MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 25-lecia Domu Aniołów Stróżów ZDJĘCIA W Teatrze Śląskim odbyła się gala oraz wręczono statuetki "Przyjaciel Dzieci 2019"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Jubileusz 25-lecia Domu Aniołów Stróżów
Jubileusz 25-lecia Domu Aniołów Stróżów Arkadiusz Gola
Dzisiaj w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala 25-lecia Domu Aniołów Stróżów. W uroczystości wzięli udział przyjaciele stowarzyszenia. Tradycyjnie wręczono także okolicznościowe dyplomy oraz statuetki "Przyjaciel Dzieci 2019". W tym roku tytuł ten przyznano czterem zasłużonym pracownikom Domu Aniołów Stróżów, którzy ze stowarzyszeniem są związani od 20 lat.

Jubileuszowa gala Domu Aniołów Stróżów w Teatrze Śląskim

Dom Aniołów Stróżów już od 25 lat zapewnia pomoc dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj, 7 października, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Domu Aniołów Stróżów. Zebrani mieli okazję obejrzeć ponad 15-minutowy film pokazujący historię Domu Aniołów Stróżów.

Zobacz zdjęcia:

Na scenie Teatru Śląskiego, przed gośćmi - przedstawicielami firm i instytucji, a także osobami wspierających na co dzień stowarzyszenie - wystąpił dziecięcy chór oraz Harcerski Zespół Artystyczny "Słoneczni". Gościem specjalnym wydarzenia był katowicki raper - Miuosh.

Już tradycyjnie, w trakcie uroczystości, wręczono dyplomy i statuetki "Przyjaciel Dzieci 2019 rok” najbardziej zaangażowanym w pomoc stowarzyszeniu. Statuetki zaprojektowała śląska firma bro.kat, której głównymi elementami jest cegła (symbolizująca tych, którzy dołożyli swoją symboliczną cegłę dla Domu Aniołów Stróżów ) oraz skrzydło (symbolizujące dodawanie skrzydeł podopiecznym przez wyróżnionych).

Do grona ponad 200 osób i instytucji uhonorowanych tytułem "Przyjaciel Dzieci" dołączyło czterech zasłużonych pracowników Domu Aniołów Stróżów, którzy ze stowarzyszeniem są związani od prawie 20 lat.

Okolicznościowe dyplomy oraz statuetkę "Przyjaciel dzieci 2019" otrzymali:

  • Agnieszka Kubera,
  • Daria Mejsner,
  • Wanda Opoka,
  • Maciej Rogóż.

- Serce rośnie, kiedy widzimy, jak wiele osób przez 25 lat pomagało lub pomaga nam nadal, abyśmy mogli realizować naszą misję. Ogromnie się cieszymy się, że tak wielu z nich pojawiło się podczas naszej urodzinowej gali 25-lecia w Teatrze Śląskim. Wśród nich są przedstawiciele lokalnych samorządów, firmy i instytucje, osoby prywatne, ale także pracownicy, którzy każdego dnia oddają masę energii i serca, aby realizowana przez nas pomoc była efektywna. Mam nadzieję, że tak będzie dalej. Dlatego nieustannie zachęcam do wspierania, a tego kto chciałby dołączyć do anielskiej drużyny i z nami pracować, zapraszam do kontaktu - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Jubileuszowa gala nie kończy tegorocznych działań Domu Aniołów Stróżów. W październiku rozpoczną się przygotowania do corocznej Świątecznej Akcji Pomocy Dzieciom "Uskrzydlamy". Jeszcze w pierwszej połowie października uruchamiamy zostanie także charytatywny sklepik, w którym będzie można nabyć różnorodne przedmioty, których dochód ze sprzedaży wspomoże działania na rzecz podopiecznych.

- W przyszłym roku planujemy natomiast wyjątkowy mecz w Spodku, który będzie swego rodzaju zakończeniem jubileuszu 25-lecia - zapowiada Monika Bajka.

Od misji ulicznej po wiele form pomocy dzieciom i młodzieży

Historia Domu Aniołów Stróżów sięga lat dziewięćdziesiątych. Początki to pomoc na dawnym dworcu PKP w Katowicach, gdzie przebywało wielu bezdomnych, młodocianych prostytutek i dzieci zażywających narkotyki. To była głównie pomoc na ulicy. Dziś Dom Aniołów Stróżów zapewnia wielowymiarowe wsparcie dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. To świetlice terapeutyczne, kluby rozwoju dzieci i młodzieży, programy uliczne, poradnia rodzinna, akademie rozwoju talentów, programy aktywizacji społecznej i zawodowej młodzieży i dorosłych, prowadzone na terenach poprzemysłowych, w śląskich dzielnicach biedy: w Katowicach - Załężu, Chorzowie - Batorym, Chorzowie - Centrum oraz Sosnowcu - Juliuszu.

- Obecnie pod naszymi skrzydłami jest ponad 130 dzieci w świetlicach i klubach, prawie 600 dzieci, którym pomagamy w programach ulicznych oraz 100 rodzin pod opieką naszego Centrum Wspierania Rodzin - wylicza Monika Bajka, prezes Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Dom Aniołów Stróżów obecnie liczy około 25 pracowników - wychowawców korekcyjnych, pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów, asystentów rodzinnych i streetworkerów. Do tego dochodzą także współpracownicy działający na rzecz podopiecznych- trenerzy, instruktorzy, prawnik czy doradcy zawodowi, a także około 300 wolontariuszy rocznie. W tym roku, obok jubileuszu 25-lecia, stowarzyszenie świętuje także 20-lecie obecności na Załężu, które to zbiegło się z otwarciem odnowionego podwórka i otwarciem nowej pełnoprawnej placówki wsparcia dziennego Socjoterapeutycznego Klubu Młodzieżowego.

- Nasi najmłodsi podopieczni mają 2,5 roku. Najstarsi 19 lat. Ale pomagamy także ich rodzinom, bo tylko tak naprawdę można coś zmienić. Z każdą rodziną rozmawiamy i opracowujemy plan pomocy. Towarzyszymy nawet w wizytach u lekarzy, bo rodzice nieraz nie wiedzą, jak z nimi rozmawiać. Dorosłym pomagamy ukończyć kursy zawodowe, zdobyć pracę, rozwiązać swoje problemy rodzinne i prawne. Przywracamy im wiarę w siebie i odbudowujemy ich role rodzicielskie. W dzieciach i młodzieży dostrzegamy i rozwijamy silne strony oraz talenty, budując ich siłę i poczucie wartości, by mogły nie tylko rozwijać swoje pasje, wykorzystać część z nich w przyszłej pracy, ale też by dać tym młodym wiarę w siebie i poczucie siły do zmiany swojego życia, rozwiązywania problemów i podejmowania codziennego trudu pracy nad sobą - wyjaśnia działania Domu Aniołów Stróżów Moni Bajka, prezes stowarzyszenia.

Członkowie Domu Aniołów Stróżów wyrównują szanse na start w dorosłość dzieci i młodzieży. Uczą podopiecznych jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, rozwijać swoje talenty i umiejętności. Dom Aniołów Stróżów kieruje się zasadą: "Dajemy wędkę, nie rybę”.

- Przyjmujemy dzieci pod nasz dach, dajemy im schronienie i ciepło, ale opiekujemy się nimi tak, żeby mogły się jak najwięcej nauczyć. Ćwiczymy z nimi samodzielność. Najmłodszym pokazujemy jak się bawić, posługiwać łyżką, umyć zęby czy się ubrać, ale też to, jak wygląda świat. Starsze dzieci i młodzież uczymy dogadywania się w grupie, rozwiązywania konfliktów bez przemocy, bycia „kimś” beż używek, dopalaczy czy destrukcji. Pomagamy w problemach szkolnych i rodzinnych. Edukujemy – z wiedzy szkolnej i tej życiowej - mówi Monika Bajka.

- Jednocześnie wymagamy, żeby poczuli, że są za coś odpowiedzialni, że mają na coś wpływ. Zapracowują w Aniołach na rzeczy, których potrzebują, ucząc się pracy i sumienności. Wspólnie z dorosłymi podejmują decyzje w sprawach codziennych i tych, które dotyczą grupy doświadczając, że ich głos jest ważny, że zdanie innych trzeba i warto brać pod uwagę, a sprawy można załatwiać szukając kompromisu - dodaje Monika Bajka.

Działania Domu Aniołów Stróżów w 2019 roku

Podopieczni Domu Aniołów Stróżów każdego dnia mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Nie brakuje jednak także wyjątkowych akcji, które organizuje stowarzyszenie. W tym roku został zorganizowany wspólnie z parkrun Katowice bieg charytatywny „Biegnij dla Aniołów! Charytatywny parkrun Katowice z okazji Dnia Dziecka”. W imprezie, która odbyła się w Parku Kościuszki, wzięło udział aż 300 biegaczy.

Domu Aniołów Stróżów nie zabrakło także podczas wyjątkowego koncertu na Stadionie Śląskim "Scenozstąpienie", a także podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie przedstawiciele Aniołów zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji „#AniołyKongresu. Zrób krok w dobrej sprawie

- Wspólnie wychodziliśmy aż 3 mln 277 tys. 382 kroki a na rzecz naszych podopiecznych trafiło 15 tys. zł, przekazane przez sponsora Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - przypomina Monika Bajka.

W tym roku cenne było także wyróżnienie w konkursie Marka – Śląskie 2019 w kategorii organizacje pozarządowe za znaczący wkład w rozwój województwa śląskiego.

"Kamienie milowe" Domu Aniołów Stróżów:

  • stworzenie w 1994 roku naprzeciwko katowickiego dworca PKP pierwszego DOMU, który dla podopiecznych z ulicy stał się schronieniem,
  • 1999 rok, kiedy to rozpoczęło się szukania nowego miejsca, aby rozdzielić działalność dworcową, uliczną od stałej pomocy i pracy z grupą - przypadkiem pracownicy trafili na Załęże, gdzie siedziba Aniołów mieści się do dzisiaj,
  • 2001 rok - powołanie do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży„Dom Aniołów Stróżów”, a co pozwoliło rozpocząć działalność jako niezależna organizacja
  • 2004 rok - przenosiny do do nowego budynku przy przy ul. Gliwickiej 148, w którym uruchomione zostało Ognisko Wychowawcze dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także przeniesienie 2 świetlic: starszą z centrum i młodszą z Załęża,
  • rozszerzenie działalności Domu Aniołów Stróżów o kolejne miasta: Chorzów (w Batorym w 2015 roku oraz w Centrum w 2017 roku) oraz Sosnowiec-Juliuszu w 2018 roku.
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera