JSW uratowana? Dogadali się z ING i obligatariuszami

Bartosz Wojsa
arc.
Udostępnij:
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał wczoraj z obligatariuszami umowę o dalszej współpracy. Spółka uratowana? ING Bank Śląski i pozostali obligatariusze zobowiązali się m.in. do powstrzymania od wykonywania swoich praw wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupu obligacji.

Po długich rozmowach i debacie, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał wczoraj umowę o dalszej współpracy z obligatariuszami, w których skład wchodzą: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A, Bank Gospodarstwa Krajowego, ING Bank Śląski S.A. oraz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 1.

Umowa będzie obowiązywać do 30 listopada 2015 roku, chyba że którakolwiek ze stron wypowie wcześniej umowę lub w międzyczasie zostanie zawarta umowa restrukturyzacyjna. W trakcie obowiązywania porozumienia o współpracy, obligatariusze zobowiązali się do powstrzymania od wykonywania swoich praw wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupi obligacji.

- Prowadzenia w dobrej wierze rozmów z JSW w celu uzgodnienia i podpisania, do 15 października 2015 roku, listy najistotniejszych zasad i warunków przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia finansowego JSW oraz spółek z grupy kapitałowej JSW oraz w celu uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i grupy kapitałowej JSW poprzez zawarcie umowy restrukturyzacyjnej w terminie do 30 listopada - czytamy w rapocie wydanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową o kolejnych zobowiązaniach.

Ponadto, w "Umowe o Dalszej Współpracy", ING Bank Śląski wyraził zgodę na odroczenie terminu wymagalności roszczenia o zapłatę z tytułu wykupu obligacji objętych żądaniem wcześniejszego wykupu. Przypomnijmy, że miała to być kwota łącznie około 75 milionów złotych. W raporcie czytamy, że "odroczenie terminu wymagalności przewiduje dokonanie płatności w trzech ratach w terminach określonych w Umowie o Dalszej Współpracy".

Jeśli jednak umowa restrukturyzacyjna nie wejdzie w życie do 1 grudnia 2015 roku (włącznie), JSW będzie zobowiązana dokonać wcześniejszego wykupu części obligacji od wszystkich obligatariuszy. Oznacza to więc, że spółka jest tymczasowo uratowana. Jeżeli dotrzyma wyznaczonych dat i wszystko pójdzie zgodnie z planem, może nawet całkowicie uratować swoje istnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stenia Nowak
szkoda bo czas zamknąć ta kulę u nogi
Ś
Śmietona Albin
 tymczasowo uratowana  a od 2016 finito i kolejna zadyma pod siedziba? nie chcemy tego więcej. żeby stadionowe huligany robiły zadyme jako górniki
S
Stenia Nowak
szkoda bo czas zamknąć ta kulę u nogi
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie