MKTG SR - pasek na kartach artykułów

JSW ujawniło wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku. Wysokość wydatków może przyprawiać o ból głowy... Liczone są w miliardach

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
PAP
PAP
Grupa Kapitałowa JSW zanotowała w pierwszym kwartale 2024 roku znaczące wydatki inwestycyjne oraz spłaty kredytów i pożyczek, co miało wpływ na jej wyniki finansowe. Łączne nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 1,3 mld zł, natomiast spłaty kredytów i pożyczek przekroczyły 216 mln zł.

JSW ujawniło wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku

Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), będąca czołowym producentem węgla koksowego i koksu w Europie, opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku. Miniony okres charakteryzował się znaczącymi wyzwaniami finansowymi i produkcyjnymi, które wpłynęły na rezultaty spółki. Mimo wzrostu przychodów ze sprzedaży, Grupa zanotowała stratę.

Grupa Kapitałowa JSW zanotowała w pierwszym kwartale 2024 roku znaczące wydatki inwestycyjne oraz spłaty kredytów i pożyczek, co miało wpływ na jej wyniki finansowe. Łączne nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 1,3 mld zł, natomiast spłaty kredytów i pożyczek przekroczyły 216 mln zł. Wskaźnik EBITDA za ten okres wyniósł 532,1 mln zł, co oznacza spadek o 23,9% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Grupa osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży na poziomie 298,1 mln zł, jednak ostatecznie zanotowała stratę netto w wysokości 9,7 mln zł.

- Nowy Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest świadomy odpowiedzialności i wyzwań, jakie stoją przed Grupą Kapitałową JSW. Już dziś planujemy działania mające na celu poprawę rentowności oraz stabilizację sytuacji finansowej. Musimy zoptymalizować koszty oraz zwiększyć efektywność produkcyjną we wszystkich segmentach prowadzonej działalności. W obszarze wydobycia naszym priorytetem pozostaje przywrócenie bazowego poziomu wydobycia w naszych kopalniach przez odwrócenie skutków zdarzeń oraz katastrof z lat 2022-2023, które znacząco wpłynęły na nasze zdolności produkcyjne w ostatnich kwartałach – powiedział Ryszard Janta, prezes zarządu JSW SA.

Produkcja i sprzedaż

W pierwszym kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa JSW wyprodukowała 3,1 mln ton węgla oraz 0,8 mln ton koksu, co oznacza spadek odpowiednio o 7,5% i 5,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zmniejszenie produkcji węgla wynikało z nieprzewidywalnych problemów górniczo-geologicznych w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz zagrożenia metanowego w kopalni Pniówek.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 3,4 mld zł, co stanowi wzrost o 2,3% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Sprzedaż koksu osiągnęła poziom bliski 1 mln ton, co przy średniej cenie 1 370,87 zł/t przyczyniło się do wzrostu przychodów ze sprzedaży koksu i węglopochodnych o ponad 25%. Pozwoliło to złagodzić negatywne skutki spadku sprzedaży węgla energetycznego, która zmniejszyła się o 34% w porównaniu do poprzedniego kwartału, przy jednoczesnym spadku ceny o 19% do 482,17 zł/t. Przychody ze sprzedaży węgla koksowego nie uległy zmianie, średnia cena węgla koksowego wyniosła 1 058,97 zł/t, a wolumen sprzedaży 1 451,9 mln ton.

Inwestycje i plany na przyszłość

Grupa Kapitałowa JSW zainwestowała w pierwszym kwartale 2024 roku ponad 1,3 mld zł, co oznacza wzrost o 12,3% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Inwestycje te były przeznaczone na kluczowe projekty rozwojowe, takie jak udostępnianie nowych złóż, modernizacja zakładów przeróbki mechanicznej węgla oraz modernizacja baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń.

- Musimy zoptymalizować koszty oraz zwiększyć efektywność produkcyjną we wszystkich segmentach prowadzonej działalności. W obszarze wydobycia naszym priorytetem pozostaje przywrócenie bazowego poziomu wydobycia w naszych kopalniach przez odwrócenie skutków zdarzeń oraz katastrof z lat 2022-23, które znacząco wpłynęły na nasze zdolności produkcyjne w ostatnich kwartałach - podkreślił Ryszard Janta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni