JSW sprzeda dwie kopalnie? Górnicy w szoku. Ministerstwo Energii: Decyzji brak

  • Dziennik Zachodni

Bartosz Wojsa, Kamila Rożnowska

JSW sprzeda dwa zakłady? „Jas-Mos” i „Krupiński” to najsłabsze kopalnie. Pracuje tam 5,3 tys. osób. To jeden z wariantów ratowania płynności finansowej spółki, która zagwarantuje wypłaty. - Zarząd JSW przygotowuje plan restrukturyzacji spółki - mówi Dziennikowi Zachodniemu Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Energii
Czy Jastrzębska Spółka Węglowa sprzeda dwie najsłabsze kopalnie?
 Dziennik Zachodni

Ministerstwo Energii rozważa sprzedaż dwóch kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Chodzi o „Jas-Mos” i „Krupiński”. Pieniądze z ich sprzedaży miałyby zapewnić - przynajmniej tymczasową - płynność finansową spółki.

- Analizowane są różne warianty funkcjonowania grupy kapitałowej i poprawy sytuacji firmy. Żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Optymalnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie struktury JSW w obecnym kształcie - ucina Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tymczasem wśród załogi obu kopalń - pracuje w nich łącznie 5380 osób - po informacji o ewentulnej sprzedaży nastroje są kiepskie. Z kolei dyrekcja unika dyskusji na ten temat.

- Nic nam o tym nie wiadomo, zresztą nie mamy kompetencji, by o takich sprawach decydować. Pozostaje czekać - mówi Maria Henrik-Piotrowska, dyrektor ekonomiczny ruchu „Krupiński”.

W górniczej społeczności pojawił się strach, po tym, jak w obieg puszczono informację dotyczącą sprzedaży dwóch kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do odstrzału, według nieoficjalnych doniesień, miałyby pójść kopalnie ruchu „Jas--Mos” i „Krupiński”. Warto podkreślić, że w tej pierwszej pracuje 3046 osób, a w drugiej 2334. To łącznie 5380 pracowników, którzy w takiej sytuacji wylecieliby na bruk.
O wyjaśnienia poprosiliśmy w Ministerstwie Energii, bo właśnie stamtąd miała wypłynąć informacja o sprzedaży dwóch kopalń JSW.

- Obecnie zarząd JSW przygotowuje plan restrukturyzacji spółki, zmierzający do przywrócenia jej płynności finansowej. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie - usłyszeliśmy od Mariusza Kozłowskiego, naczelnika wydziału prasowego.

Tymczasem mówi się, że „Jas-Mos” i „Krupiński” to dwie najsłabsze kopalnie JSW. W pierwszej wydobywa się nieco ponad 11 tys. ton węgla, a w drugiej 8,5 tys. ton. Pieniądze ze sprzedaży kopalni miałyby zapewnić spółce płynność finansową i przetrwanie w trudnym dla górnictwie okresie, zwłaszcza że przecież pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku JSW zakończyła z wynikiem minus 624 miliony (wyników za cały rok jeszcze nie ma). A przed nimi jeszcze wypłata „czternastek”, czyli kwota 192 mln złotych, i odsetki (ok. 3 mln zł), które JSW zadeklarowało wypłacić w ramach zadośćuczynienia za zwłokę.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.11.2016, 09:46

Jutro,tj.25.11.2016 ma się rozpocząć rozbiórka zakładu przeróbczego .Kilka lat temu go wyremontowano,tylko po to by go później zlikwidować.Tak samo było z szybem "jas V" który został wyremontowany a kilka lat później zamknięty.Tak swoją drogą,to ja zaczynam się bać o pracę-szkoły górnicze szukają uczni i obiecują nam gwarancję zatrudnienia,co w praktyce okazuję się być nie wykonalne bo przyjęcia są wstrzymane.Brakuje pracy,a to co jest to jest za najniższą krajową-ok.1400zł .Kiepsko widzę się w tym kraju.Jak rząd nie pomoże nam,młodym to nie jeden jeszcze ucieknie z tego zjednoczonego złodziejstwa polskiego... .Jestem też ciekaw,co z tą odbudową kopalni Dębieńsko oraz Morcinek? .No ale znając nasz rząd,tych zamkniętych kopalń już nikt nie otworzy ,ponieważ jedyna opłacalność w tym kraju to ogłosić nieopłacalność.Szkoda,bo tak piękny kraj się marnuje..węgiel,gaz,ropa naftowa... Komuno wróć !

08.03.2016, 15:10

Najwyższa pora. Lepszych przenieść na inne kopalnie a nierobów i staruchów wypieprzyć na bruk. Ograniczyć biurowiec maksymalnie. I tak późno jak na takie decyzje. Ktoś tam poniżej pisał o kredytach. A kto ich nie ma ? Tylko górnik ma raty ? Spłacał dom czy mieszkanie a jeszcze mu z 4 tysie zostawały i dodatki.

08.03.2016, 10:22

No właśnie po to by podbić cenę przy sprzedaży. Sam widzisz brak kasy w spółce a inwestują w kamery?

07.03.2016, 08:28

WIESZ JAK JEST -TU TYLKO KARPIE NIE BIORA -TYLKO LUDZIE
hahahahhahahaa co za syf -pomyśl

05.03.2016, 21:46

Czepił się, bo szykują ją dla kogoś ,kto ma na nią chrapkę już od kilku lat!!!Remonty z zewnątrz oraz wewnątrz to dla kogo myślicie!!!p.Markowski już złożył papiery o opinię środowiskową w Katowicach!!! Tylko patrzeć jak zacznie fedrować dla niemieckiej firmy!!!

04.03.2016, 21:56

No właśnie! A może teraz Kompania Węglowa jako nowy twór kupiłaby Krupiński i Jas - Mos. Taki handel wymienny...

03.03.2016, 14:55

Jas Mos niby do sprzedania to po co kamery full HD na szybach , podszybiach i przy czytnikach.Tyle lat ich nie było a teraz przed samą sprzedażą sa kupywane. Porządki na łaźniach i całej kopalni.Takich inwestycji w ost czasie u nas jest mnustwo

02.03.2016, 23:51

moze to sa najslabsze kopalnie w spolce ale nie ekonomicznie tylko politycznie bo krupinski traktuje sie jak 5 kolo u wozu a robia swoje fedruja moze z malymi wyjatkami ale generalnie robia swoje - malo tego maja taki sam wegiel jak budryk i knurow -szczyglowice ale ktos sie uczepil tej kopalni i nie umie popuscic

01.03.2016, 21:09

Czyli co zarząd jest nieudolny , skoro chcą sprzedać 2 najsłabsze kopalnie , to tak samo jakby sprzedać 2 zepsute , ale doinwestowane auta za grosze a nowy właściciel będzie na nich później kokosy zarabiał

01.03.2016, 15:39

Wkoncu zaczynaja myślec urzędnicy na bezrobocie za 500zl i zaczną wkoncu myślec brawo

26.02.2016, 16:58

Apetyt nie zmalał.Pan Markowski dla swojej spółki stara się już o opinię środowiskową na tereny przyległe do Krupińskiego!!!

26.02.2016, 00:40

no tak gdzie jest Szydło-Kaczyński i związkowcy Pan Zagórowski miał racje oni nie dbali o ludzi to znaczy o Górników tylko żeby zrobić Brać Górniczą w c---a a rzeczewjscie nie chciał krzywdy ludzią zrobić tylko związki wyp na zbity ryj a związki odwrócili kota ogonem że ludzią krzywdę nie dał zrobić pozdrawiam tych co tam samo myślą

25.02.2016, 17:33

ponad 5000 pracowników co 3 z nich ma pewnie istotne zadłużenie w bankach. W razie W zrobi nam się niezła nędza w regionie. Na Krupiński byli chętni ciekaw jestem czy apetyt nie zmalał ...

25.02.2016, 14:12

Wierutne kłamstwo !!!!!!!
Jasną-Mos wydobywa 11 tys ton na dobę i jest podobno najsłabszy zakład ????
W kopalni zespolonej to właśnie Jas-Mos wydobywa najwięcej i najtaniej !!!!
Jas-Mos ma zaniżane wydobycie, aby najsłabsza Borynia i nie lepsza Zofiówka wykazywały lepszy wynik.
Co do Krupińskiego to od dawna wiadomo,że NIEMCY których reprezentuje pan Markowski od dawna zaklepane mieli, że "dostana" ta kopalnie - po uzyskaniu koncesji na wydobycie w rejonie Orzesza !!!!!!!!!!!

25.02.2016, 12:50

To wszystko wina Tuska i Merkel i Obamy! Gdybyśmy byli w ZSRR to praca by była i wszyscy byliby zadowoleni! nasz węgiel miałby trafić tam gdzie ma trafić i wiem, że prezes towarzysz Kaczyński zastanawia się jak to zrobić by węgiel trafiał do nas w połowie i w połowie do Rosji. Taki jest nasz plan, za niedługo usłyszycie o wielkiej koalicji i odbudowie ZSRR Putin - Orban - Kaczyński !

24.02.2016, 23:45

Pewnie przenoszą na inne kopalnie, albo sprzedają razem z załogą

24.02.2016, 22:58

co to je PISdowcy rozkradli, a prezydent Duda stał na czatach i za to dostał nagrodę.

24.02.2016, 20:50

Przeczytaj mój wpis ponizej. Wszystko sie do w naszym pieknym kraju. Pakiety 'PDO' to dobrowolne odejścia-tak. Sprawa jest dla Ciebie jasna. Bez kłótni bez problemu tak jak to bylo w latach 90-tych.

24.02.2016, 20:26

Ciekawe jak chcą obejść gwarancję zatrudnienia która rząd nam gwarantował na 10 lat od prywatyzacji

24.02.2016, 20:20

Bo lejdy Kopaczer kozali!

24.02.2016, 19:33

Ostatnio robiąc zakupy w biedronce w Gliwicach widziałem dude ;-) trochę schudł ale to na 100% On

24.02.2016, 17:42

Na Krupińskim od dawna widac że kopalnia szykuje sie na sprzedaż kopalni, sam pracuję na przygotówkach i widzę wyraźnie jaki rejon jest rozjeżdżany i w jakim celu, nie da się ogłupić załogi aczkolwiek zaskakujące są fakty o niestety prawdziwej przyszłości.....Tusk oddaj 5mld dla JSW

24.02.2016, 17:15

na dobra gruba i kaj jes DUDA ze zwionzków.Pewnie w sanatorium w Sopocie z Kolorzem:)

24.02.2016, 17:11

nawet dziecko wie że to inny węgiel.JSW produkuje z niego koks do hut a kompania dla elektrownii

24.02.2016, 17:09

w pisdu.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3