JSW sprzeda dwie kopalnie? Górnicy w szoku. Ministerstwo Energii: Decyzji brak

  • Dziennik Zachodni

Bartosz Wojsa, Kamila Rożnowska

JSW sprzeda dwa zakłady? „Jas-Mos” i „Krupiński” to najsłabsze kopalnie. Pracuje tam 5,3 tys. osób. To jeden z wariantów ratowania płynności finansowej spółki, która zagwarantuje wypłaty. - Zarząd JSW przygotowuje plan restrukturyzacji spółki - mówi Dziennikowi Zachodniemu Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Energii
Czy Jastrzębska Spółka Węglowa sprzeda dwie najsłabsze kopalnie?
 Dziennik Zachodni

Ministerstwo Energii rozważa sprzedaż dwóch kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Chodzi o „Jas-Mos” i „Krupiński”. Pieniądze z ich sprzedaży miałyby zapewnić - przynajmniej tymczasową - płynność finansową spółki.

- Analizowane są różne warianty funkcjonowania grupy kapitałowej i poprawy sytuacji firmy. Żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Optymalnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie struktury JSW w obecnym kształcie - ucina Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tymczasem wśród załogi obu kopalń - pracuje w nich łącznie 5380 osób - po informacji o ewentulnej sprzedaży nastroje są kiepskie. Z kolei dyrekcja unika dyskusji na ten temat.

- Nic nam o tym nie wiadomo, zresztą nie mamy kompetencji, by o takich sprawach decydować. Pozostaje czekać - mówi Maria Henrik-Piotrowska, dyrektor ekonomiczny ruchu „Krupiński”.

W górniczej społeczności pojawił się strach, po tym, jak w obieg puszczono informację dotyczącą sprzedaży dwóch kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do odstrzału, według nieoficjalnych doniesień, miałyby pójść kopalnie ruchu „Jas--Mos” i „Krupiński”. Warto podkreślić, że w tej pierwszej pracuje 3046 osób, a w drugiej 2334. To łącznie 5380 pracowników, którzy w takiej sytuacji wylecieliby na bruk.
O wyjaśnienia poprosiliśmy w Ministerstwie Energii, bo właśnie stamtąd miała wypłynąć informacja o sprzedaży dwóch kopalń JSW.

- Obecnie zarząd JSW przygotowuje plan restrukturyzacji spółki, zmierzający do przywrócenia jej płynności finansowej. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie - usłyszeliśmy od Mariusza Kozłowskiego, naczelnika wydziału prasowego.

Tymczasem mówi się, że „Jas-Mos” i „Krupiński” to dwie najsłabsze kopalnie JSW. W pierwszej wydobywa się nieco ponad 11 tys. ton węgla, a w drugiej 8,5 tys. ton. Pieniądze ze sprzedaży kopalni miałyby zapewnić spółce płynność finansową i przetrwanie w trudnym dla górnictwie okresie, zwłaszcza że przecież pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku JSW zakończyła z wynikiem minus 624 miliony (wyników za cały rok jeszcze nie ma). A przed nimi jeszcze wypłata „czternastek”, czyli kwota 192 mln złotych, i odsetki (ok. 3 mln zł), które JSW zadeklarowało wypłacić w ramach zadośćuczynienia za zwłokę.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.11.2016, 09:46

Jutro,tj.25.11.2016 ma się rozpocząć rozbiórka zakładu przeróbczego .Kilka lat temu go wyremontowano,tylko po to by go później zlikwidować.Tak samo było z szybem "jas V" który został wyremontowany a kilka lat później zamknięty.Tak swoją drogą,to ja zaczynam się bać o pracę-szkoły górnicze szukają uczni i obiecują nam gwarancję zatrudnienia,co w praktyce okazuję się być nie wykonalne bo przyjęcia są wstrzymane.Brakuje pracy,a to co jest to jest za najniższą krajową-ok.1400zł .Kiepsko widzę się w tym kraju.Jak rząd nie pomoże nam,młodym to nie jeden jeszcze ucieknie z tego zjednoczonego złodziejstwa polskiego... .Jestem też ciekaw,co z tą odbudową kopalni Dębieńsko oraz Morcinek? .No ale znając nasz rząd,tych zamkniętych kopalń już nikt nie otworzy ,ponieważ jedyna opłacalność w tym kraju to ogłosić nieopłacalność.Szkoda,bo tak piękny kraj się marnuje..węgiel,gaz,ropa naftowa... Komuno wróć !

08.03.2016, 15:10

Najwyższa pora. Lepszych przenieść na inne kopalnie a nierobów i staruchów wypieprzyć na bruk. Ograniczyć biurowiec maksymalnie. I tak późno jak na takie decyzje. Ktoś tam poniżej pisał o kredytach. A kto ich nie ma ? Tylko górnik ma raty ? Spłacał dom czy mieszkanie a jeszcze mu z 4 tysie zostawały i dodatki.

08.03.2016, 10:22

No właśnie po to by podbić cenę przy sprzedaży. Sam widzisz brak kasy w spółce a inwestują w kamery?

07.03.2016, 08:28

WIESZ JAK JEST -TU TYLKO KARPIE NIE BIORA -TYLKO LUDZIE
hahahahhahahaa co za syf -pomyśl

05.03.2016, 21:46

Czepił się, bo szykują ją dla kogoś ,kto ma na nią chrapkę już od kilku lat!!!Remonty z zewnątrz oraz wewnątrz to dla kogo myślicie!!!p.Markowski już złożył papiery o opinię środowiskową w Katowicach!!! Tylko patrzeć jak zacznie fedrować dla niemieckiej firmy!!!

04.03.2016, 21:56

No właśnie! A może teraz Kompania Węglowa jako nowy twór kupiłaby Krupiński i Jas - Mos. Taki handel wymienny...

03.03.2016, 14:55

Jas Mos niby do sprzedania to po co kamery full HD na szybach , podszybiach i przy czytnikach.Tyle lat ich nie było a teraz przed samą sprzedażą sa kupywane. Porządki na łaźniach i całej kopalni.Takich inwestycji w ost czasie u nas jest mnustwo

02.03.2016, 23:51

moze to sa najslabsze kopalnie w spolce ale nie ekonomicznie tylko politycznie bo krupinski traktuje sie jak 5 kolo u wozu a robia swoje fedruja moze z malymi wyjatkami ale generalnie robia swoje - malo tego maja taki sam wegiel jak budryk i knurow -szczyglowice ale ktos sie uczepil tej kopalni i nie umie popuscic

01.03.2016, 21:09

Czyli co zarząd jest nieudolny , skoro chcą sprzedać 2 najsłabsze kopalnie , to tak samo jakby sprzedać 2 zepsute , ale doinwestowane auta za grosze a nowy właściciel będzie na nich później kokosy zarabiał

01.03.2016, 15:39

Wkoncu zaczynaja myślec urzędnicy na bezrobocie za 500zl i zaczną wkoncu myślec brawo

26.02.2016, 16:58

Apetyt nie zmalał.Pan Markowski dla swojej spółki stara się już o opinię środowiskową na tereny przyległe do Krupińskiego!!!

26.02.2016, 00:40

no tak gdzie jest Szydło-Kaczyński i związkowcy Pan Zagórowski miał racje oni nie dbali o ludzi to znaczy o Górników tylko żeby zrobić Brać Górniczą w c---a a rzeczewjscie nie chciał krzywdy ludzią zrobić tylko związki wyp na zbity ryj a związki odwrócili kota ogonem że ludzią krzywdę nie dał zrobić pozdrawiam tych co tam samo myślą

25.02.2016, 17:33

ponad 5000 pracowników co 3 z nich ma pewnie istotne zadłużenie w bankach. W razie W zrobi nam się niezła nędza w regionie. Na Krupiński byli chętni ciekaw jestem czy apetyt nie zmalał ...

25.02.2016, 14:12

Wierutne kłamstwo !!!!!!!
Jasną-Mos wydobywa 11 tys ton na dobę i jest podobno najsłabszy zakład ????
W kopalni zespolonej to właśnie Jas-Mos wydobywa najwięcej i najtaniej !!!!
Jas-Mos ma zaniżane wydobycie, aby najsłabsza Borynia i nie lepsza Zofiówka wykazywały lepszy wynik.
Co do Krupińskiego to od dawna wiadomo,że NIEMCY których reprezentuje pan Markowski od dawna zaklepane mieli, że "dostana" ta kopalnie - po uzyskaniu koncesji na wydobycie w rejonie Orzesza !!!!!!!!!!!

25.02.2016, 12:50

To wszystko wina Tuska i Merkel i Obamy! Gdybyśmy byli w ZSRR to praca by była i wszyscy byliby zadowoleni! nasz węgiel miałby trafić tam gdzie ma trafić i wiem, że prezes towarzysz Kaczyński zastanawia się jak to zrobić by węgiel trafiał do nas w połowie i w połowie do Rosji. Taki jest nasz plan, za niedługo usłyszycie o wielkiej koalicji i odbudowie ZSRR Putin - Orban - Kaczyński !

24.02.2016, 23:45

Pewnie przenoszą na inne kopalnie, albo sprzedają razem z załogą

24.02.2016, 22:58

co to je PISdowcy rozkradli, a prezydent Duda stał na czatach i za to dostał nagrodę.

24.02.2016, 20:50

Przeczytaj mój wpis ponizej. Wszystko sie do w naszym pieknym kraju. Pakiety 'PDO' to dobrowolne odejścia-tak. Sprawa jest dla Ciebie jasna. Bez kłótni bez problemu tak jak to bylo w latach 90-tych.

24.02.2016, 20:26

Ciekawe jak chcą obejść gwarancję zatrudnienia która rząd nam gwarantował na 10 lat od prywatyzacji

24.02.2016, 20:20

Bo lejdy Kopaczer kozali!

24.02.2016, 19:33

Ostatnio robiąc zakupy w biedronce w Gliwicach widziałem dude ;-) trochę schudł ale to na 100% On

24.02.2016, 17:42

Na Krupińskim od dawna widac że kopalnia szykuje sie na sprzedaż kopalni, sam pracuję na przygotówkach i widzę wyraźnie jaki rejon jest rozjeżdżany i w jakim celu, nie da się ogłupić załogi aczkolwiek zaskakujące są fakty o niestety prawdziwej przyszłości.....Tusk oddaj 5mld dla JSW

24.02.2016, 17:15

na dobra gruba i kaj jes DUDA ze zwionzków.Pewnie w sanatorium w Sopocie z Kolorzem:)

24.02.2016, 17:11

nawet dziecko wie że to inny węgiel.JSW produkuje z niego koks do hut a kompania dla elektrownii