Jubileusz 25-lecia Domu Aniołów Stróżów ZDJĘCIA W Teatrze Śląskim odbyła się gala oraz wręczono statuetki "Przyjaciel Dzieci 2019"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zaktualizowano 
Jubileusz 25-lecia Domu Aniołów Stróżów Arkadiusz Gola
Dzisiaj w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala 25-lecia Domu Aniołów Stróżów. W uroczystości wzięli udział przyjaciele stowarzyszenia. Tradycyjnie wręczono także okolicznościowe dyplomy oraz statuetki "Przyjaciel Dzieci 2019". W tym roku tytuł ten przyznano czterem zasłużonym pracownikom Domu Aniołów Stróżów, którzy ze stowarzyszeniem są związani od 20 lat.

Jubileuszowa gala Domu Aniołów Stróżów w Teatrze Śląskim

Dom Aniołów Stróżów już od 25 lat zapewnia pomoc dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj, 7 października, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Domu Aniołów Stróżów. Zebrani mieli okazję obejrzeć ponad 15-minutowy film pokazujący historię Domu Aniołów Stróżów.

Zobacz zdjęcia:

Na scenie Teatru Śląskiego, przed gośćmi - przedstawicielami firm i instytucji, a także osobami wspierających na co dzień stowarzyszenie - wystąpił dziecięcy chór oraz Harcerski Zespół Artystyczny "Słoneczni". Gościem specjalnym wydarzenia był katowicki raper - Miuosh.

Już tradycyjnie, w trakcie uroczystości, wręczono dyplomy i statuetki "Przyjaciel Dzieci 2019 rok” najbardziej zaangażowanym w pomoc stowarzyszeniu. Statuetki zaprojektowała śląska firma bro.kat, której głównymi elementami jest cegła (symbolizująca tych, którzy dołożyli swoją symboliczną cegłę dla Domu Aniołów Stróżów ) oraz skrzydło (symbolizujące dodawanie skrzydeł podopiecznym przez wyróżnionych).

Do grona ponad 200 osób i instytucji uhonorowanych tytułem "Przyjaciel Dzieci" dołączyło czterech zasłużonych pracowników Domu Aniołów Stróżów, którzy ze stowarzyszeniem są związani od prawie 20 lat.

Okolicznościowe dyplomy oraz statuetkę "Przyjaciel dzieci 2019" otrzymali:

  • Agnieszka Kubera,
  • Daria Mejsner,
  • Wanda Opoka,
  • Maciej Rogóż.

- Serce rośnie, kiedy widzimy, jak wiele osób przez 25 lat pomagało lub pomaga nam nadal, abyśmy mogli realizować naszą misję. Ogromnie się cieszymy się, że tak wielu z nich pojawiło się podczas naszej urodzinowej gali 25-lecia w Teatrze Śląskim. Wśród nich są przedstawiciele lokalnych samorządów, firmy i instytucje, osoby prywatne, ale także pracownicy, którzy każdego dnia oddają masę energii i serca, aby realizowana przez nas pomoc była efektywna. Mam nadzieję, że tak będzie dalej. Dlatego nieustannie zachęcam do wspierania, a tego kto chciałby dołączyć do anielskiej drużyny i z nami pracować, zapraszam do kontaktu - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Jubileuszowa gala nie kończy tegorocznych działań Domu Aniołów Stróżów. W październiku rozpoczną się przygotowania do corocznej Świątecznej Akcji Pomocy Dzieciom "Uskrzydlamy". Jeszcze w pierwszej połowie października uruchamiamy zostanie także charytatywny sklepik, w którym będzie można nabyć różnorodne przedmioty, których dochód ze sprzedaży wspomoże działania na rzecz podopiecznych.

- W przyszłym roku planujemy natomiast wyjątkowy mecz w Spodku, który będzie swego rodzaju zakończeniem jubileuszu 25-lecia - zapowiada Monika Bajka.

Od misji ulicznej po wiele form pomocy dzieciom i młodzieży

Historia Domu Aniołów Stróżów sięga lat dziewięćdziesiątych. Początki to pomoc na dawnym dworcu PKP w Katowicach, gdzie przebywało wielu bezdomnych, młodocianych prostytutek i dzieci zażywających narkotyki. To była głównie pomoc na ulicy. Dziś Dom Aniołów Stróżów zapewnia wielowymiarowe wsparcie dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. To świetlice terapeutyczne, kluby rozwoju dzieci i młodzieży, programy uliczne, poradnia rodzinna, akademie rozwoju talentów, programy aktywizacji społecznej i zawodowej młodzieży i dorosłych, prowadzone na terenach poprzemysłowych, w śląskich dzielnicach biedy: w Katowicach - Załężu, Chorzowie - Batorym, Chorzowie - Centrum oraz Sosnowcu - Juliuszu.

- Obecnie pod naszymi skrzydłami jest ponad 130 dzieci w świetlicach i klubach, prawie 600 dzieci, którym pomagamy w programach ulicznych oraz 100 rodzin pod opieką naszego Centrum Wspierania Rodzin - wylicza Monika Bajka, prezes Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Dom Aniołów Stróżów obecnie liczy około 25 pracowników - wychowawców korekcyjnych, pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów, asystentów rodzinnych i streetworkerów. Do tego dochodzą także współpracownicy działający na rzecz podopiecznych- trenerzy, instruktorzy, prawnik czy doradcy zawodowi, a także około 300 wolontariuszy rocznie. W tym roku, obok jubileuszu 25-lecia, stowarzyszenie świętuje także 20-lecie obecności na Załężu, które to zbiegło się z otwarciem odnowionego podwórka i otwarciem nowej pełnoprawnej placówki wsparcia dziennego Socjoterapeutycznego Klubu Młodzieżowego.

- Nasi najmłodsi podopieczni mają 2,5 roku. Najstarsi 19 lat. Ale pomagamy także ich rodzinom, bo tylko tak naprawdę można coś zmienić. Z każdą rodziną rozmawiamy i opracowujemy plan pomocy. Towarzyszymy nawet w wizytach u lekarzy, bo rodzice nieraz nie wiedzą, jak z nimi rozmawiać. Dorosłym pomagamy ukończyć kursy zawodowe, zdobyć pracę, rozwiązać swoje problemy rodzinne i prawne. Przywracamy im wiarę w siebie i odbudowujemy ich role rodzicielskie. W dzieciach i młodzieży dostrzegamy i rozwijamy silne strony oraz talenty, budując ich siłę i poczucie wartości, by mogły nie tylko rozwijać swoje pasje, wykorzystać część z nich w przyszłej pracy, ale też by dać tym młodym wiarę w siebie i poczucie siły do zmiany swojego życia, rozwiązywania problemów i podejmowania codziennego trudu pracy nad sobą - wyjaśnia działania Domu Aniołów Stróżów Moni Bajka, prezes stowarzyszenia.

Członkowie Domu Aniołów Stróżów wyrównują szanse na start w dorosłość dzieci i młodzieży. Uczą podopiecznych jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, rozwijać swoje talenty i umiejętności. Dom Aniołów Stróżów kieruje się zasadą: "Dajemy wędkę, nie rybę”.

- Przyjmujemy dzieci pod nasz dach, dajemy im schronienie i ciepło, ale opiekujemy się nimi tak, żeby mogły się jak najwięcej nauczyć. Ćwiczymy z nimi samodzielność. Najmłodszym pokazujemy jak się bawić, posługiwać łyżką, umyć zęby czy się ubrać, ale też to, jak wygląda świat. Starsze dzieci i młodzież uczymy dogadywania się w grupie, rozwiązywania konfliktów bez przemocy, bycia „kimś” beż używek, dopalaczy czy destrukcji. Pomagamy w problemach szkolnych i rodzinnych. Edukujemy – z wiedzy szkolnej i tej życiowej - mówi Monika Bajka.

- Jednocześnie wymagamy, żeby poczuli, że są za coś odpowiedzialni, że mają na coś wpływ. Zapracowują w Aniołach na rzeczy, których potrzebują, ucząc się pracy i sumienności. Wspólnie z dorosłymi podejmują decyzje w sprawach codziennych i tych, które dotyczą grupy doświadczając, że ich głos jest ważny, że zdanie innych trzeba i warto brać pod uwagę, a sprawy można załatwiać szukając kompromisu - dodaje Monika Bajka.

Działania Domu Aniołów Stróżów w 2019 roku

Podopieczni Domu Aniołów Stróżów każdego dnia mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Nie brakuje jednak także wyjątkowych akcji, które organizuje stowarzyszenie. W tym roku został zorganizowany wspólnie z parkrun Katowice bieg charytatywny „Biegnij dla Aniołów! Charytatywny parkrun Katowice z okazji Dnia Dziecka”. W imprezie, która odbyła się w Parku Kościuszki, wzięło udział aż 300 biegaczy.

Domu Aniołów Stróżów nie zabrakło także podczas wyjątkowego koncertu na Stadionie Śląskim "Scenozstąpienie", a także podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie przedstawiciele Aniołów zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji „#AniołyKongresu. Zrób krok w dobrej sprawie

- Wspólnie wychodziliśmy aż 3 mln 277 tys. 382 kroki a na rzecz naszych podopiecznych trafiło 15 tys. zł, przekazane przez sponsora Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - przypomina Monika Bajka.

W tym roku cenne było także wyróżnienie w konkursie Marka – Śląskie 2019 w kategorii organizacje pozarządowe za znaczący wkład w rozwój województwa śląskiego.

"Kamienie milowe" Domu Aniołów Stróżów:

  • stworzenie w 1994 roku naprzeciwko katowickiego dworca PKP pierwszego DOMU, który dla podopiecznych z ulicy stał się schronieniem,
  • 1999 rok, kiedy to rozpoczęło się szukania nowego miejsca, aby rozdzielić działalność dworcową, uliczną od stałej pomocy i pracy z grupą - przypadkiem pracownicy trafili na Załęże, gdzie siedziba Aniołów mieści się do dzisiaj,
  • 2001 rok - powołanie do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży„Dom Aniołów Stróżów”, a co pozwoliło rozpocząć działalność jako niezależna organizacja
  • 2004 rok - przenosiny do do nowego budynku przy przy ul. Gliwickiej 148, w którym uruchomione zostało Ognisko Wychowawcze dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także przeniesienie 2 świetlic: starszą z centrum i młodszą z Załęża,
  • rozszerzenie działalności Domu Aniołów Stróżów o kolejne miasta: Chorzów (w Batorym w 2015 roku oraz w Centrum w 2017 roku) oraz Sosnowiec-Juliuszu w 2018 roku.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A kto go założył? Nie ma ani słowa o byłym już księdzu, który był pierwszy, szkoda, bo super facet!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3