Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julian Fałat, Emil Zegadłowicz i grupa Czartak. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę i cykl spotkań

JAK
Fałat, Zegadłowicz i grupa Czartak. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Fałat, Zegadłowicz i grupa Czartak. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowe
Na wystawę i cykl spotkań w bystrzańskiej Fałatówce poświęconych grupie „Czartak”, którą założył pisarz Emil Zegadłowicz, zaprasza Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt „Magistrae Artis w Fałatówce” jest kontynuacją formuły realizowanej w głównej siedzibie Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – Zamku Książąt Sułkowskich pod nazwą ,,Złap kontakt ze sztuką – wypatrzone w magazynie". To cykl prezentacji wybranych eksponatów, głównie ze zbiorów Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, obejmujących prace wykonane przez twórców w różny sposób powiązanych z osobą i działalnością artystyczną Juliana Fałata.

W 2022 roku przypada 100. rocznica zawiązania się ugrupowania „Czartak” w Gorzeniu Górnym, skupiającego literatów, plastyków i miłośników Ziemi Beskidzkiej. Inicjatorem założenia grupy był związany z Bielskiem-Białą Emil Zegadłowicz. Działała ona w latach 1922–1928, wydała trzy numery czasopisma literacko-artystycznego o tej samej nazwie. Jednym z jej członków był Julian Fałat, a jego prace przedstawiające widoki na Klimczok i Skrzyczne (eksponowane na stałej ekspozycji Julian Fałat – malarz i kolekcjoner w Fałatówce) znalazły się w tece litografii „Czartak” wydanej w 1928 roku w Krakowie, wraz z ostatnim numerem czasopisma.

Interesująca wystawa w Fałatówce

Na wystawie prezentowane są pozostałe prace graficzne z tejże teki autorstwa: Jana Hrynkowskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Ludwika Misky’ego, Jana Mrozińskiego, Zbigniewa Pronaszki i Wojciecha Weissa. Dopełnieniem ekspozycji jest popiersie Emila Zegadłowicza wykonane przez wadowickiego rzeźbiarza Franciszka Suknarowskiego oraz drugi numer czasopisma „Czartak” o podtytule „Zbór Poetów w Beskidzie” wydany w Warszawie w 1925 roku.

Nie przeocz

Wystawa jest czynna od 10 stycznia do 31 lipca w Fałatówce w Bystrej, gdzie odbędą się także niedzielne spotkania dyskusyjne. Pierwsze z nich zaplanowano na 6 lutego. Poprowadzi je Kinga Kawczak i będzie mówiła o literatach w „Czartaku". O plastykach działających w tej grupie opowie Teresa Dudek Bujarek 3 kwietnia. Z kolei 5 czerwca o związkach Fałata z „Czartakiem" będzie mówiła Ewa Kubieniec. Początek spotkań o godz. 10.00.

- Wszystkie wykłady są bezpłatne. Obowiązują zapisy – liczba osób ograniczona (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna) – rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 33 810 53 25. Zapisy na pierwszy wykład do 5 lutego do godz. 15.00. Dojazd we własnym zakresie linią nr 57, z dworca autobusowego w Bielsku-Białej odjazd o godz. 9.40, powrót z Bystrej godz. 12.19 - informuje bielskie Muzeum Historyczne.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera