Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowe, XXV Sosnowieckie Spotkania Artystyczne w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Pragnienie tematem przewodnim wystawy

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Arkadiusz Gola
Juz w najbliższy czwartek, 2 marca Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu po raz kolejny zagości wernisaż prac członków grupy Sosnowieckich Spotkań artystycznych. Tegoroczna, jubileuszowa wystawa odbędzie się pod hasłem przewodnim „Dezyderata”, a przewodnim motywem, spajającym interdyscyplinarną wystawę, będzie szeroko rozumiane pragnienie.

Jubileuszowa wystawa SSA skłania do refleksji nad znaczeniem i funkcją sztuki we współczesnym świecie, który dzięki nauce, zapewnia dostępność do poznania jej wytworów w najdalszych zakątkach globu, bez wychodzenia z domu, zadając pytanie o to, jak odnajdują się w tym świecie artyści, co mają nam do powiedzenia o sobie, o swojej twórczości, ale również o odbiorcach. Jubileuszowe XXV SSA odbywają się pod hasłem Dezyderata, od słowa dezyderat łac. desideratum - pragnienie, życzenie a wręcz postulat. Pewnym ułatwieniem dla twórców i odbiorców miał być poemat Maxa Ehrmanna „Dezyderata”.

Tradycja sosnowieckich plenerów sięga lat 60. XX wieku. Wówczas pojawił się pomysł zorganizowania na terenie ówczesnego województwa katowickiego plenerów przemysłowych. Pierwszy odbył się w 1967 roku w Katowicach, kolejny rok później w Dąbrowie Górniczej, następny w Sosnowcu. W 1985 roku odbył się Międzynarodowy Śląsko-Dąbrowski Plener Malarsko-Graficzny. Historia Sosnowieckich Spotkań Artystycznych zaczęła się w roku 1997, kiedy z inicjatywy Urzędu Miejskiego zorganizowano konkurs plastyczny „Sosnowieckie Inspiracje”, a wybrane przez jury prace zaprezentowano w muzeum. Rok później zrezygnowano z formy konkursowej. Artystów z Zagłębia i Górnego Śląska zapraszano do udziału w cyklicznym wydarzeniu „Plener – Sosnowiec”, którego finałem była wystawa zbiorowa. W roku 2001 nazwę Plener zmieniono na Spotkania Plastyczne, a od 2003 do dzisiaj funkcjonuje nazwa Sosnowieckie Spotkania Artystyczne (SSA). Prace uczestników były prezentowane w Muzeum i (w latach 2009 – 2014) Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Spotkania stały się ważnym punktem kalendarza kulturalnego miasta i regionu.

W roku 2015 wystawy SSA wróciły do Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Od tego czasu są prezentowane na jednej interdyscyplinarnej wystawie (wcześniej funkcjonowały w dwóch odsłonach, jako plener plastyczny i fotograficzny). Prezentują sztukę najnowszą regionu we wszystkich jej przejawach i aspektach: malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, wideo-art, instalację artystyczną. Pokazują to, co jest w niej najwartościowsze, najbardziej odkrywcze, a jednocześnie wkraczające do kanonu sztuki polskiej.

Uczestnicy XXV SSA: Judyta Bernaś, Paweł Dusza, Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch, Ewa Jędryk-Czarnota, Marcin Korek, Piotr Kossakowski, Ewa Kozera, Jerzy Łakomski, Katarzyna Łata, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Paweł Mendrek, Damian Mickoś, Jacek Mrozowski, Kamil Myszkowski, Zbigniew Podsiadło, Krzysztof Rzeźniczek, Irena Skalik, Teresa Solarz, Maciej Stobierski, Paweł Więcławek, Jagoda Woźny, Ewa Zawadzka, a także Arkadiusz Gola, fotoreporter Dziennika Zachodniego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera