Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurajski Olsztyn od 1 stycznia 2022 roku będzie miastem. Jest już projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W ten weekend w Olsztynie odbyły się Jurajskie Zawody Balonowe i Festiwal Sztuki i Wina. Za rok te imprezy odbędą się już prawdopodobnie w mieście OlsztynZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W ten weekend w Olsztynie odbyły się Jurajskie Zawody Balonowe i Festiwal Sztuki i Wina. Za rok te imprezy odbędą się już prawdopodobnie w mieście OlsztynZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jurajska Gmina Olsztyn/Facebook
W weekend jurajski Olsztyn, miejscowość pod Częstochową znana ze słynnego zamku, gościł dwie wielkie imprezy: Jurajskie Zawody Balonowe oraz Festiwal Sztuki i Wina. Wszystko wskazuje, że imprezy po raz ostatni odbyły się we wsi Olsztyn, bo od 1 stycznia 2022 roku Olsztyn będzie miastem. Jest już projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Jurajski Olsztyn od 1 stycznia 2022 roku stanie się miastem. Starania gminy zakończyły się sukcesem. W najnowszym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, Olsztyn jest jedną z 10 miejscowości w Polsce, które mają otrzymać prawa miejskie.

- Bardzo się cieszymy, że udało się nam dopiąć celu, bo procedura jest skomplikowana ze względu na konieczność przeprowadzenie konsultacji społecznych - mówi Tomasz Kucharski, wójt, a już wkrótce burmistrz Olsztyna.

Trudna droga do odzyskania praw miejskich

Wielu turystów odwiedzając Olsztyn, nawet nie zdawało sobie sprawy, że odwiedzają wieś, a nie miasto. Układ urbanistyczny miejscowości z pięknym rynkiem i jej turystyczny charakter (rolników tutaj nie ma ze względu na fatalną jakość gleb) kazał myśleć, że Olsztyn od dawna jest miastem.

To co dla wielu przyjezdnych było oczywiste, nie było takie oczywiste dla samych mieszkańców, którzy obawiali się, że na zmianie statusu miejscowości stracą. - Idea zrodziła się już 5-6 lat temu, ale musieliśmy się do tego odpowiednio przygotować. Dlatego wydaliśmy nawet specjalny biuletyn, w którym chcieliśmy rozwiać obawy mieszkańców. Obawiali się oni. m.in. wzrostu podatków czy niższych pensji dla nauczycieli - mówi Tomasz Kucharski.

Mieszkańców udało się przekonać. 25 lutego 2019 roku rada Gminy Olsztyn jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do odzyskania praw miejskich przez Olsztyn.

Nie przeocz

Władze Olsztyna podziękowały wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w trwających od 7 grudnia do 12 lutego konsultacjach dotyczących nadania/przywrócenia praw miejskich Olsztynowi. Oddano 1173 głosy: 657 mieszkańców było za tym, aby Olsztyn zyskał prawa miejskie, 471 osób wyraziło zdanie przeciwne, 9 osób się wstrzymało, a 36 głosów było nieważnych.

Konsultacje były utrudnione ze względu na pandemię i nieco przesunęły się w czasie, dlatego spodziewano się, że Olsztyn prawa miejskie uzyska 1 stycznia 2023 roku, przyspieszenie tego procesu jest więc miłą niespodzianką.

Prawa miejskie to szansa rozwoju

- Z ewentualnym nadaniem Olsztynowi praw miejskich łączymy wiele nadziei związanych z dalszym rozwojem całej gminy. Uważamy również, że byłoby to symboliczne ukoronowanie ponad 30-letniej pracy naszego lokalnego samorządu w Wolnej Polsce, dzięki której znacznie poprawił się standard i jakość życia Mieszkańców – informował w lutym 2021 roku wójt Tomasz Kucharski.

Faktycznie Olsztyn już przyciąga i kusi turystów, ale nie tylko. Gmina nie ma problemów demograficznych, jak inne samorządy. Sam Olsztyn liczy 2,5 tysiąca osób, a cała gmina 8 tysięcy. Co najważniejsze liczba mieszkańców rośnie.

- Przyrost naturalny jest u nas ujemny, ale liczba mieszkańców rośnie, bo przeprowadzają się do nas nowi mieszkańcy. Są to osoby nieco starsze, które mają dzieci chodzące do szkół ponadpodstawowych, przez co w naszych placówkach nie brakuje miejsc - mówi Tomasz Kucharski.

Olsztyn był już miastem

Jak podkreślają władze gminy, Olsztyn utracił prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”. Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich. - Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość - twierdzą władze gminy.

Od 1 stycznia 2022 roku status miast zyskają:

  • Pruszcz (województwo kujawsko-pomorskie, powiat świecki)
  • Izbica (województwo lubelskie, powiat krasnostawski)
  • Lutomiersk (województwo łódzkie, powiat pabianicki)
  • Bolimów (województwo łódzkie, powiat skierniewicki)
  • Cegłów (województwo mazowieckie, powiat miński)
  • Nowe Miasto (województwo mazowieckie, powiat płoński)
  • Jedlnia-Letnisko (województwo mazowieckie, powiat radomski)
  • Olsztyn (województwo śląskie, powiat częstochowski)
  • Iwaniska (województwo świętokrzyskie, powiat opatowski)
  • Kaczory (województwo wielkopolskie, powiat pilski)

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera