MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jurajski Olsztyn odzyska prawa miejskie? Większość mieszkańców poparła pomysł podczas konsultacji

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Jurajski Olsztyn ma szansę stać się miastem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jurajski Olsztyn ma szansę stać się miastem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Gmina Olsztyn, K. Kłusek, B. Romanek
Być może już w 2023 roku na mapie administracyjnej Polski będą się znajdować dwa miasta o nazwie Olsztyn? Stolica Warmii i Mazur prawa miejskie ma od dawna, teraz po te same przywileje chce się ubiegać Olsztyn pod Częstochową, znany przede wszystkim z ruin średniowiecznego zamku. Gmina przeprowadziła już konsultacje w tej sprawie, podczas których większość mieszkańców poparła pomysł starania się o prawa miejskie.

Jurajski Olsztyn chce odzyskać prawa miejskie

Podczęstochowski Olsztyn chce odzyskać prawa miejskie. 25 lutego 2020 roku rada Gminy Olsztyn jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do odzyskania praw miejskich przez Olsztyn.

Jak podkreślają władze gminy, Olsztyn utracił prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”. Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich, dlatego warto podjąć takie działania. Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość.

- Olsztyn stracił prawa miejskie za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym, odzyskanie praw ma więc historyczne podstawy. Poza tym układ urbanistyczny Olsztyna wskazuje na jego charakter miejski, a praktycznie nie ma u nas osób, które zajmowałyby się rolnictwem. Uzyskanie praw miejskich umożliwi nam rozwój - tłumaczył rok temu Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn.

Nie przeocz

Konsultacje na TAK

Wniosek o przywrócenie praw miejskich musiał zostać skonsultowany z mieszkańcami gminy. Władze Olsztyna podziękowały wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w trwających od 7 grudnia do 12 lutego konsultacjach dotyczących nadania/przywrócenia praw miejskich Olsztynowi.

Oddano 1173 głosy: 657 mieszkańców było za tym, aby Olsztyn zyskał prawa miejskie, 471 osób wyraziło zdanie przeciwne, 9 osób się wstrzymało, a 36 głosów było nieważnych.

- Z ewentualnym nadaniem Olsztynowi praw miejskich łączymy wiele nadziei związanych z dalszym rozwojem całej gminy. Uważamy również, że byłoby to symboliczne ukoronowanie ponad 30-letniej pracy naszego lokalnego samorządu w Wolnej Polsce, dzięki której znacznie poprawił się standard i jakość życia Mieszkańców – informuje Tomasz Kucharski.

W Olsztynie jest typowo miejski układ urbanistyczny, zrewitalizowany rynek, gaz, wodę i kanalizację. Olsztyn i Gmina zyskały też dodatkowe atrakcje turystyczne: urosła baza noclegowa, gastronomiczna, pojawiły się stałe imprezy w kalendarzu imprez, w tym także rangi ogólnokrajowej oraz ścieżki rowerowe.

Zobacz koniecznie

- Olsztyn był miastem królewskim z największym na całej Jurze zamkiem – warownią broniącą granic Rzeczypospolitej: prawa miejskie nadał mu Król Kazimierz Jagiellończyk w roku 1488 a zabrał w 1870 roku car Rosji za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Dzisiaj – występując do Rady Ministrów o przywrócenie praw miejskich – chcemy zadośćuczynić sprawiedliwości historycznej i patriotycznej oraz dać naszej gminie nowe możliwości rozwoju – mówi Tomasz Kucharski.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera