów alarmowała, że w ten sposób z rynku zostanie wyeliminowanych ok. 2,5 mln ton węgla, którego spółka w tej chwili nie produkuje. W PGG mają oczywiście ambicję sprostania temu wyzwaniu, a na modernizację zakładów przeróbczych planują wydać ok. 50 - 70 mln zł, ale na zrealizowanie tych inwestycji potrzeba co najmniej półtora roku.

W uchwale antysmogowej wyznaczono również 10-letni harmonogram wymiany starych kotłów na te najwyższej klasy. W JSW Koks testują z kolei kotły, które nadawałyby się do opalania koksem. Prowadzone są również rozmowy z producentami, aby te urządzenia grzewcze spełniały wymogi unijne - klasy 5 emisji i Ecodesign. Z szacunków wynika, że takie urządzenia - ze względu na uproszczoną konstrukcję - mogłyby być tańsze od instalacji, przeznaczonych do spalania ekogroszku.

Autorzy strony internetowej "Czyste ogrzewanie" zwracają jednak uwagę, że koks nie nadaje się do ogrzewania wszystkich typów domów. Jest jednym z rozwiązań dla właścicieli dużych, starych, nieocieplanych budynków z dużą ilością wody w instalacji grzewczej. Oceniają, że koks nie nada się raczej do dobrze zaizolowanych domów z małą ilością wody w instalacji.

Ważny jest również typ kotła, ponieważ musi wytrzymać temperatury ok. 1000 stopni Celsjusza.

Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera