Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JSW przyspiesza prace przy budowie kopalni. Bzie-Dębina ma wydobywać węgiel 1,5 roku szybciej niż zakładano w strategii Jastrzębskiej Spółki

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Kopalnia Bzie-Dębina w budowie
Kopalnia Bzie-Dębina w budowie Arek Biernat
Przyspieszamy proces pozyskania pierwszego węgla o półtora roku w stosunku do tego, co mamy w strategii - zapowiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Technicznych i Operacyjnych, podczas konferencji prasowej wyników Grupy Kapitałowej JSW za trzy kwartały 2020 roku. Kopalnia Bzie-Dębina to strategiczna inwestycja. Dzięki niej ma być wydobywany najdroższy węgiel o najlepszych parametrach, co przełoży się na wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW przyspiesza prace przy budowie kopalni Bzie Dębina

Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. To strategiczna inwestycja Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W planie założono, że pierwsza ściana ma zostać uruchomiona z końcem 2022 roku.

Podczas konferencji prasowej w sprawie wyników Grupy Kapitałowej JSW za trzy kwartały 2020 roku można było usłyszeć, że prace w kopalni Bzie-Dębina posuwają się w bardzo dobrym tempie.

- W tym rejonie pracuje około 500 osób. W tej chwili jedziemy tam pięcioma kombajnami, rozcinając złoże i przyspieszamy proces pozyskania pierwszego węgla o półtora roku w stosunku do tego, co mamy w strategii - zapowiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Technicznych i Operacyjnych.

Szacowane zasoby węgla koksowego typu 35 w rejonie kopalni „Jastrzębie-Bzie” to 180 mln ton. Wydobycie prowadzone będzie m.in. pod Jastrzębiem i Pawłowicami. Jak powiedział Dyczko, to "węgiel najlepszej jakości i najdroższy".

- Chcielibyśmy uruchomić tą inwestycję (kopalnię Bzie Dębina - red.) jak najszybciej - przyznał.

Głębokość szybu, który nosi imię „Jan Paweł”, to 1164 metry. Docelowo – czyli przed rokiem 2030 – kopalnia będzie wydobywać węgiel w czterech ścianach. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”.

Uruchomienie nowej kopalni znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo zakład ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla koksowego rocznie, a jego żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat. Tym samym doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju JSW, która zakłada wzrost wydobycia węgla, przede wszystkim koksowego, do 18 mln ton rocznie w 2030 r.

Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje w budowę zakładu 3 mld zł.

Do tej pory najmłodszą polską kopalnią węgla kamiennego była KWK „Budryk” w Ornontowicach, która ruszyła z wydobyciem węgla w marcu 1994 r. Od 2008 r. zakład znajduje się w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera